
- •Розділ 1. Завдання та зміст педагогічної практики 5
- •Розділ і. Завдання та зміст педагогічної практики
- •Обов’язки методиста зі спеціальності:
- •Обов’язки викладачів від кафедри педагогіки і психології:
- •Права та обов’язки студента-практиканта
- •Критерії оцінювання позакласної роботи з історії
- •Розділ 2. Методичні поради до підготовки і проведення уроків та вимоги до складання конспекту уроку
- •Розділ 3. Методика організації і проведення позакласної роботи
- •Орієнтовна тематика позакласних заходів з історії
- •Орієнтовна тематика позакласних заходів з правознавства Правознавчий брейн-ринг «Найрозумніший»
- •Турнір юних правознавців
- •Розділ 4. Методичні рекомендації до проведення виховної роботи з класом
- •Розділ 5. Методичні вказівки до виконання індивідуального завдання
- •Виготовлення навчально-методичного забезпечення до уроку історії
- •Проведення психолого-педагогічних досліджень з фаху. Орієнтовна тематика теоретичних або практичних питань психолого-педагогічних досліджень
- •Метод спостереження
- •Аналіз учнівських робіт
- •Бесіда, анкетування, інтерв'ювання (як методи масового збору інформації)
- •Педагогічний експеримент
- •Список рекомендованої літератури:
- •Оформлення папки з документацією
- •Документація
- •Орієнтовна схема плану-конспекту уроку
- •Хід уроку
- •Орієнтовна схема психолого-педагогічного аналізу уроку
- •Загальна оцінка уроку
- •Взірець плану-конспекту уроку з історії України на тему "Активізація опозиційного руху в 1960-1970 рр. В Україні" (11 клас)
- •Хід уроку
- •Iіi. Мотивація навчальної діяльності.
- •IV. Вивчення нового матеріалу.
- •План уроку
- •Україна
- •V. Узагальнення та систематизація знань
- •VI. Закріплення вивченого.
- •V. Підбиття підсумків уроку.
- •VI. Інструктаж з домашнього завдання.
- •Взірець плану-конспекту уроку з правознавства на тему "Правомірна поведінка і правопорушення" (9 клас)
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •III. Мотивація навчальної діяльності
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення та систематизація знань
- •VI. Закріплення вивченого.
- •Vіi. Підведення підсумків уроку
- •VII. Інструктаж з домашнього завдання
- •Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з історії9
- •Додаток 7 Інструкція з ведення класного журналу учнів 5–11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів
- •1. Загальні положення
- •2.2. Контроль за веденням класного журналу
- •3.1. Загальні поняття
- •3.3. Оцінювання навчальних екскурсій та навчальної практики.
- •Аналіз заходу:
- •Взірець позакласного заходу з правознавства Ділова гра «Детективи»
- •Орієнтовна схема вивчення і написання характеристики класу
Загальна оцінка уроку
Позитивні моменти уроку, досягнення мети і завдань уроку.
Недоліки, помилки, аналіз їх причин.
Поради і рекомендації на майбутнє.
Додаток 4
Взірець плану-конспекту уроку з історії України на тему "Активізація опозиційного руху в 1960-1970 рр. В Україні" (11 клас)
Тема: Активізація опозиційного руху в 1960-1970 рр. в Україні
Мета: охарактеризувати причини активізації опозиційного руху в Україні в другій половині 60-х років, основні напрями та форми діяльності дисидентів; продовжити ознайомлення з найвідомішими представниками; узагальнити та систематизувати знання з даної теми; розвивати вміння критично мислити, працювати з різноманітними історичними джерелами, висловлювати власну думку.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Турченко Ф. Г. Історія України : Підруч. для 11 кл. профіл. рівень : Генеза, 2011; роздатковий матеріал, портрети дисидентів.
Методи: пояснення, бесіда, робота з історичними документами та підручником, інтерактивні вправи, розв’язування проблемних завдань.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
аналізувати причини активізації опозиційного руху в Україні у другій половині 60-х рр.;
характеризувати основні напрями та форми діяльності дисидентів;
виділяти основні ідеї праць дисидентів;
працювати з різноманітними історичними джерелами;
висловлювати власний погляд на опозиційний рух в УРСР.
Хід уроку
І. Організаційний етап (перевірка підготовки робочих місць).
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Основним поняттям опозиційного руху 1960— 1980-х років у СРСР є поняття «дисидент». Пригадайте визначення даного поняття. Дисиденти були інакодумцями.
Бесіда.
Чому в кінці 1950-х - на початку 1960-х років у СРСР і Україні зокрема з'являються дисиденти?
Які передумови виникнення дисидентства і коли відбулось його ідеологічне оформлення?
Iіi. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Після затухання визвольної боротьби ОУН-УПА починається новий етап визвольної боротьби, який отримав назву дисидентський рух.
Сьогоднішній ми урок присвятимо вивченню цієї проблеми.
Вчитель повідомляє епіграф уроку: «Віра виникає тоді, коли є мученики», «Знищені стають прапором», — писав один із найвідоміших дисидентів-правозахисників Валентин Мороз.
Осмислити та збагнути зміст цих слів ми зможемо наприкінці уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель оголошує тему, очікувані результати та план уроку, проблемні запитання.
План уроку
1. Причини активізації опозиційного руху в другій половині 1960-х - на початку 1970-х років.
2. Представники опозиційного руху.
3. Основні напрямки та форми діяльності дисидентів.
Проблемне запитання:
Чому в другій половині 1960-х років дисиденти активізують свою діяльність?
Вправа «Асоціації».
На дошці написані асоціації. Учні повинні виголосити всю відому їм інформацію стосовно тієї чи іншої асоціації та спрогнозувати, чи могла ця асоціація бути причетною до активізації опозиційного руху.
Згідно з цими асоціаціями визначаємо причини активізації опозиційного руху:
1) повернення до сталінських методів керівництва, активізація репресій, цензури;
2) утиски національно-культурного та духовного життя України;
3) русифікація всіх сфер життя;
закріплення панівної ролі КПРС;
асиміляція українців в український народ;
порушення прав людини. (Записати на ватмані.)
Учні мають вибрати по дві найважливіші, на їх думку, причини активізації опозиційного руху.
Об'єднатися в пари та з чотирьох причин вибрати дві найважливіші. Обговорити це в парах.
Об'єднатися в групи по четверо. З чотирьох причин вибрати дві найважливіші причини від групи.
Запропонувати групам свої причини позначити на ватмані червоним кольором, провести рейтинг причин, визначивши «найпопулярніші».
Робота з історичними джерелами у групах.
Ділимо клас на два варіанти. Перший — це ознайомлення з історичним джерелом № 1, а другий — з джерелом № 2.
Історичне джерело № 1.
З листа В. Стуса до Президії BP СРСР. 1976 р.
«Я, український літератор, репресований за політичними мотивами у січні 1972 р. Я обстоював демократизацію, що було розцінено як спробу сплюндрувати радянський лад; моя любов до рідного народу, моя стурбованість кризовим станом української культури кваліфікувалися як націоналізм...
Репресії 1972 р. показали, що в дискусії з українськими «дисидентами» влада не знайшла більш переконливих аргументів, ніж застосування сили, а умови в таборах переконали мене в тім, що простір застосування цієї сили не знає кінця.
Минулий рік я вже перебував на межі смерті. Залишатися підданим СРСР більше не вважаю для себе можливим, а тому прошу виселити мене за кордони держави, де безцеремонно порушують мої права. Наважитися на цей крок дуже тяжко, але утриматися від нього за таких обставин виявляється ще важче».
Запитання.
1. На які причини активізації дисидентського руху вказує В. Стус?
2. Чого просив В. Стус у влади?
Історичне джерело № 2.
Із заяви політв'язня М. Гориня. Жовтень 1967 р.
«...Хто виступає за розширення мовного будівництва, той дуже часто оголошується націоналістом. Всіляко культивується нова мораль, згідно з якою відречення від рідної мови і перехід на російську мову спілкування не є чимось аморальним, а навпаки - проявом інтернаціональної свідомості, гідним наслідування. Так обробляється свідомість народів... здійснюється штучне вимішування народів».
Запитання.
1. Яку причину активізації називає М. Горинь?
2. Кого, на думку М. Гориня, влада називає націоналістом?
(Дані причини позначаємо на ватмані причин зеленим кольором.)
Колективна робота з джерелом № 3. Коментоване читання.
Історичне джерело № 3.
З листа «137 діячів науки, літератури і мистецтва, робітників тв. Студентів Генеральному Секретареві ЦК КПРС Л. Брежнєву, Голові Ради Міністрів О. Косигіну, Голові Президії Верховної Ради СРСР М. Підгорному. Квітень 1968 р.
Шановні товариші!
Звертаємось до вас у справі, яка глибоко хвилює різні кола радянської громадськості.
Протягом кількох останніх років у Радянському Союзі проводяться політичні процеси над молодими людьми з середовища творчої інтелігенції... Наприклад, усі процеси в Києві, Львові та Івано-Франківську 1965-1966 pp., на яких засуджено понад 20 осіб, провадились у закритому порядку -всупереч тому, що прямо і недвозначно гарантоване Конституцією СРСР, Конституціями союзних республік та їх кримінальними кодексами... В Україні, де порушення демократії доповнюється та загострюється перекрученнями в національному питанні, симптоми сталінізму виявляються ще виразніше і брутальніше...».
Запитання.
Які причини активізації опозиційного руху визначаються в цьому листі?
Як ви вважаєте, чи потрібна була людська, громадянська мужність, щоб підписати цей лист?
(Позначити на ватмані причини активізації опозиційного руху, визначені самими дисидентами, порівняти з думками учнів, зробити висновки.)
Учитель. Хто ж вони, ці люди, що не побоялися кинути виклик владі? (Зачитує вірш Яра Славутича «Україна». Учні записують у зошити прізвища дисидентів, що згадуються в цьому вірші).