Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр -мова 2.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
152.23 Кб
Скачать

Тема. Однорідні члени речення

Мета: розширити знання дітей про члени речення, ознайомити з однорідними членами речення, їхніми характерними ознаками, вчити визначати в реченні однорідні члени речення, записувати речення з однорідними членами, вживаючи коми; розвивати вміння уважно слу­хати й аналізувати речення; виховувати вміння співпрацювати в парі.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Індивідуальне опитування (за вправою 72).

Перший учень виконує на дошці завдання 72 (3).

Другий учень з місця пояснює пропущені літери.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Складіть речення за схемами, представленими на дошці.

Хто? що роблять?

Хто? що зробив?

що?

яку?

який? куди?

— Назвіть граматичну основу кожного речення.

— Зверніть увагу на цю схему. (Вчитель відкриває запис.)

Хто? що робив?, що робив?, що робив?

де?

— Хочете дізнатися про такі речення?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось з цікавими реченнями, які мають у собі декілька підметів, присудків або другорядних членів речення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна пошукова діяльність (за вправою 76 (1,2))

— Розкажіть, що цікавого ви помітили в цих реченнях.

— До якого речення підходить схема, записана на дошці?

— Складіть схему до останнього речення.

2. Самостійна робота з правилом

— Прочитайте правило на С. 38.

— Поясніть його своєму сусідові.

— Складіть питання, які ви хотіли б поставити своїм друзям або мені за цим правилом.

Вчитель перевіряє розуміння правила шляхом постановки питань.

Додаткове завдання

— Виберіть із вправи 76 речення з однорідними підметами (присуд­ками, другорядними членами).

— Поясніть вживання ком.

— Визначте, якими частинами мови є однорідні члени речення в кожному реченні.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Аналітико-синтетична робота

— Заповніть пропуски, записавши характерні ознаки однорідних членів речення. Однорідні члени речення:

1) ________ (відповідають на одне питання);

2) ________ (зв’язані з одним словом);

3) ________ (є однаковими членами речення);

4) ________ (належать до однієї частини мови).

2. Робота у парах (за вправою 77)

Вчитель виконує роль консультанта, до якого можна звернутися в разі виникнення утруднень. Пізніше можна передати свої повнова­ження учневі (або парі), який першим правильно виконав вправу.

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Чи можна вважати це речення реченням з однорідними членами?

У вирій відлітають пташки.

— Замініть підкреслене слово однорідними членами речення.

— Поясніть і доведіть свою точку зору.

— Чому ці слова є однорідними членами речення? Поясніть вжи­вання ком.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Вдома ви аналогічно опрацюєте вправу 78.

VII. Домашнє завдання

С. 38 правило; таблиця у зошиті — усно. Вправа 78 — письмово.

Тема. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників

Мета: удосконалювати знання про структуру речення, продемон­струвати зв’язок між однорідними членами речення за допомогою сполучників; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; ви­ховувати любов до рідної мови.

Обладнання: таблиця «Однорідні члени речення».

ПЛАН УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 78

— Прочитайте речення. Назвіть однорідні члени речення.

— Поясніть, якими членами речення є однорідні члени.

— Які розділові знаки ви використали на письмі?

2. Фронтальне опитування

Провести за таблицею, складеною на попередньому уроці.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Утворіть словосполучення:

сидів (стілець)

бачив (тетар)

подорожував (гори)

— Чи зв’язані слова у цих словосполученнях?

— А чи можна віднести до прийменників слова і, а, але, й?

— А яка ж це частина мови?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось із новою частиною мови та розши­римо свої знання про однорідні члени речення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна робота із вправою 79

— Випишіть однорідні члени речення із словами, що їх зв’язують.

— Зверніть увагу на коми. Чи завжди вони стоять між однорідними членами речення?

— А коли не ставляться?

2. Робота із правилом

— Ознайомтесь із правилом на С. 39.

— З якою новою частиною мови ми познайомились?

— Яку роботу вони виконують у мові?

— Розкажіть про вживання сполучників із однорідними членами речення. Що цікавого ви помітили?

— Заповніть схеми.

... (і, й)

, ... (але, а)

І , і , і

3. Робота з інтонуванням речень. Коментар до домашнього завдання

— Однородні члени речення з різними сполучниками не тільки пи­шуться, а й читаються по-різному.

— Прочитайте правило на С. 40. Давайте знайдемо речення з одно- рідними членами і прочитаємо їх, правильно інтонуючи.

— Ця вправа є вашим домашнім завданням. Прочитайте завдання 2, 3, 4 і своїми словами поясніть, як ви їх виконаєте.

— До речі, інтонація в реченні може допомогти вам при написанні диктантів правильно розставляти в реченні коми. Тому сьогодні ми потренуємось в інтонуванні речень з однорідними членами речення.