Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр -мова 2.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
152.23 Кб
Скачать

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Гра «Знавці»

Запишіть іменники, поставивши у множині.

Біля озера, від променя, до школи, через дорогу, по вулиці, за лісом, по дорозі.— Визначте відмінки іменників.

— Що спільного у всіх іменників? (Всі вони мають при собі приймен­ники.)

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні поспостерігаємо за вживанням прийменників під час відмінювання іменників у множині.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда

— Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до служ­бових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виражають тільки синтаксичні функції — поєднують слова, не є самостійними членами речення.)

— Наведіть приклади прийменників.

— Що ви можете розповісти про правопис прийменників?

2. Робота з підручником (вправа 182)

— Прочитайте текст із вправи 182.

— До якого типу текстів він належить?

— Що нового дізналися із цього тексту?

— Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників.

— Подивіться на зоровий диктант, який ми сьогодні написали. Він підкаже вам правильну відповідь.

— Звірте свої спостереження із правилом на С. 91.

— Чи правильні висновки ви зробили?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективне коментоване виконання вправи 182

— Якого виду цей текст?

2. Коментар до домашнього завдання

— Вдома ви теж будете працювати із науково-популярним текстом із вправи 185. Прочитайте його.

— Яка тема тексту? А мета?

— А що вам необхідно буде робити у цій вправі?

— Чи зумієте ви це зробити?

3. Самостійна робота із вправою 184

— Скажіть, а як до нас доходять історичні відомості?

—А ще невичерпним джерелом історичних знань є народні пісні. З однією з них ми познайомимось у вправі 184.

Завдання 1 опрацювати усно колективно.

Завдання 2, 3 запропонувати для самостійної роботи.

Перевірка — фронтально.

VI. Підсумок уроку

— Зберіть прислів’я.

Від, Батьківщину, ворогів, бережи.

— Чого навчає нас це прислів’я?

— Знайдіть у ньому іменник у множині. Що ви можете про нього розповісти?

— В якому відмінку іменники завжди вживаються без прийменників?

— У якому відмінку іменники вживаються тільки з прийменни­ками? Наведіть приклади.

— А що ви можете сказати про інші відмінки?

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 91; вправа 185; повторити словникові слова.

18.11

Тема. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку мно­жини

Мета: розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині, вчити правильно утворювати й використовувати у мовленні форми іменників у місцевому відмінку множини з прийменниками; розвивати мовлення дітей, розширювати активний словник учнів; ви­ховувати інтерес до географічних досліджень.

Обладнання: малюнки із зображенням трамваю і тролейбусу; картки із словниковими словами, індивідуальні словники.

ХІД УРОКУ