- •Українська мова
- •4 Клас Розділ. Текст
- •Хід уроку
- •I.1. Привітання
- •I.2.Перевірка готовності учнів до уроку.
- •III.1. Розвиток діалогічного мовлення.
- •V. Робота в групах. Складання казки за початком.
- •Vі. Презентація роботи у великій групі.
- •VI.1. Інтерактивна вправа «Крісло автора»
- •Корисне все в природі
- •Допомога
- •VI.2. Колективне складання казок за поданим початком і кінцем.
- •Промінь і холодинка
- •Vіі. Підсумок уроку. Висновки
- •Vііі. Завдання додому.
Українська мова
4 Клас Розділ. Текст
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Складання усних творів-мініатюр.
«Шукаємо в природі казку»
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з красою рідної природи;
вчити спостерігати, робити висновки, добирати образні слова та вирази,
складаючи казку;
розвивати уяву, фантазію, зв’язне мовлення;
виховувати любов і шану рідної мови, до навколишньої природи.
Тип уроку: урок-екскурсія.
Обладнання: картки для складання казок-мініатюр за початком, початком і кінцем; картки із загадками про білочку, ялинку.
Місце проведення: навколишня місцевість біля школи.
Хід уроку
І Організаційний момент.
I.1. Привітання
Вчитель. На зеленому горбочку,
Там де сонце мружить очка,
Де дерева стали в полі,
Світлий дім там – рідна школа.
Добрий день, усіх вітаю,
Рада бачити всіх вас
На уроці розвитку зв’язного мовлення.
Учні. Добрий день, учителю! Вітаємо вас.
I.2.Перевірка готовності учнів до уроку.
– А тепер скажіть, будь ласка, чого чекаєте на нім, на уроці головнім?
– Давайте в казку вирушимо всі разом, перешкоди всі пройдемо.
А хто буде сумувати, то гостинців з собою візьмемо.
– Добре, діти, вирушимо в казку, та перешкоди будуть мовні.
А допоможе їх нам подолати Фея.
(Заходить до класу голова батьківського комітету, вчитель української мови і літератури, одягнена Феєю).
Фея. Я – добра чарівниця Фея і знаю, куди ви хочете подорожувати, адже Феї знають усе, що діється на світі.
– Яка пора року зараз? (Осінь)
За народним переказом, Осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все своє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе»
– А яка нині осінь: рання чи пізня? Чи середина осені?
(Осінь рання, бо зараз місяць вересень).
– Чи можна назвати її золотою?
( Ходить осінь по садах, ходить, усміхається,
Ніби в казці, швидко так кольори міняються).
– А які фарби використала осінь?
(Зелені, темно-зелені, жовті, вогнисті, червоні, коричневі, багряні…)
– Чим зумовлена така різнобарвність?
(Така барвистість кольорів від того, що осінь до кожного дерева приходить у різний час).
– Яка погода надворі?
(Сьогодні сонячно, тепло, як улітку).
Я хочу, щоб яскравим цвітом
Природа чарувала вас,
Щоб так було не тільки влітку,
А й взимку і негоди час.
Я хочу, щоб красу уміли
Сприймати серцем, дітоньки, ви всі,
Щоб цінували й розуміли
І поклонялися красі.
– Із великим задоволенням піду з вами і допоможу вам подолати мовні перешкоди.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інструктаж про поведінку під час екскурсії.
Вчитель:
– Діти, ми будемо шукати в природі казку. Тож привітаємо її.
– Доброго ранку, сонце ласкаве!
– Доброго ранку, повітря життєдайне!
– Доброго ранку, чиста водиця і усяка пашниця!
– А тепер посміхніться, бажаючи один одному цією посмішкою щастя, здоров’я, добра.
– Будемо не просто мандрувати, а складати казки - мініатюри про все, що побачимо в природі і що нам найбільше сподобається. Погоджуєтеся?
(Так. Ми дуже любимо вигадувати).
– Будь ласка, вигадуйте, адже добра, майже казкова побрехенька-вигадка дуже корисна для кожної людини. З неї народжуються казки, дотепні оповідання і дитячі спектаклі. І називається ця добра вигадка дуже гарним словом: «фантазія». Тож, вигадуйте і фантазуйте на здоров’я, на радість, на веселощі, на розвиток зв’язного мовлення. Подаруємо природі тепло своєї душі – доброту, привітність, співчуття і милосердя.
– Вирушаємо на шкільне подвір’я.
(Повторюють алгоритм поведінки під час прогулянок, екскурсій).
– Які ми знаємо правила поведінки під час екскурсій?
(Потрібно бути уважними і дисциплінованими.
Слухати, що говорять старші чи твої однокласники.
Не відриватися від групи.
Не ламати гілок дерев і не рвати без потреби квітів.
Поводитися тихо, щоб не налякати мешканців лісу.
Не руйнувати мурашники.
Не розводити багаття.
Не ловити диких тварин і забирати їх додому.
Не залишати сміття на природі).
– Я думаю, що всі ми будемо дотримуватися цих правил, бо матінка-природа нас закликає:
Не ламай на дереві гілку,
Не вбивай стрибунця і бджілку,
Не брудни джерельцю водиці,
І не псуй чистої криниці.
Не зривай квітку, бо зів’яне,
І трави не топчи, бо її не стане.
ІІІ. Робота над темою уроку.
