- •Курсова робота
- •1. Теоретичний розділ. Педагогічні основи трудового виховання учнів птнз шляхом використання методів самовиховання та формування свідомості
- •1.1 Особливості трудового виховання учнів птнз
- •1.2 Метод самовиховання та формування свідомості як ефективний метод у процесі трудового виховання учнів птнз
- •2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою
- •ВИсновки
2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою
«Нерозривність краси і праці»
Тема: «Нерозривність краси і праці»
Мета: виховати в учнях працьовитість, повагу до праці та людей які працюють, ознайомити учнів з поняттям «Естетика праці»; показати роль праці у фізичному, етичному, естетичному формуванні людини; розвивати потребу трудитися сумлінно, творчо, вносити красу до процесу і результату своєї праці;
Форма проведення виховного заходу: групова, виховна година.
Методи і прийоми: формування свідомості, розповідь, пояснення,
Засоби:картини, плакати.
Хід заходу.
Підготовчий етап:
Запрошуються робітники заводу, директор училища, фахівці народного господарства для виступу перед учнями.
Оформлення виставки книг на тему: «Естетика праці і виробництва»
Розвішуються репродукції картин і оформлюється виставка на тему: «Праця раніше і тепер»
Розвішуються плакати:
«Висота культури завжди стоїть в прямій залежності від любові до праці»
А. М. Горький
«Праця ушляхетнює людину»
С. Р. Белінський
Основна частина:
1. План проведення заходу.
1.1.Вступне слово вчителя.
1.2.Виступи гостей.
1.3.Екскурсія по виставці на тему: «Праця раніше і тепер».
2.Сценарій виховного заходу.
Вчитель: «Я рада вітати всіх учасників цього заходу!
Наш час відмічений перетвореннями у всіх сферах життя людей: матеріальному виробництві, суспільних стосунках, духовній культурі.
У чому полягає організація праці на естетичних початках? Як краса допомагає раціональній і високопродуктивній організації праці, поліпшенню якості продукції? На ці питання ми постараємося відповісти в ході нашої бесіди.
На зорі цивілізації людина повинна була працювати, щоб вижити. І його робота носила примітивний характер - він добував собі пищу, будував житло, зберігав вогонь. Цивілізація зробила працю людини різноманітніше, одухотворила його. Тепер, щоб вижити, людині зовсім не потрібно самому полювати і будувати своє житло. Вони повинні вибирати собі діяльність за здібностями і бажанням, і може займатися тільки нею. І це дає йому можливість досягти таких висот в своїй роботі, такої майстерності, що він не лише забезпечить своє життя, але і принесе користь іншим.
Роль праці в розвитку людини і суспільства виявляється в тому, що в процесі праці створюються не лише матеріальні і духовні цінності, призначені для задоволення потреб людей, але і розвиваються самі працівники, які набувають нових навиків, розкривають свої здібності, поповнюють і збагачують знання. Творчий характер праці знаходить своє вираження в народженні нових ідей, появі прогресивних технологій, досконаліших і високопродуктивних знарядь праці, нових видів продукції, матеріалів, енергії, які, у свою чергу, ведуть до розвитку потреб.
У цивілізованому суспільстві велике значення надається умовам праці і їх поліпшенню. У багатьох конвенціях і рекомендаціях МОТ указується, що трудова діяльність і життєдіяльність людей збігаються в часі і просторі, або, інакше кажучи, основне активне життя людини минає на роботі. Знаходячись на роботі, людина витрачає комплекс життєвих сил не лише на досягнення певних результатів праці, але і на реакцію організму, пов'язану з умовами праці.
Від умов праці залежать: результат праці, спільна тривалість життя, стан працездатності, фізичного здоров'я, період соціальної активності і ін.
Естетика праці - це наука, що вивчає закономірності зміни форми, кольору, звуку, світла, вживаних у виробництві, і впровадження в нього комплексу художніх початків з метою підвищення результативності праці. Естетичні початки, впливаючи на органи чуття людини, викликають у нього позитивні емоції і скорочують витрати робочої сили, пов'язані з умовами виробничої середи. Естетика праці дає необхідні рекомендації по поліпшенню стану виробничих інтер'єрів, кольору, світла і ін. Естетичні стандарти використовуються при конструюванні і експлуатації машин і механізмів, оформленні зовнішнього вигляду готової продукції, її упаковки і тому подібне. Оформлення інтер'єру вимагає дотримання естетичних стандартів по розміщенню матеріальних елементів виробництва, забарвленню стін і стель, розміщенню світильників з вказівкою їх потужності і ін.
Важливе значення має вживання функціональної музики. Функціональна музика - це засіб психофізіологічної і естетичної дії на центральну нервову систему людини, що викликає позитивні емоції в процесі його трудової діяльності і знижує його стомлюваність».
Далі виступають гості, люди різних професій з розповідями про те, що допомагає їм працювати творчо, добиватися високих показників в праці, в чому краса робочих професій.
Екскурсія по виставкам.
Вчитель: «Вже в якнайдавніших ремеслах, народній творчості можна побачити втілення принципу краси і користі, найважливішого в дизайнерській діяльності. «Основоположниками мистецтва, - писав А. М. Горький, - були гончарі ковалі і золотоковалі, ткачі, каменярі, теслярі, різьбярі по дереву і кісті, зброярі, малярі, кравці, кравчихи і взагалі - ремісники, люди, чиї артистично зроблені речі, тішать наші очі, наповнюють музеї».
«Ми любимо музику, що за серце узяла
І творчість в праці, що стало повсюдним.
Біля щастя нашого є два крила:
Колір троянд і виноград, прекрасне з корисним».
М. Рильський.
Художній початок все стрімкіше проникає в сучасну техніку і виробництво. Що тішать око формою, кольором, доцільністю розмірів, зручністю використання верстати, машини, інструменти, різноманітне устаткування заводських цехів - все це результат роботи дизайнерів, фахівців з художнього конструювання виробів. «Я дивився на корабель на якому повинен був через декілька хвилин відправитися в небувалий рейс. Він був красивий... Переді мною було не лише чудове творіння техніки, але і вражаючий витвір мистецтва». Ці захоплені слова належать першому в світі космонавтові Юрієві Олексійовичеві Гагаріну.
Заключна частина.
Вчитель: «Отже, можемо зробити висновок, що праця грає величезну роль в розвитку людського суспільства і людини. Праця є доцільною діяльністю людини по створенню матеріальних і духовних благ, необхідних для його життя. Радість праці не порівнянна ні з якими іншими радощами. Вона немислима без відчуття краси. Естетика в праці є надійним помічником для створення найбільш комфортних умов праці, виховання у працівників відчуття краси, додання виробничій обстановці нового естетичного вигляду, підвищення спільної культури виробництва».
