Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр -мова 2.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
152.23 Кб
Скачать

VI. Підсумок уроку

1. Творча робота

— Зверніть увагу на слова із вправи 131. Складіть речення з одним із слів так, щоб воно стояло у родовому відмінку.

— Що ви дізнались про родовий відмінок іменників чоловічого роду?

— Як правильно визначити закінчення?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Саме орфографічний словник стане вам у пригоді під час вико­нання вправи 132.

— Прочитайте завдання. Чи є питання до мене?

VII. Домашнє завдання

С. 65, вивчити правило; вправа 132; вивчити словникові слова.

Тема. Зміна приголосних перед закінченням в іменниках жіночого та чоловічого роду

Мета: познайомити із чергуванням приголосних, формувати вміння й навички правопису іменників чоловічого і жіночого роду в даваль­ному і місцевому відмінках однини; вдосконалювати вміння відмінювати іменники; розвивати самостійність, уважність, спостережливість; вихову­вати наполегливість, цілеспрямованість, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картки «Так» і «Ні» для кожного учня.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Вправа 132.

Перший учень пояснює й аргументує поділ на абзаци.

Додаткове питання

— Що ти можеш розповісти про закінчення іменників у родовому відмінку однини? Другий учень пояснює правопис іменників у родовому відмінку од­нини.

Додаткове питання

— Поясни правопис: (в)ночі, (в)ранці.

Добери слова, які пишуться за тим же правилом.

Третій учень записує на дошці повний звуко-буквений аналіз слова шия.

Додаткове завдання

— Поясни правопис слова [пробирай’ец’:а].

Наведи приклади аналогічних слів.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Поставте у початковій формі:

мусі —

у лузі —

на боці —

на дивані —

— Що цікавого ви помітили?

— А чому не відбулося чергування в останньому слові?

— Чи хочете ви про це дізнатися?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Спробуйте сформулювати питання, на які ми сьогодні будемо відповідати.

Наприклад:

1. У яких іменниках буває чергування?

2. Які букви чергуються?

3. У якій частині слова відбувається чергування?

4. У яких відмінках буває чергування?

5. Перед якими закінченнями буває чергування?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Аналітико-пошукова робота у парах (за вправами 133, 134)

2. Гра «Так» чи «Ні»

Одна пара дає відповіді на поставлені запитання, ділиться своїми спостереженнями. Якщо учні згодні — підносять картку «Так», якщо не згодні — «Ні».

Узгоджені позиції вчитель фіксує на дошці.

Наприклад:

Чергування приголосних в іменниках.

1) Чергування буває в іменниках чоловічого, жіночого і середнього роду.

2) Чергування відбувається в кінці основи.

3) Чергуються літері г, к, х — з, ц, с.

4) Чергування буває в давальному і місцевому відмінках.

5) Чергування відбувається перед закінченням .

3. Перевірка спостережень

— Звірте свої висновки з правилом на С. 68. Які уточнення внесемо у наші спостереження?

Наприклад: чергуються не букви, а звуки [г], [к], [х] — [з’], [ц’], [с’].

Можна записати складену таблицю у зошит з метою полегшення засвоєння правила.