Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ана т.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.02 Mб
Скачать

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: С. Сейфуллин портреті, қыс көрінісінің суреттері.

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: жатқа айту, әңгімелеу,

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

Сакен Сейфуллин (1894 - 1938)

Бүгін сабақта С. Сейфуллинның «Қызыл шұнақ», Сафуан Шайрменденовтың «Қыс»- шығармаларымен танысамыз.

Оқулық бойынша жұмыс 155-157беттер

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • тұтас оқу

  • өлеңдегі қызыл түспен ерекшеленген сөздерді дауыстап оқы.

  • Ақын бұл тіркестерді неге қатысты қолданған деп ойлайсың?

  • Көз алдыңа аяз-адамды елестетіп көр, оны ауызша суретте.

  • «қызыл шұнақ» аяз деп қандай аязды айтады?

  • Жазушы жауып тұрған қарды қалай бейнелейді?

  • Айнала қалай өзгерді?

  • Мәтіннен қар жауып тұрған сәтті тауып оқы.

Сергіту сәті

3.Жаңа білімді бекіту:

- өлеңді,мәтінді мәнерлеп тұтас оқу

- мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.

Дәптермен жұмыс: Венн диаграммасы

Қыс-Абай Қызыл шұнақ- С. Сейфуллин

Зәрлі деммен ысқырып, мұздай демі, аузын ашады.

Қар ұлпалары, қар жапалақтары- сөз тіркестерін тауып жаз.

Үлкен қар ұлпалары, қар жапалақтары жұлдыз сияқты ұзын кірпікті.

4. Үйге тапсырма: 155-156 бет жатта,сурет сал, 156-157 бет әңгімеле, №7 тапсырмаа дәптерге.

Күні:

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: З. Шүкіров «Арпалыс». «Қар астындағы ұялар» А. С. Пушкин «Қысқы кеш».

Мақсаты мен міндеттер: мәтіндерді, өлеңді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: А. С. Пушкин портреті, қысқы кеш көрінісінің суреттері.

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: әңгімелеу,

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

Бүгін сабақта З. Шүкіровтың «Арпалыс», аңшының әңгімесі «Қар астындағы ұялар» А. С: Пушкинның «Қыс кеші»- шығармаларымен танысамыз.

Оқулық бойынша жұмыс 157-1163беттер

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • тұтас оқу

  • әңгіме неге «Арпалыс» деп аталған?

  • Ағалы-інілі балалар неге боранда қалды?

  • Әңгімеден қандай ой түйдің?

  • Мәтіндегі қыста құстардың тіршілігі туралы айт.

  • Өзің қандай қамқорлық жасайсың?

  • Өлеңде қысқы кеш қалай суреттелген?

  • Өлеңді қандай көңіл- күйде жазған?

Сергіту сәті

3.Жаңа білімді бекіту:

- өлеңді,мәтінді мәнерлеп тұтас оқу

- мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.

Суреттер бойынша жұмыс: 160 бет

-суреттен не байқадың?

-мәтінге сүйеніп қысқы шопан еңбегін әңгімеле.

Ойын «Нені ізі?» суреттердегі іздер бойынша , аңдар атаумен сәкестір

Тәжірбие: үйде екі шөлмекке су құй. Біреуін далада қар астына таста, біреуін қар үстінде қалдыр не байқадың қорытынды жасап кел.

Суретке қарап қысқы кешті сипатта.

Өзің қысқы кештерді қалай өткізесің?

- өлеңді мәнерлеп оқып үйрен.

4. Үйге тапсырма: 157-159 бет әңг, 161-162бет, 162-163 бет мәнерлеп оқу.

Күні:

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: М. Иманжанов «Қысқы кеш». М. Жұмабаев «Аққала»

Мақсаты мен міндеттер: мәтінді, өлеңді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,