Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція № 10.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
68.61 Кб
Скачать

Заняття № 15

Навчальна дисципліна: хімія

Тема: Лужні та лужноземельні елементи. Біологічна роль елементів

Мета:

Освітня: поглибити й розширити знання про метали на прикладі лужних металів Натрію й Калію та лужноземельних – Кальцію й Магнію; вивчити зв'язок між властивостями оксидів та гідроксидів, солей, їх одержанням і застосуванням.

Виховна: сформувати науковий світогляд студентів при вивченні фізичних та хімічних властивостей лужних і лужоземельних металів та їхніх сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню.

Розвиваюча: розвивати спостережливість, розвивати пізнавальний інтерес до предмету; навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Натрію, Калію, Кальцію, Магнію та їхніх сполук; розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, самостійність студентів під час виконання завдань.

Тип заняття: лекція.

Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь).

Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.

Література:

1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.

2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.

3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова,

О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79 с.

4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.

Хід заняття

І. Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування):

1. Охарактеризуйте положення Натрію й Калію в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

2. Охарактеризуйте будову атомів Натрію та Калію.

3. Які фізичні властивості характерні для металів?

4. Які хімічні властивості характерні для металів?

5. Поясніть сутність процесу корозії.

6. Назвіть способи захисту металів від корозії.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (бесіда)

Ми пригадали вже властивості металів. А сьогодні ми з вами поговоримо про більш конкретну групу металів – лужні метали. Добре всім вам відома кухонна сіль - NaCl, яку ми споживаємо щодня, є джерелом хлоридної кислоти для шлункового соку. Натрій та Калій відіграють важливу роль у нашому організмі. Вони відносяться до макроелементів. Тож сьогодні ми дізнаємося про властивості лужних та лужноземельних металів, їхніх сполук, а також про їх біологічну роль.

Отже, записуємо тему заняття: «Лужні та лужноземельні елементи. Біологічна роль елементів»

Студенти повинні:

знати: фізичні й хімічні властивості Натрію, Калію, Кальцію, Магнію та їхніх сполук.

вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Натрію, Калію, Кальцію, Магнію та їхніх сполук.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (розповідь з елементами фронтальної бесіди)

1. Положення в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

В атомів елементів ІА групи на зовнішньому енергетичному рівні перебуває один валентний електрон, розташований на s-підрівні. Ці елементи належать до s-елементів.

Виходячи з електронної будови атомів лужних металів, вкажіть який ступінь окиснення для них характерний?

Усі елементи ІА групи дуже подібні за властивостями. Що пояснюється однотипною будовою не тільки валентної електронної оболонки, але й перед зовнішньою (за винятком Літію). Зі зростанням радіуса атома в групі Li – Na – K - Rb – Cs – Fr слабшає зв'язок валентного електрона з ядром. Маючи на валентних оболонках один електрон, розташований на великій відстані від ядра, атоми лужних металічних елементів легко віддають електрон. Усі лужні метали мають негативні стандартні окисно-відновні потенціали. Це їх характеризує як дуже сильні відновники.