Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Програми по дезадаптації.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.28 Mб
Скачать

Заняття 2. Доброта

Мета: допомогти глибше засвоїти моральне поняття «добро­та»; спонукати бажання виховувати в собі цю рису; сприяти формуванню вмінь правильно реагувати на за­гальнолюдські цінності, краще пізнати себе.

Матеріали: копія «Тесту на доброту» для кожного учня; аркуш ватману «Пра­вила групи», маркери різних кольорів, картки з завданнями, зошити, ручки, фломастери.

Хід заняття

Невербальна рухлива вправа «Привітання по колу» (5 хв.) (як на попередньому занятті)

Повторення правил роботи в групі(5 хв.)

Ведучий. Пригадайте правила роботи групи, об'єднайтесь у па­ри з сусідом, який сидить праворуч. Кожна пара отримує картку, на якій записано одне із правил ро­боти нашої групи. Необхідно підготувати та коротко перерахувати ті дії, яких мають дотримуватись учасники для того, щоб це правило спрацювало, виконувалось. На ви­конання завдання ви маєте 4 хв. Коли всі підготувались — кожна пара представляє своє правило та розповідає про дії, які свідчать про те, що таке правило працює в групі. Після представлення група аплодує кож­ній парі. Якщо в групі правил менше, ніж утворених пар, можна одне правило запро­понувати декільком парам і під час представ­лення одна пара доповнює іншу. Якщо ж правил більше, то можна попросити декілька пар підготувати по дві картки, тобто по два правила.

Вступна частина ( 10 хв.)

Ведучий. Перед тим, як вести розмову з теми нашого заняття, пропоную відповісти на 12 тверджень тесту. Якщо ви згодні з твердженням, то відповідайте «так», якщо не згодні «ні».

Самодіагностика 2.

Тест на самовизначення «Доброзичливість»

  1. У тебе є гроші. Міг (могла) б ти витратити все, що є, на подарунки друзям?

  2. Приятель розповідає про свої проблеми. Але це тебе мало хвилює. Чи даси йому зрозуміти, що тебе це зовсім не ціка­вить?

  3. Твій партнер із шахів або якоїсь іншої гри грає погано. Чи будеш ти йому піддаватися, щоб зробити приємно?

  4. Чи часто ти говориш людям гарні слова?

  5. Чи любиш ти злі жарти, розіграші?

  6. Чи довго ти пам'ятаєш нанесені тобі образи?

  7. Зможеш ти терпляче вислухати те, що тебе; абсолютно не цікавить?

  8. Чи вмієш ти на практиці застосовувати свої здібності?

  9. Ти залишаєш гру, коли починаєш програвати?

  10. Якщо ти впевнений (а), що правий (а), чи слухаєш запе­речення співрозмовників?

  11. Чи охоче ти виконуєш прохання?

  12. Чи насміхаєшся ти над ким-небудь, щоб розвеселити компанію?

Ведучий. Давайте визначимо результати тесту (діти обробля­ють результати тесту самостійно).

Ключ: «Так» — 1, 3, 4, 7, 11 — 1 бал;

«ні» — 2, 5, 6, 8—10, 12 — 1 бал.

8 і більше: ти люб'язний, доброзичливий. Ти вмієш спілкува­тися з людьми. Тільки одне побажання — будь щирим.

  • 4—8: твоя доброта має вибірковий характер; ти можеш бути добрим до одних людей і черствим — стосовно інших.

  • 0—4: спілкування з тобою буває нелегким, тобі не вистачає доброзичливості до людей, відкритості.

Вправа «Асоціація» (10 хв.)

Мета: визначити рівень розуміння учасників групи поняття «доброти», створити підґрунтя для подальшої роботи.

Ведучий. А тепер визначимо тему заняття. Ромен Роллн гово­рив: «... це прекрасна музика душі. Як було б чудово, якби вона звучала в кожному з нас».

Що мав на увазі Ромен Ролан? Вставте пропущене слово в це висловлювання. (Доброта.) Доброта — це і є тема заняття. Підберіть слова для визначення доброти. (На дошці записуємо слова й розкриваємо їхній зміст і значення.)

Доброчесність, добродушність, доброзичливість, добропоряд­ність, добросердність, добросовісність.

Напевно, по-справжньому добра людина має всі ці риси. Але чи багато знайдеться таких? (Не коментуємо.)

— Які добрі справи ви здійснили за минулий день, тиждень? (Діти розповідають.)

Групова дискусія (10 хв.)

Мета: вчити учнів правильно розуміти життєві цінності.

Ведучий. Фахівці стверджують, що добрі справи добре впли­вають на наше психофізіологічне здоров'я. З'ясувалося, що стан людини, охопленої поривами доброти, організм сприймає як позитивний стрес і виробляє величезну кількість захисних речовин. Таким чином, по-справжньому добрі люди набагато рідше хворіють. Крім того, у стані добросердя виробляються гормони, що активізують розумову діяльність і стимулюють творчий потенціал.

Що відбувається з людиною, яка робить злі вчинки?... (Об­говорення.)

Притча про мудреця (10 хв.)

Ведучий. Ця історія відбулася давним-давно у дивному місті, у якому жив великий мудрець. Слава про його мудрість рознеслася далеко довкола його рідного міста. Але була в місті людина, що заздрила його славі. І от вирішив заздріс­ник придумати таке запитання, на яке мудрець не зміг би відповісти. Пішов він на луг, спіймав метелика, посадив його між зімкнутих долонь і вирішив запитати в мудреця: «Ска­жи, наймудріший, який метелик у мене в руках — живий чи мертвий? Якщо він скаже живий, я зімкну долоні, й метелик помре, а якщо скаже — мертвий, я розкрию долоні, й мете­лик полетить. Отоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший». Так все й трапилося, заздрісник спіймав метелика, посадив його між долонями і рушив до мудреця. І запитав заздрісник: «Який метелик у мене в руках, наймудріший, — живий чи мертвий?» І тоді мудрець, сказав: «Все в твоїх руках»

Ти будеш ближніми любимий

І радість доброти пізнаєш,

Не побажавши іншим те,

Чого собі не побажаєш.

Обговорення

— Як ви можете пояснити відповідь мудреця?

Підсумки (5хв.)

Ведучий пропонує всім учасникам по колу висловити власні думки та враження з приводу заняття. Що ми сьогодні робили? Для чого? Що нового ви сьогодні дізналися про себе? Що найбільше сподобалося? Підбиття під­сумків заняття, зауваження, побажання.

Ритуал прощання (5 хв.)

Учасники кладуть руки одне одному на плечі й тричі кажуть: «Ми - молодці!»