Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Zadacha2.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
51.2 Кб
Скачать

Задача1.

Під-ву треба прийняти рішення про доцільність виходу на новий ринок збуту свого виробу. На традиційному ринку обсяг продажу- 2000 шт. , на новому – 2500шт. Ціна 1 виробу =800грн., змінні витрати на 1 виріб = 500грн. Інші витрати в розрахунку на обсяг вир-ва (2000шт.):

-Загально вир.: змінні – 80тис, постійні – 120тис;

-Адміністративні (постійні) – 110тис.

- витрати на збут : змінні – 30тис; постійні – 60тис.

З виходом на новий ринок додаткові витрати на оренду – 28500грн.

Знайти: 1. Маржин. і опер. прибуток до і після виходу на новий ринок; 2.Операц. ліверидж: сутність причини зміни до і після виходу на ринок.3.Висновок про доцільність розширення ринку.

Розвязок.

1. Марж. і опер. прибуток:

-на старому ринку: Пм = В – Сз = 2000*800-(2000*500+80000+30000)=490000грн.

П = Пм – Сп = 490000-(120000+110000+60000) = 200000грн.

- на новому ринку: Пм = 2500*800 – (2500*500+80000*1,25 + 30000*1,25)=612500грн.

П = 612500-(120000+110000+60000+28500)= 294000грн.

ΔПм = 612500-490000=122500грн.

ΔП = 294000-200000=94000грн.

2. Опер. ліверидж:

Старий ринок: L=Пм/П=490000/200000=2,45

Новий ринок: L= 612500/294000=2,1

OL – процентна зміна в операційному грошовому потоці відносно процентної зміни кількості проданої продукції. OL знижується із зростанням обсягу вир-ва. OL зменшується через те, що постійні витрати, які враховуються у процентному відношенні до операційного грошового потоку, стають все меншими і меншими, що призводить до зниження ефекту ліверіджу.

3. Розширення ринку доцільне, так як при цьому операційний прибуток збільшиться на 94000грн.

Задача2.

Слід з’ясувати, як зміниться ситуація в попередній задачі, якщо для збільшення обсягу вир-ва на 500 виробів на рік потрібно купити уст-ня вартістю 250000грн., у зв’язку з чим загально вир. витрати зростуть на 50000 грн на рік (на суму амортизаційних відрахувань). Податок на приб. – 30%. Дисконтна ставка – 20%. Знайти:

1.Річний додатковий грош. потік доходу від розширення ринку.

2. Чисту пот. вартість за 5 років

3. Висновок про доцільність розширення

Розв’язок.

1. Дод. грош. потік дорівнює: ΔД = (94000-50000)*0,7 + 50000 = 80800грн.

2. Чистий дисконт. Дохід за 5 років: NPV = 80800/1,2 + 80800/1,22 + 80800/1,23 + 80800/1,24 +80800/1,25 –250000 =

-8327грн.

3. Інвестування у розширення ринку недоцільне, оскільки

NPVвід’ємне, а чистий прибуток зросте недостатньо, лише на 30800грн.( (94000-50000)*0,7)

Задача3.

Створюється під-во по виготовленню меблів. ОВ і продажу = 6200тис. грн. Заг. сума інвестицій в під-во =3000тис. грн.Змінні витрати на 1000грн. продукції 650грн., витрати на оренду вир. і амін. приміщень, їх утримання на рік – 600тис. грн.., амортизація власних осн. засобів – 235 тис. грн.. Річні витрати на упр-ня, інженерне і вир-госп. обслуговування – 250тис.грн..Знайти: 1. Марж. І опер. Прибуток, коефіцієнт маржинального прибутку. 2. Мінімальний річний обсяг продажу продукції, який забезпечує беззбитковість виробництва. 3. Коефіцієнт безпеки виробництва: його економічна оцінка.

Розв’язок: 1. Маржинальний, операційний прибуток і коефіцієнт марж прибутку: Пм = В – Сз = 6200-650*6200/1000 = 2170 т грн.

По = Пм-Сп = 2170-(600+235+250)=1085т грн.

Кмп = Пм/В = 2170/6200=0,35

2. Точка беззбитковості: Вб= Сп/Кмп = 1085/0,35=3100т грн.

3. Коефіцієнт без безпеки виробництва: Кб = (В-Вб)/В = (6200-3100)/6200= 0,5

Показник свідчить, що при зменшенні обсягу виробництва на 50% вир-во потрапляє в точку беззбитковості і перестає давати прибуток. При зниженні обсягу вир-ва воно стає збитковим.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]