Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

План конспект уроку з англійської мови

.docx
Скачиваний:
43
Добавлен:
15.05.2020
Размер:
25.63 Кб
Скачать

План-конспект уроку Гребіненко Євген, 31-АК

Тема уроку: Fast food eating. Nutrition. Health. 10 клас.

Цілі уроку

Практична: систематизувати вивчений матеріал з даної теми, перевірити рівень знань учнів, закріпити вживання лексичних одиниць, засвоєних протягом попередніх уроків.

Освітня: розширити кругозір учнів за даною темою. Продовжувати формувати вміння аудіювання, читання, письма та говоріння. Поглиблення знань про культуру, реалії країни, мова якої вивчається.

Розвиваюча: розвивати вміння ілюструвати ідеї, думки, висновки щодо даної теми, мовну здогадку та мовленнєву реакцію, просторове сприйняття.

Виховна: виховувати самостійність, зацікавленість у вивченні іноземної мови, культури народу, мова якого вивчається;

Засоби навчання: підручник "Real Life" (intermediate) 2010; картки, презентація.

Схематичний план уроку

I. Початок уроку

1. Організаційний момент -- 1 хв.

2. Фонетична зарядка -- 2 хв.

II Основна частина

1. Організація усного тренування у вживанні лексичного матеріалу до теми Food на рівні речення -- 7 хв

2. Виконання тренувальних вправ -- 10 хв

3. Самостійні висловлювання учнів з опорою на слова -- 10 хв.

4. Аудіювання -- 10 хв.

III Заключна частина

1. Підведення підсумків -- 2 хв

2. Оцінювання учнів -- 1 хв.

3. Пояснення домашнього завдання -- 2 хв.

Етап 1 Прийом 1. Організаційний момент

Teacher: Good morning, dear friends! Take your seats, please. I am pleased to see you at our lesson. I hope you are fine and we’ll have wonderful minutes of communication today. Right?

Прийом 2. Фонетична зарядка.

Teacher: First of all we’ll practice our pronunciation.

«Betty Botta bought some butter,

But she said, the butter's bitter.

If I put it in my batter,

It will make my batter bitter.

But a bit of better butter

Will make my batter better.

So she bought a bit of butter

Better than her bitter butter.»

And now all together. Don’t forget to beat the rhythm with your pencils.

Pupils repeats.

Етап 2. Основна частина.

Прийом 1. Організація усного тренування у вживанні лексичного матеріалу до теми Food на рівні речення.

Teacher:

We have a meeting devoted to the painting. During the meeting we shall get to know some interesting and important facts related to the world famous painters and their works.

Today we’re going on talking on the topic Food and Nutrition; and we`ll get acquainted with interesting cooking traditions. To do our best let`s revise active vocabulary and there are also some new words.

Прийом 2. Виконання тренувальних вправ.

I’m going to distribute you sheets of paper with adjective that describe food, its taste, shape, color, texture and origin. Your task is to put these adjectives under the correct tables. You have 4 minutes to complete this task. (Teacher give them cards)

Pupils write down.

So, let’s check what you have done.

Tanya, read what you have in the column taste. Children check your answers.

Correct. Olya, how about shape and colour?

Right. Stas, read please your answers in the column Texture.

Thank you, Stas. And the last column. Oleg, please.

Прийом 3. Самостійні висловлювання учнів з опорою на слова, пред’явлені учителем на картках.

Now you`ll get another kind of cards. Here you can see different ways of cooking. I want you tell me how you cook your favorite dishes using this phrases.

  • Season with salt, pepper, and garlic salt to taste.

  • chop, dice or cubed 

  • mix together

  • Heat the butter

  • Slice the onion

  • Pour in the milk

  • Blend the ingredients

  • Peel the tomatoes

  •  to form a slightly sticky dough

Let`s start. Masha would you like to begin?

Great. Who is next? Olena, please.

It should be very tasty, girls. Who else want to share with a favorite recipe? Maks, okey, go on.

Well done, guys! I see that you know active vocabulary very well. You’re making progress.

Прийом 4. Організація аудіювання тексту «Street food around the world: the original fast food» у звукозапису.

Now kids, we are going to listen the text about fast food traditions around the world. Our purpose today is to define some interesting facts of fast food and its influence. So that you can compare the world culinary traditions with the traditions of our country. Is it interesting?

Прийом 5. Зняття лексичних труднощів.

But before listen to the story «Street food around the world», have a look at the blackboard. Here you’ve got some interesting words and word-combinations in transcription. Let’s read them all together.

So, first comes «savoury snack». All together now.

Than «food stalls»(a commercial kiosk). In chorus, please.

«Passer-by».

«Pho» - is a kind of noodle soup.

«Chains of restaurants».

The next phrase is «charcoal grill».It is kind of outdoors grill.

«harira» (a rich soup made with lamb and spices) And finally

«toothpick».

  1. Прийом 6. Первинне аудіювання з використанням зорової опори. Контроль розуміння загального змісту тексту за допомогою загальних запитань.

Children, you will listen to the text twice. First time try to get a general idea.

T- So guys, what is this text about?

P- The text is about unfamiliar types of fast food in different countries.

T- What kinds of fast food are mentioned in this text?

P - Fried potatoes, noodle soup, harira, pies and pancakes are mentioned in the text.

T - And the culinary traditions of which countries are described? P- The culinary traditions of Belgium, Vietnam, Morocco, Australia and Mexico are described.

Прийом 7. Вторинне аудіювання тексту. Контроль глибокого розуміння змісту аудіотексту з використанням тестових завдань.

Now listen to the text one more time and focus on the details. You can make some notes. Then you`ll get the test.

Now we’ll check your comprehension of the main facts. Here’s the «True/False» test. You are to put tick if the sentence is correct. I’ll give you 2 minutes to handle with.

True/False test

True

False

  1. Belgians believe they, not the French, invented hamburgers.

+

  1. Crispy French fries, eaten from a paper cone with salt and mayonnaise are the Belgians favorite snack.

+

  1. Pho is a rice soup with pork and vegetables.

+

  1. A pie floater is the local Australian snack which is traditionally sold at roadside kiosks.

+

  1. Corn sandwiches with tomato ketchup are the favorite Mexico`s fast food.

+

Ok, you time is up. Let’s check this task together. In turn, starting with Andrew...

Етап 3. Заключна частина.

Прийом 1. Підбиття підсумків.

It`s done! You coped with the task. Good job!

Well, kids, we have worked very hard and effectively today. We’ve learned how to define the main idea and details from the text, looked through logical parts, and revised some lexical material. I hope you’ve found it in use.

Прийом 2. Оцінювання учнів.

... - 10 ... - 10 ... - 8 ... - 10 ... - 9 ... - 9

Прийом 3. Пояснення домашнього завдання.

Well, that’s all for now. Your homework is Ex.6 p.57 Work Book). You have to read the text «The history of potatoes» and fill the gaps.

Now you’re free. Good-bye, everyone!