- •Використання елементів національної культури на уроках біології у 6 класі
- •Шевченкова верба
- •1.2. Використання краєзнавчого матеріалу на уроках біології у 6 класі
- •Прикмета
- •Загадки про рослини
- •Прислів’я
- •Урок 1
- •Хід уроку
- •Б іологічний диктант "Закінчи фразу"
- •Iiі. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми й завдань уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •Л абораторне дослідження
- •Хід роботи
- •V. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці
- •VI. Узагальнення I систематизація знань
- •VII. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання
- •Урок 2
- •Хід уроку
- •Iі. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
- •Iіi. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •Бурі водорості
- •Червоні водорості (багрянки)
- •4) Лабораторне дослідження
- •Хід роботи
- •I V. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці
- •1V. Узагальнення і систематизація знань
- •VI. Висновок
- •VII. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання
- •Урок 3
- •Хід уроку
- •Iі. Актуалізація опорних знань
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •П рикмета
- •2 .) Лабораторне дослідження:
- •Хід роботи
- •Значення мохів
- •V. . Закріплення матеріалу, вивченого на уроці
- •VI. Узагальнення і систематизація знань
- •VII. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашньої завдання
- •Урок 4
- •Хід уроку
- •Л абораторне дослідження
- •Хід роботи
- •Фізкульхвилинка
- •Папороті, що занесені до Червоної книги України
- •П рикмета
- •VI. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці
- •V. Узагальнення і систематизація знань
- •VI. Підведення підсумків уроку
- •Viі. Повідомлення домашнього завдання.
- •Урок 5
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •Iiі. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та завдань уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •Л абораторне дослідження:
- •Хід роботи
- •П рикмети
- •IV. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці
- •V. Узагальнення і систематизація знань
- •VI. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
- •Виховний захід
- •Хід заходу
- •Висновки
- •Список використаних джерел
Виховний захід
Тема: Рослини символи-обереги
Мета: розширювати і поглиблювати знання учнів про «рослини-символи»; на конкретних прикладах розкрити значення «рослин-символів» для українського народу; збагачувати словниковий запас учнів; поглиблювати й розширювати їхні знання про природу; розвивати зв'язне мовлення, мислення, увагу, спостережливість, фантазію; здатність відчувати красу рідної природи і передавати свої почуття; учити висловлювати думки; удосконалювати практичні вміння й навички; виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: ілюстрації та малюнки на тему «Рослини — символи України»; аудіозапис української пісні «У полі калина».
Гасло:
Шанувала ненька,
Шанували люди,
І я шанувати буду...
Хід заходу
І. Організаційний момент
Читання вірша
Я хочу, щоб яскравим цвітом
Природа чарувала вас,
Щоб так було не тільки літом,
А взимку і негоди час.
Я хочу, щоб красу уміли
Сприйняти люди серцем всі,
Щоб цінували й розуміли,
І поклонялися красі.
П. Вакуленко
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про нашу рідну Вітчизну, милу Україну.
ІІ. Основна частина
Учень. А з чого почалась Україна для мене?
Учень.
Із пісні, дитино, що в небо злітає,
Із рідної мови, що звуками грає,
З тієї молитви, що мати навчає,
Твоя Україна себе починає.
Учень.
Із синьої річки, із чистого броду,
З верби, що схилилася й дивиться в воду,
З любистку та м’яти, що пахнуть духмяно,
Які посадила й доглянула мати.
Учень.
Моя Україна себе починає,
З квітучого поля й широкого ставу,
З рясної калини, що квітне з весною,
І з рушничка, що завжди зі мною.
Учень.
Із пісні дзвінкої, із пісні сумної,
З стрункої тополі, що пнеться угору,
З зеленого лісу, глибокого моря,
З квітучого лугу і соняха в полі.
Учень.
Моя Україна себе починає
З пшеничного лану, що краю не має,
З бузку та волошки, що квітне у житі,
Із яблунь в саду, що медом налиті.
Учитель. Україна — велика незалежна держава в Європі. Вона має свою історію, традиції, звичаї, легенди, казки. Українці — прекрасні люди, і мова наша співуча, солов’їна.
Щасливі ми, що народилися та живемо на такій чудовій, мальовничій землі, в краю зелених лісів, блакитних озер, широких степів.
Учень.
Моя найкраща в світі Україно,
Я твій маленький тендітний пагінець.
Люблю тебе всім серцем, Батьківщино,
Мій край для мене — батько і мудрець.
Учень.
Бо я пішов з могутнього коріння.
З мого народу пращурів-дідів,
З історії, традицій, дум, сумління
Та мрій про волю з глибини віків.
Учитель. У нас, як і у всіх народів, є свої улюблені рослини-символи, яким віддаємо особливу пошану, які мають обов'язково рости біля хати кожної дбайливої господині.
Зверніть увагу на нашу виставку малюнків «Рослини — символи України».
На дошці — малюнки калини, верби, гілки квітучої вишні, тополі, соняшника, барвінку, мальви.
- Не можна уявити двору в Україні, де б не ріс кущ калини. Обов’язково садили також вербу, тополю, вишню. Подвір'я прикрашали квітами: барвінком, чорнобривцями, мальвами.
Рослини-символи оспівані у піснях, віршах, легендах, приказках.
Звучить аудіозапис української народної пісні «У полі калина».
У полі калина, у полі червона
Хорошенько цвіте.
Приспів:
Ой роде наш красний,
Роде прекрасний,
Не цураймося, признаваймося —
Небагацько нас є.
Що перший цвіточок — то рідний батенько,
Хорошенько цвіте.
Приспів.
А другий цвіточок — то рідная ненька,
Хорошенько цвіте.
Приспів.
А третій цвіточок — рідна сторонька.
Хорошенько цвіте.
Приспів.
Учень. Калина — кущ або невелике дерево, заввишки до 5 м, росте у лісах і чагарниках. Плоди яскраво-червоні. На смак ягоди і кора гіркі, терпкі. Цвіте білими віночками. Кора має зеленувато-сірий колір. Це харчова, лікарська, медоносна рослина.
Учень.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Задивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
Учень. Калина полюбляє рости у лузі, біля води. Навесні вона розквітає і стає гарною, мов дівчина. Ягоди калини люблять і люди, і птахи. Якщо будувати нову хату, то біля неї обов'язково висаджували калину. А восени між шибками клали пучки червоних ґрон. У морози й хурделиці вони зігрівали оселю своїм теплом і красою.
Учень.
Посадіть калину біля тину,
Щоби злагода цвіла,
Буде щедрою родина —
Буде честь їй і хвала.
А. Листопад
Учень. В українській народній творчості калина є символом мужності й незламності духу. Калина — де образ мами, батька, родини, цілого роду, нашого прекрасного краю.
Учень. Ламати калину — великий гріх, адже вона — жива душа того, хто посадив її, душа народу нашого.
Учитель. Прочитаймо прислів'я, пояснімо їх значення.
Милуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, — коли росте.
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
Посадиш біля хати калину — будеш мати долю щасливу.
Учень. (загадує загадку)
Нахилилась над водою,
Наче та дівчина.
В квітоньках лягла журба.
Відгадали? Я — ... (верба).
- Діти, а що ви дізналися про вербу? (Повідомлення дітей.)
Учень. Я знаю, що верба росте там, де багато вологи. Найбільше полюбляє рости біля річки. У деревця зелені вузенькі листочки, а також тоненьке, довге, гнучке гілля. Ранньої весни, коли всі дерева ще стоять голими, вона вкрита ніжними молоденькими листочками. Цвіте запашним жовтим цвітом.
Сонце гріє, вітер віє,
З поля на долину;
Над водою гне з вербою
Червону калину.
Т. Шевченко
Учень. З 500 видів верб, що поширені на Землі, 30 ростуть в Україні. Верби є природним фільтром різноманітних домішок, що містяться у водах річок і озер. Недаремно люди завжди брали воду для пиття під вербою. Верба очищує не тільки воду, а й повітря. Міцно пустивши коріння у землю, верби стримують зсування ґрунту.
«Де верба — там і вода», - ор кажуть у народі.
Учень. Верба — дерево цілюще. Настій з її кори знижує температуру. Відвар вербової кори вживають при грипі, вірусних інфекціях. Квіти верби дають багато нектару і пилку. Пасічники високо цінують вулики з верби, у них бджоли не хворіють.
Учитель. Діти, з вербою та калиною український народ пов'язує багато звичаїв та традицій. Що ви дізналися про це?
Учень. У вербну неділю освячують вербу у церкві, а потім несуть її додому і легесенько хльоскають нею членів родини, особливо дітей, примовляючи:
Не я б'ю, верба б'є.
За тиждень Великдень,
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля.
Учень. Якщо у родині народжувалася дівчинка, то біля дому висаджували кущ калини.
Учень. Коли восени під стріхами хат вивішували багато кетягів калини, то це означало, що родина чекає на сватів до себе. У них уже доросла донька.
Учень. Калина була потрібна і на весіллі. Весільний коровай неодмінно прикрашали колосками з калиною, співали весільну пісню.
А в нас у селі нова новина,
Зацвіла у лузі калина,
Не так у лузі, як на селі,
А в молодої та й на столі.
Учень. Дуб і калину вишивали на парубочих сорочках. Це символи сили і краси, але сили — надзвичайної, краси — невмирущої. Колиски для дітей українці виготовляли із клена, ясена або калини, щоб діти були дужими та співочими.
Учитель. Змістовними й цікавими були ваші повідомлення. Калина і верба одвічно шанувалися в Україні. А вербу наші пращури взагалі вважали священною. Отже, священною вона повинна залишитися і для нас. Користувався і користується в Україні любов'ю та пошаною вишневий сад, вишневе деревце. Найбільш поширені у нас вишня звичайна та степова. Степова вишня дає багато пагонів, її використовують для обліснення балок, ярів, змитих сухих схилів.
Учень.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов'їну.
В. Сосюра
Учитель. Тополя для українців — символ рідної землі, символ дівочої вірності, краси. Під тополею легко дихати, вона виділяє в атмосферу багато фітонцидів (речовин, що очищують повітря від пилу, бактерій). Тополя — чудовий фільтр.
Учень.
Тополі по волі
Стоять собі, мов сторожа,
Розмовляють з полем.
І все то те, вся країна
Повита красою...
Т. Шевченко
Учитель. Рослинами-символами є не тільки дерева, а й квіти.
Учень. Квіти...
Ними кожен свою радість,
Власне щастя назива.
Квіти часто нам говорять
Втричі більше, ніж слова.
Учень.
Недавно ще гула метелиця,
Іще лежить в низинах сніг,
А вже барвінку листя стелиться
Зеленим килимом до ніг.
Учень.
Барвінку мій хрещатий,
Зелений, дрібний.
Ой, я ж тебе викохала,
Хороший, рясний!
Учень.
Від мого віконця
До самого сонця
Стеле мальва стежку,
Квіткову мережку.
Учень.
Чорнобривців насіяла мати
У моїм світанковім краю
Та й навчила співанки співати
Про надію квітучу свою.
Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку,
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.
М. Сингаївський
Учень.
Жовтий сонях на городі
Зацвів зранку.
Кажуть, синку, у народі:
Сонях — сонце золоте,
Нас від лиха стереже.
Учень.
У цвіті вишневім,
У колосі жита,
У кетягу калини,
У дереві кожнім.
І в кожнім зелі —
Голос землі.
Л. Силенко «Голос землі»
Учитель. Чому так люблять і шанують українці квіти? Барвінок — за нев’янучу зелень і виняткову живучість. Його вважали символом вічності й постійності. Чорнобривці — за те, що милують око до сивих морозів. А мальви! Ця квітка була народною з давніх-давен. Мальва стала символом України, яка віками боролася за своє визволення і нарешті здобула незалежність. Упевнено і надійно ввійшов соняшник у природний світ нашого краю. Золотоголові квітки на високих стеблах так і горять, так і виграють повсюдно, обертаючись за рухом сонця, тягнучись до нього.
Учень.
Скільки того ж світу при долині,
Кожна квітка — пісня України.
Скільки того цвіту край городу,
Кожна квітка — материна врода.
Буду квіти щедро висівати,
Буду пісню матері співати.
Учень.
Україно, рідна нене,
Найдорожча ти для мене.
Ти у квітах запашна,
Як калина чарівна.
Ти у вишитій сорочці,
У віночку — у таночку,
У прекраснім рушнику,
- Я люблю тебе таку...
ІІІ. Підсумок
Учитель. Людина починається з добра, з любові. Любімо нашу землю, її озера й річки, родючі сади та зелені ліси.
Звучить пісня «Не рубай тополю».
Край дороги не рубай тополю,
Може, та тополя — твоя доля,
Твоя доля світла тополина,
Наче пісня журавлина.
Не рубай тополю, не рубай тополю —
Бо зустрінешся з бідою,
Не рубай тополю, не рубай тополю —
Краще принеси ти їй води.
Не ламай калину біля хати,
Бо вона заплаче, наче мати.
І впадуть на трави, на шовкові,
Серця сльози колискові.
Не рубай калину, не рубай калину —
Бо вона в житті єдина.
Не рубай калину, не рубай калину —
Краще їй онуків принеси.
Не стріляй у птаха на світанні,
Може, то любов твоя остання,
Може, то кохання білий лебідь,
Що летить крізь сни до тебе.
Не стріляй у птаха, не губи ти крила,
Твоє щастя прилетіло.
Не стріляй у птаха, не стріляй у птаха, —
Краще з ним у небо полети.
