Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kursova_termodinamika_vse.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
960.51 Кб
Скачать

Варіант 1-12

Робоче завдання:

1

2

3

4

5

V, м3

C

P, бар

D

G

T, K

E

F

Співвідношення

b= v1/v3

ГАЗ

Ідеальний

a

ГАЗ

Реальний

H2O

Вихідні дані:

a

b

c

d

e

f

g

H,кДж/K

i

Газ

v1/v3

V1, м3

P1 ,бар

Т1 ,K

Т5

P4 ,бар

ΔSr

%

O2

2,0

0,56

11

673

973

24

0,8

5,0

1. Робоче тіло – ідеальний газ

1.1.1. Маса ідеального газу

Визначимо масу робочого тіла (O2), яке виконує цикл, використовуючи рівняння стану ідеального газу pV=mRT. Питому газову сталу, що входить у цю формулу, розраховуємо за співвідношенням: R=µR/µ, в якому універсальна газова стала µR=8314 Дж/(кмоль·К), а молярна маса O2:

µ = 32 г/моль

R= µR/µ=8314/32=259,81 Дж/(кг·К)

m= P1·V1/RT1=(11·105·0,56)/( 259,81 ·673)=3,52 кг.

1.1.2. Визначимо параметри стану в початковій точці циклу

Розрахуємо невідомі параметри стану у вузлових точках циклу. За вихідну точку візьмемо точку 1, тому що для неї відомі два параметри стану: P1 =1,1 МПа, та Т1 = 673 К. Питомий об’єм O2 можна знайти, якщо поділити об’єм ідеального газу в точці 1 на масу робочого тіла:

v1 =V1/m=0,56/3,52=0,16 м3/кг.

Питому внутрішню енергію, питому ентальпію та питому ентропію обчислимо за залежностями:

u=cv·Tі

s=cp·ln(Tін.у.) - R·ln(Pі/Pн.у.)

h=cp·Tі ,

якщо спочатку знайдемо ізобарну та ізохорні масові теплоємності O2 . Молярні теплоємності µcp та µcv отримаємо в залежності від атомності газу:

Газ

Молярна теплоємність

k = µcp/µcv

µcp, кДж/(кмоль К)

µcv, кДж/(кмоль К)

Одноатомний

12,6

20,9

1,66

Двохатомний

20,9

29,2

1,4

Трьох- і багато-атомний

29,2

37,2

1,29

µcp=29.2 кДж/(кмоль К)

µcv=20.9 кДж/(кмоль К)

cр =µcp=29.2/32=0,91 кДж/(кг К)

cV = µcv=20.9/32=0,65 кДж/(кг К)

k = µcp/µcv = 1.4

Зробивши розрахунки отримаємо:

u1=cv·T1 = 0,65·673= 439,55 кДж/кг

h1=cp·T1 = 0,91 ·673 = 614,11 (кДж/кг)

s1=cp·ln( ) - R·ln( )= 0,91·ln( )–0,25981·ln( )=0,2 кДж/(кг ·К)

Перевіримо одержані результати за рівнянням стану:

R·Т1=p1·v1 або R = = =259,81 Дж/(кг ·К)

В попередніх розрахунках ми знайшли

R = 259,81 Дж/(кг ·К) Δ1 =0%

Виконаємо розрахунок ексергії. Знайдемо ентальпію та ентропію O2 при параметрах навколишнього середовища:

Т0=300 К і p0=1.013 бар = 760 мм.рт.ст.

h0=cp·T0 = 0,91·300 = 273,75 кДж/кг;

s0=cp·ln( ) - R·ln( )=0,91·ln( )= 0,094 кДж/(кг ·К)

Розрахуємо ексергію за формулою:

e1 = (h1-h0) – T0·(s1-s0) = (614,11 – 273,75) - 300·(0,2 - 0,094) = 305,08 кДж/кг

Результати обчислень для точки 1 зведемо в таблицю 1:

Параметри

Точки

1

2

3

4

5

pi, MПа

1100000,00

1769910,39

2400000,00

2400000,00

1590341,75

Ti, K

673,00

673,00

734,18

1094,40

973,00

vi, м3/кг

0,16

0,10

0,08

0,12

0,16

Перевірка R

259,81

259,81

259,81

259,81

259,81

ui, кДж/кг

439,55

439,55

479,51

714,78

635,49

hi, кДж/кг

614,11

614,11

669,94

998,64

887,86

si, кДж/(кг·К)

0,20

0,08

0,08

0,44

0,44

ei, кДж/кг

305,08

342,15

397,89

617,31

506,65

Точка 1 відноситься до двох процесів: до процесу ізотермічного стиснення 1-2 та до процесу ізохорного пониження тиску 5-1. У першому випадку точка 1 є початковою, а у другому – кінцевою точкою процесу. Аналізуючи умову завдання, приходимо до висновку, що при наступних обчисленнях будемо розглядати процес 5-1 ,оскільки для точки 2 є невідомими жодного параметра стану.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]