Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Дүниетану 3 сын.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
315.06 Кб
Скачать

V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

1. Түсіндіру: «Тыныс алу мүшелері».

а) Өкпе және оның қызметі

ә) Тыныс алу және тыныс шығару қозғалыстары және ауа жолдары

2. Оқушыларға оқыту (іштей)

Сергіту кезеңі: Орнымыздан тұрайық

Алақанды соғайық

Бір отырып, бір тұрып

Біз шынығып алайық.

VI. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

  1. Сұрақтарға жауап алу: -Өкпе дененің қандай бөлігінде орналасқан? -Өкпе қандай қызмет атқарады? -Тыныс алу мен тыныс шығарудың қандай маңызы бар? -Тыныс алу қалай болады?

  2. Оқушыларға оқыту: дауыстап, тізбектей.

VII. Бекіту кезеңі: Қорытындылау

VIII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 24-27 бет оқу.

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Дүниетану

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту және астың қорытылып сіңуі.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларға ас қорту мүшелері, олардың қызметі, тамақтану гигиенасы туралы түсінік беру;

  2. Дамытушылық: білімін ,ой-өрісін, тілін дамыту;

  3. Тәрбиелік: Тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі:Таблица, үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың қажетті құрал-жабдықтарын түгендеу, зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: 1. «Тыныс алу мүшелері» оқыту, түсінгенін әңгімелету. Сұрақ-жауап арқылы баға беріп, үй тапсырмасын бекіту.

а) Өкпе және оның қызметі. б)Тыныс алу және тыныс шығару қозғалыстары және ауа жолдары. 2. Мазмұнын айтқызу

ІІІ. Білімді тексеру кезеңі: 1.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу. 2.Үй тапсырмасын қорытындылау. Тыныс алу мүшесін сақтау ережелерін ата.

Жөтел қай кезде пайда болады?

Түшкіру адамның қорғаныс қызметі дегенді қалай түсінесің?

Есінеу қай кездері пайда болады екен?

IV. Мақсатын қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау.Ас қорту мүшелері және олардың қызметі.

V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: 1. Ас қорыту жолы және астың қорытылып сіңуі

Жұтқыншақ

Ас қорыту мүшелері

Өңеш Қарын Ішек Бауыр

2.Тамақтану гигиенасы.

  • Ас ішер алдында (30 мин) 1 стақан таза су іш.

  • Мезгілсіз ішкен асты адам дұрыс сіңіре алмайды. Сондықтан күн сайын белгілі бір мезгілде тамақтан.

  • Әр тамақты жегенде асықпай ұсақтап шайнап жұт.

  • Адам ағзасына қажетті минералдар мен дерумендері бар тағамдармен тамақтан.

Сергіту кезеңі: Орнымыздан тұрайық

Алақанды соғайық

Бір отырып, бір тұрып

Біз шынығып алайық.

VI. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

1. Оқушыларға оқыту: Іштей, дауыстап тізбектей. 2. Сұрақтарға жауап алу

-Ас қорту мүшелерін ата.

-Әр мүшенің қызметін әңгімеле.

-Тісті не үшін, қалай күтеді? -Отбасында тамақтану ережесін қалай сақтайсыңдар?

VII. Бекіту кезеңі: Қорытындылау

VIII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 28- 30 бет оқу. Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Дүниетану

Мерзімі:

Тақырыбы: Жүйке жүйесі. Жүйке жүйесінің гигиенасы.

Сезім мүшелері.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларға жүйке жүйесінің қызметімен таныстыру.

  2. Дамытушылық: Салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.

  3. Тәрбиелік: Білімін, тілін дамыту.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі: Суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Ас қорыту жолы және астың қорытылып сіңуі. Тамақтану гигиенасы тақырыбына түсінгенін әңгімелету. Сұрақ-жауап арқылы баға беріп, үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Білімді тексеру кезеңі: Сұрақтарға жауап алу:

-Ас қорту мүшелерін ата.

-Әр мүшенің қызметін әңгімеле.

-Тісті не үшін, қалай күтеді? -Отбасында тамақтану ережесін қалай сақтайсыңдар?

Үй тапсырмасын қорытындылау.

IV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Жүйке жүйесінің қызметі