Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
METODIChKA_KR_Meteo-_pravka_2014.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
163.33 Кб
Скачать

2.2 Розрахунок умов конденсації водяної пари в атмосфері при радіаційному охолодженні земної поверхні

При радіаційному охолодженні земної поверхні охолоджується і прилеглий до неї шар повітря, що в багатьох випадках приводить до конденсації водяної пари.

Проводиться розрахунок умов конденсації насиченого вологого повітря з температурою ta , яке охолоджується до температури tОХ :

Δа = ааОХ , (2.4)

де абсолютна вологість насиченого повітря а та аОХ визначається відповідно:

а = 0.8 · Е /(1 + 0.004 · tа ) , (2.5)

аОХ = 0.8 · ЕОХ /(1 + 0.004 · tОХ ). (2.6)

До уваги:

Температурою tОХ студенту рекомендується задатися таким чином:

  1. для теплого періоду: tОХ = tа - (5 10)0С

  2. для холодного періоду: tОХ = tа - (10 15)0С

Для умов прикладу проекту:

аВП = 0.8 · 23.08 /(1 + 0.004 · 19.8 ) = 17.11 г/м3

аОХ = 0.8 · 12.28 /(1 + 0.004 · 10.0 ) = 9.45 г/м3 ,

де ЕОХ – тиск насиченого повітря, охолодженого до температури tОХ, який визначається за таблицею додатка А даних методичних рекомендацій.

Різниця величин абсолютної вологості насиченого та охолодженного повітря становить

Δа = 17.11 – 9.45 = 7.66 г/м3 .

Таким чином, за таких умов в 1м 3 атмосферного повітря сконденсується 7.66г водяної пари.

2.3 Розрахунок умов конденсації водяної пари в атмосфері при змішуванні мас повітря

Конденсація водяної пари відбувається також при змішуванні двох близьких до стану насичення мас повітря, які мають різну температуру.

Розрахунок кількості водяної пари, що сконденсується і видалиться з повітря, та розрахунок підвищення температури суміші мас повітря викону-ється в наступній послідовності.

У першому наближенні температура суміші

tC1 = ( t1 + t2 ) / 2 , (2.7)

де t1температура повітря на рівні z3 приймається t1 = tВР3 (див. розділ 1.1), ОС;

t2 - температура холодної маси повітря, ОС.

До уваги:

Температурою t2 студенту рекомендується задатися таким чином:

  1. для теплого періоду: t2 = tВР3 - (10 12)0С

  2. для холодного періоду: t2 = tВР3 - (13 15)0С

Тиск насиченої пари при t1 і t2 визначається за додатком А, а їх середнє значення становить

ЕСР = (Е1 + Е2) / 2 . (2.8)

При температурі суміші tC1 і відповідному значенні тиску насиченої пари ЕС надлишок водяної пари становить

ΔЕ = ЕСР - ЕС1 . (2.9)

Визначається кількість вологи, г, що видаляється з 1кг надлишку насиченого вологого повітря в процесі конденсації (питома вологість)

ΔS = 622· ΔЕ / p . (2.10)

При конденсації водяної пари виділяється теплота конденсації. Її питома величина, кДж/кг, визначається як

qК = 2500 + 1,806 · tC1 , (2.11)

Загальна кількість теплоти конденсації визначається за залежністю

QК = qК · ΔS . (2.12)

При цьому підвищується температура суміші повітря на величину

Δt = QК / c , (2.13)

де c = 1,005 кДж/ (кг оС) – питома теплоємність повітря при постійному атмосферному тиску.

Остаточно температура повітря, яку набула суміш у ході конденсато-утворення, визначається як

tС = tС1 + Δt . (2.14)

Для умов прикладу проекту:

Виконується розрахунок відповідно до наведеної вище послідовності, але температура повітря t1 прийнята для рівня z2.

  1. tC1 = (20.38 + 5) / 2 = 12.7 0С;

  2. при t1 =20.38 ОС → Е1 = 23.96 гПа, при t2 =5 ОС → Е2 = 8.72 гПа,

при tС1 =12.7 0С → ЕС =14.69 гПа;

3) ЕСР =( 23.96 + 8.72) / 2 = 16.34 гПа;

  1. ΔЕ = 16.34 – 14.69 = 1.65 гПа;

  2. ΔS = 622· 1.65 / 1013.3 = 1.01 г/кг;

  3. qК = 2500 + 1.806 · 12.7 = 2523 кДж/кг;

7) QК = 2523 · 1.01·10 –3 = 2.55 кДж/кг;

  1. Δt = 2.55 / 1.005 = 2.535 0С;

  2. tС = 12.7 + 2.535 = 15.2 0С.

Таким чином, при конденсації водяної пари температура суміші для умов прикладу підвищиться від 12.7 до 15.2 ОС.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]