
- •2.Початкові дані:
- •Перелік умовних позначень і скорочень
- •1. Розрахунок злітних характеристик
- •Розрахована дистанція перерваного зльоту з урахуванням коефіцієнта щеплення
- •2.Розрахунок безпечних висот
- •3.Виконання попередніх розрахунків польоту
- •3.1 Розрахунок істинних шляхових кутів та відстаней між поворотними пунктами
- •3.2 Розрахунок ортодромічного шляхового кута
- •3.3 Визначення кута вітру
- •3.4 Розрахунок кута зносу, шляхової швидкості та часу польоту по ділянці маршруту
- •Коефіцієнти, що враховують підвищення температури від са
- •4.Розрахунок часу та місця зустрічі з темрявою
- •Краснодар Одеса
- •5.Розрахунок палива
- •Розрахунок необхідної кількості палива на політ
- •6. Розрахунок елементів заходу на посадку
- •Розрахунок параметрів малого прямокутного маршруту з креном 15°, у штильових умовах
- •Розрахунок параметрів малого прямокутного маршруту з креном 15°, з урахуванням впливу вітру
- •Список використаної літератури
5.Розрахунок палива
Розрахунок необхідної кількості палива на політ
Розрахунок QЗАГ виконується перед кожним польотом. Правильний розрахунок є однією з умов, що забезпечують безпеку й економічність польотів. Для всіх ПК необхідний запас палива розраховують таким чином, щоб його вистачило для польоту від аеродрому вильоту до аеродрому призначення, потім для польоту з ВПР аеродрому призначення до запасного аеродрому і на політ протягом 30хв на висоті кола.
Табличні значення QАНЗ та ∆Q в залежності від відстані від аеродрому призначення до запасного аеродрому:
Аеронавігаційний запас палива при польоті на запасний аеродром
(Таблиця 5.1)
Sза, км |
FL |
Vі, км/год |
QАНЗ, кг |
∆Q на кожні 10 км/год Зустрічної складової |
50 |
80 |
390 |
1000 |
5 |
100 |
80 |
390 |
1000 |
5 |
150 |
80 |
390 |
1030 |
5 |
200 |
80 |
390 |
1150 |
10 |
250 |
80 |
390 |
1270 |
10 |
300 |
120 |
400 |
1385 |
10 |
Середня годинна витрата палива на режимі найбільшої
Крейсерської потужності (Таблиця 5.2)
FL |
Злітна маса, кг |
19000 . . . . 23000 |
|
140 160 180 |
884 836 786 |
FL80; VІ, =390 км/год; QАНЗ=1000 кг; ∆Q = 5 на кожні 10км/год зустрічної складової вітру.
2. Середня годинна витрата палива на висоті кола: qКР = 1100кг/год.
3. Витрата палива на крейсерському режимі роботи силових установок для розрахованої злітної маси на заданій висоті (ешелоні) польоту qГП.
qГП = 884 км/год.
4. Невироблюваний залишок палива: QНЗ = 60кг.
5. Кількість палива, що витрачається при злеті та виході ПК на режим набору висоти QЗЛ = 75кг.
6. Кількість палива, що витрачається при наборі висоти (QНАБ) та час набору (tНАБ) на різних режимах роботи двигунів.
QНАБ = 270кг; tНАБ = 0,23год.
7. Витрата палива двигунами на землі при запуску, прогріві і рулюванні QЗЕМ = 150кг.
Загальна кількість необхідної заправки паливом по нормах витрати має наступний вид:
,
де Q'М та Q"М – паливо, що витрачається при виконанні маневрів на зліт та посадку відповідно:
QМ =qКР ·tМ,
tГП – час горизонтального польоту на ділянці із змінним профілем. Розраховується як різниця загального часу польоту на цій ділянці та часом набору висоти:
tГП = tДІЛ - tН
Аеронавігаційний запас палива QАНЗ, являє собою резерв палива понад розрахункову кількість, необхідний для польоту від аеродрому вильоту до аеродрому призначення на випадок зміни плану польоту, викликаного посиленням зустрічного вітру, відхиленням від затвердженого маршруту, змушеним відходом ПК на запасний аеродром і інші обставини.
QАНЗ = QАНЗ.Т + 0,1UЕ ∆Q,
UЕ = UЗА cos КВза,
КВза = δНЗА – МШКЗА.
Q’ман = = 1100*0.033=37 кг
Q’’ман = 1100*0.133=147 кг
КВза = 120 - 13= 107°
UЕ = 50 км/год *cos(107) =-15 км/год;
∆Q=5;
QАНЗ=1000кг
Кількість АНЗ палива при польоті на запасний аеродром.
QАНЗ= 1000+5*0,1*(-15)=992,5 кг;
qгп=884 км/год (с Таблиці 5.2)
Розрахунок заправки паливом виконуємо поетапно, починаючи з розрахунку залишку палива в момент приземлення.
Qпос = QАНЗ + Qнз
Qкпм = Qпос + Q''ман
Q4 = Qкпм + qгп·t6
Q3 = Q4 + qгп·t5
Q2 = Q3 + qгп·t4
Q1 = Q2 + qгп·t3
Qспм = Q1 + Qнаб + qгп·tгп
Q'зл = Qспм + Qзл + Q'ман
Qзаг = Q'зл + Qзем
Час горизонтального польоту на ділянці зі змінним профілем (tгп) розраховується як різниця загального часу польоту на цій ділянці та часу набору висоті.
Tгп = tділ – tнаб=2год 13 хв – 14 хв = 1год 59 хв
Qпос =992,5+60=1052,5 кг
Qкпм = 1052,5+147 =1199,5 кг
Q4 =1199,5+884*(20,0833/60)=1495 кг
Q3 =1495+884*(16.95/60)=1745 кг
Q2 = 1745+884*(23.916/60)=2097 кг
Q1 =2097+884*(21,56/60)=2415 кг
Qспм = 2415+270+884*1.98=4438 кг
Q'зл =4438+75+37=4550 кг
Qзаг =4550+150=4700 кг
Розрахунок рубежу відходу (повернення) на аеродром вильоту
Рубежем відходу (повернення) називається рубіж, розрахований так, щоб у випадку відходу з нього на запасний аеродром, кількості палива на ПК до моменту прильоту на запасний аеродром (ДПРМ, траверз ДПРМ) вистачило не менше ніж на 30хв польоту на висоті кола.
Математична залежність для визначення SрП та QРП мають наступний вид:
,
,
де Sр.П - припустима дальність польоту до рубежу відходу;
Sр – відстань, яку проходить літак за час маневру на зворотній курс;
QР.П - кількість палива для польоту від рубежу відходу до аеродрому вильоту;
Sшт - штильова дальність польоту, визначена по розрахованому запасі палива;
Sр - довжина шляху за час розвороту на зворотний курс;
UЕ - швидкість еквівалентного вітру на висоті польоту;
VІ - істинна повітряна швидкість.
1) . Розраховується кількість палива, яка може бути використана на маршруті при польоті до точки повернення та на зворотній шлях:
QРОЗ = QЗАГ – (QКР + QЗЛ + QЗЕМ + QНЗ),
Для конкретного типу літака значення суми (QКР + QЗЛ + QЗЕМ + QНЗ), як правило, постійне. Наприклад, для літака Ан-26 ця сума рівна: 550 + 150 + 60 + 75 = 835кг.
Тому розрахунок QРОЗ для літака Ан-24 можна виконати по спрощеній формулі:
QРОЗ = QЗАГ – 835кг,
QРОЗ = 4700 – 835 = 3865кг.
2). Розрахувати можливий час польоту на розрахованому паливі:
tРОЗ = QРОЗ/qГП,
tРОЗ = 3865/884 =4,37= 4 год 22 хв;
3). Розрахувати штильове значення, яке пройде літак за розрахований час (tРОЗ), на середній істинній швидкості польоту:
Sшт = VІ.СР tРОЗ,
Sшт = 450∙4,22 = 1899 км.
4). Розрахувати рубіж повернення без врахування вітру SРП.ШТ:
,
Sр = VІ.СР t180,
,
β = 15
t180 = (3,14·125)/ (9,8·tg15) = 149,23с ≈ 0,041год;
Sр = 450∙0,041 = 18,65км;
SРП.ШТ = (1899 –18,65)/2 = 940,175км.
5). Для врахування впливу вітру на розрахунок Sр.у визначаємо еквівалентний вітер в напрямку польоту, UЕ:
КВСР = δ ± 180 - МШКСР,
UЕ = U cos КВСР,
МШКСР = 302°; δ = 110º; U = 110 км/год;
КВСР
=
110
+180
-302
=-12
;
UЕ = 110∙cos(-12) = 107.59км/ч.
6). Визначення коефіцієнту впливу вітру на розрахунок рубежу повернення:
,
К =1 – (107.59/450)2 = 0,942.
7). Розрахунок рубежу повернення з врахуванням впливу вітру:
,
SрП = 0,942· 940,175 = 885,65км.
8). Розрахунок часу польоту від рубежу повернення до запасного аеродрому (аеродрому вильоту), tРП:
,
tРП = 885,65/(450 + 107,59) =1,59 = 1 год 35 хв.
Тут ,в знаменнику шляхова швидкість на зворотному шляху, тому значення UЕ необхідно враховувати в напрямку МШКСР ± 180°.
9). Розрахувати кількість палива, витрачену за час розвороту на 180° та польоту у зворотному напрямку:
QР = t180∙ qГП
QП = tРП·qГП
QР = 0.041∙884 = 36,244кг;
QП = 1.59∙884 = 1405,6кг.
10). Визначити розраховану кількість палива при якій необхідно почати розворот на зворотній курс щоб в момент прибуття на борту залишилось палива на 30 хвилин польоту на висоті кола:
QРП = QП + QКР + QР + QНЗ,
QРП =1405,6 + 1100 + 36,244 + 60 = 2601,9 кг;
Висновок: Правильний розрахунок необхідної кількості палива на політ є
однією з умов, що забезпечують безпеку й економічність польотів. Тому я
розрахувала середню годинну витрату палива на висоті кола,
витрату палива на крейсерському режимі роботи силових установок для
розрахованої злітної маси на заданій висоті, кількість палива, що витрачається
на аеродромі при наборі висоти, витрату палива двигунами на землі при
запуску, прогріві і рулюванні, кількість палива витрачену за час польоту.
Та найголовніше загальну кількість палива, необхідну для заправки ПК.