Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Дүниетану 3 сын.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
315.06 Кб
Скачать

Бекітемін:_________________________

Дүниетану

Мерзімі:

Тақырыбы: Ағза мүшелері және оның қызметі.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Адамның табиғаттағы алатын орны, дене мүшелерімен, тері гигиенасымен таныстыру;

  2. Дамытушылық: Түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету, сөйлемді дұрыс құруға дағдыландыру;

  3. Тәрбиелік: Білімін, тілін дамыту; денсаулық сақтауға, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Дүниетану пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Психологиялық дайындық:

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІІ. Білімді тексеру кезеңі: 1.Сұрақтарға жауап алу

-Өсімдіктер мен жануарлар тіршілігі үшін не қажет? Адам тіршілік ету үшін қандай жағдай қажет? Неліктен адам табиғат перзенті дейміз?

-Адам мен басқа тіршілік иелерінің ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?

IV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау .

Ағза мүшелері

V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

Адамның денесі 4 бөліктен тұрады: бас, мойын, кеуде, қол және аяқ. Адамның ішкі мүшелеріне:ми, өкпе,жүрек, бауыр, бүйрек, қарын, ішек, қуық жатады.

Оқулықпен жұмыс:

1.Оқушыларға оқыту. а) іштей ә) дауыстап б) теріп оқу

2. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

-Адам денесі қандай бөліктерден тұрады?

-Адам денесінің негізгі мүшелерін ата?

VII. Бекіту кезеңі: Қорытындылау. «Денсаулық» деген ұғымға түсінік бер. Өзіңнің ауырып қалған кездегі жағдайыңды есіңе түсір.

VIII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 8-10 бет оқу. Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Дүниетану

Мерзімі:

Тақырыбы: Тері ағзаның қорғаныс мүшесі және оның атқаратын қызметі.

Максаты:

  1. Білімділік: Адам денесін тері жауып тұратынын түсіндіру, дене мүшелерімен тері гигиенасымен таныстыру;

  2. Дамытушылық: Білімін, тілін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Денсаулық сақтауға, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару. Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені, көңіл күйіміз жақсы болса, қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Психологиялық дайындық:

  1. Не себепті мектептегі әр оқушы спортпен шұғылдануға міндетті?

  2. 2.Қандай спорттық ойындарды білесің?

  3. Ол қандай қасиетке тәрбиелейді?

ІІІ. Білімді тексеру кезеңі:

1.Сұрақтарға жауап алу. 2. Спорт түрлерін ата? 3. Қорытындылау

IV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Тері-ағзаның қорғаныс мүшесі

V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: Сурет бойынша жұмыс 1.Ұлғайтқышпен көрсетілген терінің құрылысымен таныстыру. 2. Сарамандық жұмыс

VI. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

1.Оқушыларға оқыту. а) іштей ә) дауыстап б) теріп оқу 2. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

-Жарақат алғандағы алғашқы көмек.

1. Тері үсіген кезде

а) сылаймын; ә) жылы суға саламын;

б) тіліммен жалаймын; в) ақ дәкемен ораймын;

2. Соғып, жарақаттанғанда:

а) жылы суға малынған дәкемен ораймын;

ә) қыздыратын затты басамын (тұз, грелка);

б) медициналық жапсырманы жапсырамын;

в) суық суға малынған дәкемен ораймын.

3.Егер жарақат үлкен болса:

а) қатты айқайлаймын;

ә) ұйықтауға тырысамын;

б) дәрігерге көрінемін;

в) барлық адамдарға көрсетемін.

VII. Бекіту кезеңі: Қорытындылау

VIII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 11-14 бет оқу. Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Дүниетану

Мерзімі:

Тақырыбы: Қаңқа және бұлшық ет.

Максаты:

  1. Білімділік: Бұлшық ет, оны жаттықтырудың маңызын түсіндіру, үйрету;

  2. Дамытушылық: Тазалыққа, денсаулық сақтауға үйрету;

  3. Тәрбиелік: Білімін, ой-өрісін дамыту.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу, зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Тері ағзаның қорғаныс мүшесі және оның атқаратын қызметі туралы әңгімелету. Сұрақ-жауап арқылы баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

-Жарақат алғандағы алғашқы көмек.

1. Тері үсіген кезде

а) сылаймын; ә) жылы суға саламын;

б) тіліммен жалаймын; в) ақ дәкемен ораймын

2. Соғып, жарақаттанғанда:

а) жылы суға малынған дәкемен ораймын;

ә) қыздыратын затты басамын (тұз, грелка);

б) медициналық жапсырманы жапсырамын;

в) суық суға малынған дәкемен ораймын.

3.Егер жарақат үлкен болса:

а) қатты айқайлаймын;

ә) ұйықтауға тырысамын;

б) дәрігерге көрінемін;

в) барлық адамдарға көрсетемін.

ІІІ. Білімді тексеру кезеңі:

1.Сұрақтарға жауап алу -Адам денесі қандай бөліктерден тұрады?-Адамның қаңқасы қандай қызмет атқарады? 2. Қорытындылау

IV. Мақсатын қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Бұлшық ет-қимыл-қозғалыс мүшелері.