Задача 4.
У зв’язку з орг-ією вир-ва, передбаченого попередньою задачею треба придбати комплект уст-ня вартістю 50тис. У засновників грошей нема. Потрібне уст-ня можна взяти в лізинг або купити в кредит. Кредит на 3 роки надається під 15% річних. Лізингова компанія може поставити уст-ня за договором фін. лізингу на 4 роки з наступним викупом за залишковою вартістю. Річна орендна плата – 16тис. грн., у т.ч. АВ = 7000грн (вносяться на початок року). Кредит з процентами за залишок суми боргу повертається в кінці року. По роках основний борг погашається так: 1- 15тис.грн., 2 – 15тис, 3 – 20тис.
З’ясувати, який з цих варіантів вигідніший для під-ва за критерієм витрат. Дисконт - 20%.
Розв’язання. 1.Витрати на лізинг:
Сл = 16000+16000/1,2 +16000/1,22 + 16000/1,23 +
(50000-7000*4)/1,24 = 60313грн.
2. Витрати на купівлю в кредит:
Роки |
Повернення кредиту |
Борг |
% |
Загальний платіж |
1 |
15000 |
50000 |
7500 |
22500 |
2 |
15000 |
35000 |
5250 |
20250 |
3 |
20000 |
20000 |
3000 |
23000 |
Разом |
50000 |
|
15750 |
65750 |
Ск = 22500/1,2 + 20250/1,22+23000/1,23 = 46123грн.
Висновок: придбання за кредит доцільніше. Економія витрат становить 14190грн. (60313-46123)
Задача5.
Спеціалізоване під-во виготовляє 1 вид продукції . ОВ = 2000виробів, з них реалізовано – 1800, 200шт. – залишки на складі (їх не було на початок місяця ). Ціна одиниці – 100грн, вир. соб-ть – 60грн., амін. витрати – 20тис., на збут – 24тис. Знайти: 1. Валовий і опер. прибуток при калькулюванні за вир. витратами; 2. Опер. прибуток (коли на соб-ть тов. продукції відносяться всі витрати, крім витрат на збут)3. З’ясувати причини відхилень.
1. Валовий і опер. прибуток: Пв = В – Св = 1800*100-1800*60=72000грн.; По = Пв – (Са +Сзб)= 72000-(20000+24000)=28000грн.
2. Калькулювання за повними витратами (виключаючи витрати на збут): Вп = той самий = 72000грн.
Для виз-ня опер. прибутку, знайдемо соб-ть одиниці продукції: Со = 60+20000/2000=70грн.
По = В – Ср-Сзб= 1800*100-1800*70-24000=30000грн.
3. При калькулюванні за повними витратами опер. прибуток більше на 2000грн. , оскільки частина амін. витрат, а саме 2000грн(10*200) віднесені на залишки запасів.
Задача 6
Вир-во виробу А зазначеного в попередній задачі планується збільшити з 2000 до 2600шт. Зростуть витрати на збут на 4000грн, загально вир. витрати становлять 30000 грн., в т.ч. змінні – 16000грн, постійні – 14000грн. Тобто на 1 виріб припадає 15 грн. загально вир. витрат і 45 – прямих змінних. Обчислити:1.Як вплине на вир. соб-ть виробів збільшення їх вир-ва; 2. План. опер. прибуток в наступному місяці, його зміну порівняно з попереднім періодом, якщо будуть продані всі вироби, тобто 2800шт.
Розв’язок. Обсяг вир-ва зросте на 30% ((2600-2000)/2000*100) Вир. соб-ть за цих умов: Св = 45+16000*1,3/2600+14000/2600=45+8+5,38=58,38.
Вир.соб-ть знизилась на 1,62грн(60-58,38), тобто 1,62/60*100=2,7%.
2. Прибуток: Пв = 2800*100 –(2600*58,38+200*60) = 116212грн. По = 116212-(20000+24000+4000)=68212грн
Опер. прибуток зросте на 40212грн(68212-28000)
Задача 7.
Для техн. переозброєння і роширення вир-ва потрібно придбати уст-ня вартістю 20000грн. Існує 3 варіанти фін-ня: власні кошти, кредит, фін. лізинг. Умови фін. забезпечення придбання уст-ня: термін договору лізингу – 3 роки; за цей період однакові по роках лізингові платежі повністю відшкодовують вартість уст-ня з виплатою лізингового доходу на рівні 15% річних. Кредит надається на 2 роки під 14% річних і повертається рівними сумами в кінці кожного року. Дисконтна ставка – 20%. При користуванні коеф-ми ануїтету пот. вартості взяти такі їх величини: К(3 роки, 15%)=2,284; К(2роки, 14%)= 1,647; К(3 роки, 20%)= 2,106; К(2 роки, 20%) = 1,528. Знайти: 1.Заг. суму платежів у пот. вартості за зазначеними варіантами; 2. Обрати оптимальний варіант придбання уст-ня за критерієм витрат.
Розв’язання.
1.Пот. вартість платежів: а) за власні кошти: Св = 20000грн;
б) за лізингом: орендна плата- Со = 20000/2,284=8757грн.
Сл = 8757*2,106 = 18442грн.
в) За кредит річні платежі: К = 20000/1,647= 12143грн.
Ск = 12143*1,528= 18555грн.
2.Мінім. витрати у пот. вартості забезпечує лізинг – Сл-18442грн.
