Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ана т.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.02 Mб
Скачать

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық:өлеңді, талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: мемлекеттік рәміздер суреттері.

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

Ата-бабам тарихы-менің тарихым- бөлімін бастаймыз

102 беттегі сурет бойынша жұмыс:

-Суретте кімдер бейнеленген?

-Суреттегі ақ боз атқа мінген батырды кім дер едіңдер?

-Олардың қазақ батырлары екенін неден аңғардыңдар?

-Қазақ батырлары неге атқа қонды?

Оқулық бойынша жұмыс 102-107 бет «Халық қорғаны» «Алмас қылышты ардагер»

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • тұтас оқу

  • Сөздік жұмыс: шұбырынды, жасақ, ақылгөй, жарақ, жарым, пырақ.

  • мәтінде не туралы айтылған?

  • Сөздік жұмыс: мәміле, тоқырау, уәж, ірігенді ширату, буырқану.

Сергіту сәті

3. Жаңа білімді бекіту: мәтінге сүйеніп сызбаларды толтыр

Екі мәтінді салыстыр: кестені толтыр:

Халық қорғаны

Екі мәтіннің ұқсастығы

Алмас қылышты ардагер

Жоғарыдағы мәтіндер арасында сурет пен байланысы бар ма ? Қандай?

Сызбаны толтыр:

Бұқар жыраудың теңеулері Халықтың батырға құрметі

Қабанбай

4. Үйге тапсырма: 102-103, 105-106 бет мәнерлеп оқу.қалауынша әңгімелеу.

Күні:

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: «Ақжолтай Ағыбай батыр» М. Әбсембет «Махамбет пен Жақия» Қ. Жұмалиеув

Мақсаты мен міндеттер: мәтіндерді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық:өлеңді, талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: мемлекеттік рәміздер суреттері.

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: «Алмас қылышты ардагер» мәтінін пайдаланып сызбаны толтыр.

Бөгенбай

106 беттегі сурет бойынша жұмыс:

-Суреттегі атқа мінген батырды кім дер едіңдер?

-Оның қазақ батыры екенін неден аңғардыңдар?

-Қазақ батырлары неге атқа қонды?

Оқулық бойынша жұмыс 107-109 бет «Ақжолтай Ағыбай батыр» «Махамбет пен Жақия» 110-112бет

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • тұтас оқу

  • мәтінде не туралы айтылған?

Сергіту сәті

3. Жаңа білімді бекіту: мәтінге сүйеніпжоспар құр

Жоспар Жоспар

  1. Ресей патшалығы 1.Жақияны алғанқы соғысы

  2. Кенесары хан 2.Махамбеттің ақылы

  3. Ақжолтай батыр 3. Махамбеттің ерлігі

-мәтінде ел басынан өткен қандай кезеңі туралы айтылған?

-Кенесары кім?

-Неліктен Ағыбай батырдың есімі Кенесары ханмен қатар айтылады?Оны неліктен «Ақжолтай батыр» деп атап кетті?

-Мәтіндегі аттары аталған батырлар кім?

- Жақияның ержүректілігі туралы айтылған жерді тауып оқы.

- Мәтінде Махамбеттің ерлігі туралы айтылған тұсты тауып оқы.

- Махамбеттің Жақияны қайтару үшін жасаға қылығына баға бер.

Шығармашылық тапсырма: Сен жас батырсың екен дейік. Сен бастаған қол абайсызда жау қоршауында қалып қойды. Қоршаудан құтылу қандай амалын табар едің?

4. Үйге тапсырма: 107-109 бет әңг, 110-112 бет жоспар бойынша әңг..

Күні:

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: Н. Байғанин «Амангелді батырым». З. Шашкин «Азатттық жолында».

Мақсаты мен міндеттер: өлеңді, мәтінді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,