Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матем І семестр.docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.06 Mб
Скачать

I. Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 50-51, завдання 301;302)

Завдання 301

— Скільки всього кілограмів картоплі посадила господарка?

Завдання 302

— Прочитайте вирази у порядку спадання.

2. Усна лічба

1) Гра «Ромашка».

2) Робота з таблицею

Зменшуване

20

 

39

 

48

 

Від’ємник

 

5

 

7

 

9

Різниця

8

9

7

8

7

6

3. Хвилинка каліграфії

— Які числа потрібно закреслити, щоб кожне наступне число було на дві одиниці менше за попереднє?

14; 13; 12; 11; 9; 7.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як додавати двоцифрові числа на прикладі виразу 38 + 52.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 51)

Завдання 303. Письмове виконання завдання з коментуванням правил

Завдання 304. Колективне опрацювання матеріалу

Особливість прийому додавання для цих випадків полягає в тому, що, додавши одиниці цих двоцифрових чисел, отримаємо 10 (або 1 дес.), а одиниць буде 0.

Завдання 305

Учні знаходять суму 26 + 14 та пояснюють розв’язання.

Завдання 306. Фронтальне вивчення змісту задачі

Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі. Після цього працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.

Завдання 307. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.

Після цього учні відповідають на питання: «Скільки всього горіхів у трьох пакетах?».

Завдання 308. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.

2. Фізкультхвилинка

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Розв'язування задачі

Для шкільної їдальні привезли 34 кг цибулі, а моркви — на 5 кг менше. Скільки всього кілограмів овочів привезли в шкільну їдальню?

— Про що говориться в задачі? (Про овочі.)

— Про які овочі?

— Що нам відомо? (Цибулі 34 кг, а моркви — на 5 кг менше.)

— Яке питання в задачі?

— Чи можемо ми відразу відповісти на питання задачі?

— Чому?

— А чи можемо ми дізнатися, скільки привезли моркви?

— Якою дією: додаванням або відніманням?

— Після цього ми зможемо відповісти на питання задачі?

— Якою дією: додаванням або відніманням?

— Подивіться на дошку і назвіть номер короткого запису, який відповідає завданню. (2)

— Правильно, давайте повторимо умову завдання за коротким записом.

2. Самостійна робота

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв'язування логічних задач

• Одне яйце вариться 5 хв. Скільки знадобиться часу, щоб зварити три яйця? (5 хв.)

• Діти збирали осінній букет. У ньому було 5 кленових, 2 дубових, 4 березових і осиковий листки. Зі скількох різних дерев були листки? (4)

• В автобусі їхали 9 пасажирів. На зупинці всі, крім 3 пасажирів, вийшли. Скільки пасажирів залишилося в автобусі? (3)

 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— З яким прийомом обчислень ознайомилися на уроці?

— Як оцінюєте свою роботу?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 51, завдання 309; 310.

Урок математики №39

2 клас

Дата_____________

Тема: ДОДАВАННЯ СУМИ ДО ЧИСЛА. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

 

Мета: пояснити учням спосіб додавання суми до числа; вчити розв'язувати задачі різними способами; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття відповідальності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 51, завдання 309; 310)

Завдання 309

— Яка відстань буде між лисенятами, якщо кожне лисеня зробить назустріч іншому 35 кроків?

Завдання 310

— Прочитайте вирази зі значенням, меншим за 40.

2. Гра «Хто швидший?»

3. Гра «Віконечка»

4. Хвилинка каліграфії

— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.

7; 7; 77; 77; 7; ...

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як додавати суму до числа.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 52-53)

Завдання 311

Учні «ланцюжком» читають вирази і обчислюють їх значення.

Завдання 312. Колективне опрацювання матеріалу

— Розгляньте малюнки і поясніть, як до числа 6 додавали числа 2 і 3.

6 + (2 + 3) = 6 + 5 = 11

6 + (2 + 3) = 6 + 2 + 3 = 8 + 3 = 11

6 + (2 + 3) = 6 + 3 + 2 = 9 + 2 = 11

— Щоб додати суму до числа, можна послідовно додати до числа кожний доданок.

Завдання 313

Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують різними способами.

1 спосіб

1) 14 + 15 = 29 (кг) — привезли;

2) 29 + 36 = 65 (кг) — стало.

2 спосіб

1) 36 + 14 = 50 (кг) — привезли спочатку;

2) 50 + 15 = 65 (кг) — стало.

Завдання 314

Учні обчислюють значення виразів різними способами. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.

Завдання 315. Колективне опрацювання матеріалу

— Розгляньте пояснення додавання чисел частинами. Визначте, яку властивість додавання використано.

Завдання 316

Учні «ланцюжком» розв’язують приклади зручним способом.

Завдання 317

Учні креслять прямокутник, довжина якого 8 см, а ширина 3 см. Обчислюють його периметр.

Завдання 318. Фронтальне вивчення змісту задачі

Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.

Їхало — 16 ч. і 13 ж.

Вийшло — ?

Залишилося — 17 п.

Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.

Завдання 319*. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Складання і розв'язування задачі за коротким записом

Було — 8 ...

Приїхало — 2 ... і 7 ...

Стало — ?

Задачу можна розв’язати різними способами.

— Обчислимо зручним способом: 8 + (2 + 7) = (8 + 2) + 7 = 10 + 7 = 17.

2. Обчислення значень виразів

15 + (5 + 7) 

64 + (8 + 6) 

13 + (7 + 5) 

8 + (6 + 2)

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв'язування логічних задач

• Біля будинку ростуть 2 липи, 5 яблунь і 8 груш. Скільки всього плодових дерев ростуть біля будинку? (8 + 5 = 13)

• Записано числа від 1 до 50. Скільки разів у записах зустрічається цифра 3? (3; 13; 23; 30; 31; 32; 33; 34; 35; 36; 37; 38; 39; 43 — 15 разів)VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— З якими прийомами обчислень ознайомилися на уроці?

— Як оцінюєте свою роботу?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 53, завдання 320; 321. 

Урок математики №40

2 клас

Дата_____________

Тема: ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

 

Мета: пояснити учням прийоми віднімання числа від суми; вчити розв'язувати задачі різними способами; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття відповідальності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 53, завдання 320; 321)

Завдання 320

— Прочитайте вирази та їх значення.

Завдання 321

— Скільки осіб обідало в обох залах разом?

2. Гра «Угадай число»

3. Складання задачі за коротким записом, розв'язування різними способами

Було — 44 і 9

Продали — 13

Залишилося — ?

4. Хвилинка каліграфії

— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.

4; 4; 44; 44; 4; ...

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як віднімати число від суми.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 53-54)

Завдання 322

Учні складають коротку умову і записують розв’язання задачі трьома способами.

Було — 5 ч. і 6 ж.

Приготували салат — 4 п.

Залишилося —?

1-й спосіб. (5 + 6) – 4 = 7

2-й спосіб. (5 - 4) + 6 = 7

3-й спосіб. (6 - 4) + 5 = 7

Завдання 323. Колективне опрацювання матеріалу

— Розгляньте малюнки й поясніть, як від суми чисел 4 і 3 можна відняти число 2. Зробіть висновок.

1-й спосіб: (4 + 3) - 2 = 7 - 2 = 5

2-й спосіб: (4 + 3) - 2 = (4 - 2) + 3 = 5

3-й спосіб: (4 + 3) – 2 = 4 + (3 - 2) = 5

Висновок. Щоб відняти число від суми, можна, якщо можливо, відняти число від одного доданка і різницю додати до іншого доданка.

Завдання 324

Учні «ланцюжком» обчислюють значення виразів різними способами.

Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.

Завдання 325. Колективне опрацювання матеріалу

— Розгляньте способи додавання і віднімання чисел і визначте, які властивості дій використано.

Завдання 326

Учні «ланцюжком» обчислюють значення виразів різними способами.

Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.

Завдання 327*

Учні будують квадрат зі стороною 4 см та інший прямокутник з таким самим периметром.

Р = 4 + 4 + 4 + 4 = 16 (см); 16 : 2 = 8 (см) — півпериметра.                                                                          

Отже, сторони прямокутника: 1 і 7; 2 і 6; 3 і 5 см.

2. Фізкультхвилинка

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ