Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Музичне мистецтво. 3 клас. (До підручника Л.С. Аристової, В.В. Сергієнко).docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.93 Mб
Скачать

Нахиля вперед-назад, (вправи для шиї)

VII. Вивчення пісні.

Поспівки на музику Дмитра Кабалевського. «Класне Рондо» — розучування.

1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.

2. Робота над піснею за с. 100-101 підручника.

VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.

1. Аналіз почутого.

2. Цікаві розповіді.

3. Робота в зошиті.

IX. Підсумок уроку. Релаксація.

Гра на фортепіано — рух пальців; ви­конання на фортепіано — рух душі. Зазвичай ми чуємо тільки перше.

Лнтон Рубінштейн

УРОК 32

Тема. Варіації. Варіаційна форма як вираження поступового, послідовного розвитку, зміни одного характеру, настрою. Микола Різоль, варіації на тему української народної пісні «Ой на горі жито» — слухання. Укра­їнська народна пісня в обробці Кирила Стеценка «Ой на горі жито» — розучування (с. 102—104).

Мета. Дати поняття «варіації» як форми вираження поступового, послідовного розвитку, зміни одного характеру, настрою; розвивати співацькі нави­чки, творчі здібності; створювати правильний ритмічний рисунок вправ; відтворювати ритмічні вправи, виховувати любов до музики.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявнос­ті — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, про­гравач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Девіз нашого уроку сьогодні:

Розум і фантазію прояви!

Активним і уважним будь!

І про кмітливість не забудь.

Все це нам знадобиться на уроці.

Тож вперед! Часу не гаймо

І урок наш починаймо.

1. Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).

2. Музичне привітання.

IV. Повідомлення теми уроку.

1. Робота з підручником, с. 102.

2. Музичний калейдоскоп, с. 102—103.

3. Музична абетка, с. 103.

4. Музична гра Василя Верховинця «Зайчики і Бурчик» (див. урок № 31).

V. Слухання музики.

Микола Різоль, варіації на тему української народної пісні «Ой на горі жито».

1. Загальні відомості про композитора.

Микола Іванович Різоль — український баяніст, педагог, композитор. Народний артист України (1982). Професор На­ціональної музичної академії України імені Петра Чайков- ського.

Народився 19 грудня 1919 р. в місті Катеринославі в ро­бітничій сім’ї. У складі Червоноармійського ансамблю пісні і танцю пройшов шляхами II Світової війни у 1941 — 1945 ро­ках.

1939 року разом із сестрами Раїсою і Марією Білецьки- ми та Іваном Журомським Різоль заснував квартет баяністів, який проіснував понад 50 років, піднявши ансамблеве народно-інструментальне мистецтво до найвищого професійного, взірцевого рівня.

60 років творчого життя Микола Іванович віддав педагогічній справі, ви­ховавши кілька поколінь музикантів-баяністів, серед яких народні артисти України — Володимир Бесфамільнов та С. Грінченко, композитор і диригент Володимир Рунчак.

Микола Іванович здійснив десятки перекладень класичної та сучасної му­зики для квартету баяністів, створивши яскравий, самобутній репертуар.

Обробки українських народних пісень, танців, мелодій народів світу стали для баяністів багатьох поколінь та країн улюбленими, їх виконують музиканти всіх рівнів навчання, вони ввійшли до «золотого» фонду народно-інструмен­тального мистецтва. Микола Іванович Різоль — ціла епоха в цьому жанрі. Помер маестро 17 березня 2007 р. в Києві.

Справу Миколи Івановича продовжують його духовні учні — Квартет бая­ністів імені Миколи Різоля Національної філармонії України.

VI. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Час вставати:

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.

VII. Вивчення пісні.

Українська народна пісня в обробці Кирила Стеценка «Ой на горі жито» — розучування.

1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.

2. Робота над піснею, с. 103—104.

VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.

1. Аналіз почутого.

2. Цікаві розповіді.

3. Робота в зошиті.

IX. Підсумок уроку. Релаксація.

Музика — це розум, втілений у прекрасних звуках.

Іван Тургенев

УРОК 33

Тема. Кульмінація в музичному творі. Увертюра. Ісаак Дунаєвський, увертюра до фільму «Діти капітана Гранта» — слухання. Слова А. Житкевича, му­зика Л. Стельмащук «Заквітчали зорі обрій» — розучування (с. 105- і07).

Мета. Повторити основні поняття і терміни; поглибити знання вивчених тем; удосконалювати навички правильного дихання, співу, вміння відтворю­вати гами зі слуху, створювати правильний ритмічний рисунок вправ, відтворювати ритмічні вправи; виховувати любов до музики, її історії.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СЭ, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.