Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

План коспект уроку з англійської мови 9 клас

.docx
Скачиваний:
7
Добавлен:
15.05.2020
Размер:
16.01 Кб
Скачать

План-конспект уроку Гребіненко Євген, 31-АК

Тема уроку: Professions and professional way. (Jobs) 9 клас.

Цілі уроку

Практичні: ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом за темою «Jobs» ; заохочувати учнів розповідати про професії, що їм відомі та про майбутні професії; навчити створювати висловлювання; навчити висловлювати свою думку.

Освітні: поглиблювати уявлення та знання учнів щодо професій.

Розвивальні: розвивати уважність учнів; розвивати навички спілкування.

Виховні: виховувати бажання більше дізнатися про професії; вихову- вати інтерес та повагу до висловлювань інших учнів.

Засоби навчання: підручник «Get 200!» Book 1; картки.

Схематичний план уроку

І. Початок уроку. Організація класу. 1.Бесіда з черговим – 2 хв. 2.Мовленнєва зарядка – 5 хв. ІІ. Основна частина уроку. 1.Подача нових ЛО – 8 хв. 2.Активізація введених ЛО – 12 хв. ІІІ. Завершення уроку. 1.Пояснення домашнього завдання – 2 хв. 2.Підсумки уроку. Рефлексія – 4 хв. 3.Оцінювання учнів – 2 хв.

Хід уроку

Етап І. Початок уроку. Організація класу. Прийом 1. Бесіда з черговим.

Teacher:

Good day, children! Sit down, please. I’m glad to see you today. How are you? Please, smile! It’s just lesson. And smile will make your day better! Remember this! Who is absent today? Who is on duty today?

Прийом 2. Мовленнєва зарядка.

Teacher:

You know that your parents work every day. It’s a part of adult life and in future all of you will work. So the word «work»…Which association do you have with the word «work»?

Pupils answers:

WORK

-

-

-

-

-

II Основна частина уроку.

Прийом 1.Подача нових лексичних одиниць.

Teacher:

Dear pupils, let’s open your St.Books on p.56. Our Unit is named «work». And today we’ll talk about jobs. Which jobs do you know? As we can note that these names of jobs have suffixes.

We can make the name of jobs with suffixes - er -, -ist-, -or-, -ant-, -ian-, -ent-.

And now you should make the names of jobs from these words (on the blackboard):

Law – lawyer journal – journalist reception – receptionist act – actor assist – assistant politics – politician pharmacy – pharmacist travel agency – travel agent

Прийом 2. Активізація нових ЛО

Now, please, explain in 1-2 sentences what these persons do?

• What job(s) would you like? Why ? What job would you like to chose and why? Who would you like to be?

Pupils answers.

• Put the words in 4 groups according to meaning (1-nouns, 2-adj., 3-plur.nouns, 4-word-combin.)

Career

Profession

Job

Popular

Fashionable

Trendy

Talents

Abilities

Skills

Become employed

Get a job

Find work

Badly-paid money-making best-paid self-employed part-time

Choose 2 words and write your own sentences. Pupils write down answers in copybooks and than check their answers.

Етап 3. Завершення уроку. Прийом 1.Пояснення домашнього завдання.

Teacher: Now pupils, write down your home tasks. You should represent your favorite job/job of your dream with pictures and ask pros and cons of these job. And why did you chose this job?

Прийом 2. Підсумки уроку.

Teacher: As for me, I liked this lesson. It was good atmosphere and great answers. Also I would like to pay attention to Sasha`s and Masha`s pronunciation. It was very fluently.

Прийом 3. Оцінювання учнів

And marks for today:

... - 10 ... - 9 ... - 9 ... -10 ... - 9

The lesson is over, thank you for your attention, good bye! Have a nice day!