- •Вправи на уроках образотворчого (візуального) мистецтва
- •Передмова
- •Методичні поради щодо розвитку дитячих здібностей
- •Загальнорозвиваючі вправи
- •Живописні ігри-казки
- •Графічні вправи
- •Використання ігор-вправ на уроках ліплення
- •Вправи з папером
- •Композиційні вправи
- •Оптичні вправи
- •Фізичні вправи – руханки
- •Конкурс знатоків.
- •Урок «Цей незвичайний світ колажу»
- •Хід уроку
- •Література:
Оптичні вправи
У вільну годину дитина залишається сам на сам із власними спогадами і враженнями, з’являється бажання виразити свої переживання, поділитися думками, спостереженнями. Діти вже знайомі із деякими прийомами змішування фарб, знають про вплив кольору на настрій. Але всіх нас завжди захоплює щось нове. Оптичний спосіб змішування кольорів є дуже цікавим. Зафарбована в такий спосіб поверхня стає живою, рухомою від мерехтіння, спалахів кольорових плям.
Вправа «Небо» використовується тоді, коли дитина вперше знайомиться з такою технікою. Вчитель пропонує розділити аркуш на дві частини лінією горизонту (більша - небо) і заповнити верхню частину аркуша крапками синього кольору та його відтінками. За бажанням вчитель вносить корективи – захід сонця, хмарне небо, нічне і т.д.
Вправа «Комета». Мета такої вправи – удосконалити навички оптичного змішування кольорів. Вчитель пропонує зобразити контури комети , потім учні фломастерами наносять на зображення крапки (центр – щільно і одного кольору, хвіст – рідше і з додаванням відтінків).
Фізичні вправи – руханки
Сьогодення примушує нас переглянути своє ставлення до традиційних педагогічних підходів, зробити нові акценти в завданнях української освіти. Вона має бути спрямована не лише на те, щоб надати знання у вигляді певної інформації, а й на формування власної творчої діяльності, на формування власного світогляду. Вчителю під час уроку доцільно врахувати також те, що дітям важко іноді тільки сприймати інформацію та відтворювати дійсність. Їм необхідно також і відпочивати. Саме завдяки фізичним вправам – руханкам учитель може досягти ще кращого результату на уроці образотворчого мистецтва. Така вправа займе 1-2 хвилини, а результат говорить сам за себе.
Вправа «Кольорові олівці». Учитель пропонує учням уявити себе олівцями певного кольору (в залежності від кольору одягу) і наказує підстрибнути на одній нозі зеленим олівчикам, присісти – жовтим, плеснути в долоні – червоним і т. д.
Вправа-руханка «Гумка».Вчитель читає рядки і демонструє рухи, а діти повторюють:
Гумка лінії казала:
«Ти від мене не втечеш,
(біг на місці)
Не таких ще я стирала,
(повороти ногами під час присідання)
Скрізь знайду, де б не сховалась»
(долоні почергово підносяться до брів
з одночасним поворотом тулуба).
Вправа-руханка «Пластилін». Рухи діти повторюють за вчителем.
Взяли в руки пластилін.
Різнокольоровий він.
(імітація розминання пластиліну)
Ось зліпили ми хмаринку,
Із якої дощ іде,
(діти присідають)
Від дощу росте травинка,
(діти підіймаються)
Вітерець легенький дме,
(долонями махають на обличчя).
Прокидається Микола
(діти потягуються)
І швиденько йде до школи.
(ходьба на місці).
Позакласна робота
Завдання кожного вчителя образотворчого мистецтва – зробити свої уроки різноманітними і інколи навіть несподіваними. Ці уроки мають захопити, запалити, викликати активність у всіх учнів.
Урок-змагання
(для учнів 6 класу)
Мета: закріплювати назви кольорів, їхню характеристику; види мистецтв та техніки; розвивати логічне та образне мислення; розвивати творчу уяву, фантазію.
Обладнання: кросворд, репродукції, дитячі роботи.
(Клас прибраний дитячими роботами, різнокольоровими кульками)
Хід заняття
І. Організаційна частина.
Діти діляться на дві команди. Кожна з команд буде боротись за право називатись командою знатоків мистецтва.
ІІ. Оголошення правил змагання.
Перше запитання задається команді що витягне жереб. Якщо команда не може дати відповідь, то воно передається іншій команді.
Кожна команда може отримати додатковий бал за високу активність у грі.
ІІІ. Змагання.
Змагання команд.
Кожній команді задається запитання. Правильна відповідь – 1 бал.
які кольори відносяться до хроматичної гами?
(кольори веселки)
до якого виду графіки належать ілюстрації?
(книжкова графіка)
яким вимогам відповідає архітектура?
(міцність, краса, користь)
назвіть техніки живопису.
(акварель, гуаш, олія)
який вид мистецтва погодить від грецького"пишу"? (графіка)
що таке інтер’єр?
(внутрішній вигляд споруди)
які кольори ми називаємо теплими?
(червоний, жовтий)
які кольори холодні?
(синій)
як називається зображення сцен життя?
( побутовий жанр)
до якого жанру відноситься картина І. Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султанові"?
(історичний жанр)
