Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Програми по дезадаптації.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.28 Mб
Скачать

Заняття 4. Гнів

Мета: учити дітей більше й глибше розуміти себе й інших; привести до розуміння згубної дії злості на психоемоційне здоров'я людини; учити дітей позбуватися емоційного стану злості, шукати альтернативні шляхи прояву негативних емоцій.

Матеріали: анкети для кожного учня; крейда, дошка; Анкета «Бінго», ручки, м' ячик.

Хід заняття

Вступне слово (5 хв.)

Ведучий. Сьогодні ми будемо знайомитись з поняттям «гнів». Людина, озлоблена проти нас — хвора людина. Треба прикласти до серця пластир — любов; треба приголубити її, лагідно поговорити з нею — і якщо в ньому не закореніла проти нас злість, а тільки тимчасовий спалах, — побачите, як її серце і злість розтануть від вашої лагідності й любові, як добро переможе зло. Святий Іоанн Кронштадський радив перемагати гнів любов'ю. Вважайте, що ті, кого ви сьогодні зустріли чи пригадали, або несуть із собою любов, або волають про допомогу, тому що їх переповняє страх. А благання про допомогу є насправді проханням про любов.

Пісня бідняка(В. Жуковський)

Куди мені голову схилити? Залишений я: хотів би хоч раз весело поглянути на світ Божий. І я в сім'ї з моїми рідними колись щасливий був; але горе — супутник мій з того часу, як я їх поховав. Я бачу замки багатіїв і їхні садки в тиіпині, я всім веселим радий від душі сказати: «Хай Бог помагає!».

О, щедрий Бог! Не зовсім я тобою позабутий, джерело милості Твоєї для всіх однаково відкрите. В поселенні кожному є Твій храм із сяючим хрестом, з молит­вою солодкою й із твоїм доступним вівтарем. Мені світить сонце й місяць; любуюся зорями; коли чую благовіст, з Тобою, Творець, розмовляю. І знаю: буде добрим бенкет у небесній стороні; там буду святкувати і я, там місце є й мені.

Знайомство(5 хв.)

Мета: краще пізнати один одного, сприяти згуртуванню групи, створення доброзичливої атмосфери та комфорту під час роботи.

Хід вправи: А тепер настав час познайомитися. Педагог-тренер пропонує учасникам кидати м'яч один одному в довільному порядку. Той, хто упіймав клубок, називає рослину або тварину, з якою він себе асоціює.

Невербальна рухлива вправа «Привітання по колу» (5 хв.)

Вправа «Бінго» (10 хв.)

Мета: допомогти учасникам більше дізнатися одне про одного і створити на тренінгу дружню атмосферу, оскільки перемога кожного залежить від співробітництва з іншими.

Підготуйте бінго-форму за зразком заповнивши її характеристиками на ваш розсуд. Зробіть ксерокопії для кожного учасника.

  1. Звільніть місце для гри.

  2. Роздайте бінго-форми.

  3. Кожен учасник шукає тих, хто відповідає заданій характеристиці, і просить поставити їх підпис у відповідній клітинці.

  4. Важливо: ніхто не має права ставити підпис двічі в одній бінго-формі.

  5. Той, хто першим збере підписи у всіх клітинках, вигукує: «Бінго!»

  6. Гра продовжується, аж поки кілька гравців (наприклад, троє) вигукнуть: «Бінго!»

Характеристики для бінго-форми:

    1. Розмовляють іноземною мовою.

    2. Є єдиною дитиною в родині.

    3. Люблять дощову погоду.

    4. Відпочивали на морі.

    5. Принципово не дивляться серіали.

    6. Не люблять дивитися футбол.

Групова дискусія. (15 хв.)

Заповнення анкет

      1. Коли я злюся, я звичайно... (опиши, що ти робиш).

      2. Приносить така реакція мені користь? Чому так або чому ні?

      3. Як виражають гнів у моїй родині?

Коли діти закінчать відповідати на запитання анкети, ставимо запитання: що ви робите, коли сердитеся? Всі відповіді записуються на дошці. Наприклад:

  • кричу;

  • йду на прогулянку; б'ю що-небудь;

  • сварюся;

  • біжу;

  • б'юся...

Обговорюємо кожну відповідь. Висновок: «Гнів — ознака нездоров'я».

Вправа-обговорення «Гнів»(10 хв.)

Учасники діляться на 7 груп. Кожній групі дається запитання:

—Що таке гнів?

—Як він з'являється?

—Що вам не подобається в гніві?

—Якби гнів мав колір, то якого б кольору він був?

—Який гнів на смак?

—Якщо до гніву доторкнутися, то який він?

—Який гнів на слух?

Вправа-руханка «Погода у Занзібарі» (5 хв.).

Стати в коло, повернутися направо і йти, повторюючи рухи за тренером.

  • «У Занзібарі гріє сонечко (гладити по плечах того, хто йде попереду),

  • дме легкий вітерець (провести пальцями по спині).

  • Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями),

  • здійнявся вітер (терти спину),

  • почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині),

  • град (кулаками).

  • Але що це? Буря вщухає (терти спину).

  • Злива переходить у дрібний дощик, (стукати пальцями),

  • буря перетворюється на легенький вітерець(провести пальцями по спині).

  • У Занзібарі знову сонечко» (гладити по плечах того, хто йде попереду).

Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180° і запропонувавши «віддячити» тим, хто стояв позаду:

  • «А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щоки (щипати за щоки),

  • за вуха (масажувати вуха),

  • пробирається під куртку (щипати спину),

  • мерзнуть ноги (тупотіти ногами).

  • Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха, щоки).

  • Поступово зігріваєшся і розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)».

Вправа «Рецепт» (15 хв.)

Мета: розуміння згубної дії злості на психоемоційне здоров'я людини; шукати альтернативні шляхи прояву негативних емоцій.

Хід гри: Учасники діляться на 5 груп(за назвами материків). Кожній групі дається листок з завданням.

Листок завдань.

    1. Скласти рецепт, як можна стати доброзичливою людиною.

    2. Чому люди гніваються?

    3. Чим люди розплачуються за свій гнів?

    4. Як можна заспокоїти свій гнів?

Вправа «Правила проти гніву, дратівливості та інших негативних емоцій» ( 10 хв.)

Мета: учити дітей позбуватися емоційного стану злості.

  1. Перед тим, як щось сказати, слідуй народній мудрості: «Проковтни образу».

      1. Навчися притлумлювати негативні емоції, зусиллям волі переводити увагу на щось інше.

      2. Порахуй до 100.

      3. Глибоко вдихни. Видихаючи, сильно стискай кулаки до напруження всього тіла (10 разів).

      4. Перед тим, як що-небудь зробити, зупинися й подумай, чого ти хочеш, чи розумно це.

      5. Повільний і глибокий подих 5—10 хв.

Глибоко вдихнути — затримати подих — плавно видихнути. Бажано поступово довести вдихання до 5 ударів пульсу, затримку подиху до 3 ударів; а плавне видихання до 5 ударів.

      1. Оглянься навколо. Поміть що-небудь маленьке. Розглянь це дуже уважно.

      2. Прочитай молитву (3—9 разів).

      3. Коли вас долає негативна емоція, спробуйте посміхнутися. Негативна емоція буде зменшуватися, тому що наше тіло не може посміхатися й, наприклад, боятися одночасно.

      4. Якщо ми спробуємо аналізувати наші переживання, то ми перестанемо їх переживати.

Релаксація «Доторкнімося до щастя» (5 хв.)

Попросіть дітей дати визначення слову «щастя», наприклад: радісне, веселе, сяюче тощо., Потім включаємо тиху й спокійну музику, просимо дітей уявити, що вони торкаються до щастя, доброти й потім описати свої відчуття.

Підсумки (5хв.)

Ведучий пропонує всім учасникам по колу висловити власні думки та враження з приводу заняття. Що ми сьогодні робили? Для чого? Що нового ви сьогодні дізналися про себе? Що найбільше сподобалося? Підбиття під­сумків заняття, зауваження, побажання.

Ритуал прощання (5 хв.)

Учасники кладуть руки одне одному на плечі й тричі кажуть: «Ми - молодці!»