- •Типи, жанри і структура уроків образотворчого мистецтва.
- •Типи і жанри уроків образотворчого мистецтва
- •Структура уроку образотворчого мистецтва
- •Загальна структура уроку практичної художньої діяльності
- •Критерії оцінювання знань, вмінь, навичок учнів початкових класів на уроках образотворчого мистецтва. Поточний і підсумковий облік знань. Мотивація оцінок.
- •Сучасні художньо-педагогічні технології на уроках образотворчого мистецтва в початкових класах.
- •Етапи підготовки вчителя до уроку. Особливості обладнання кабінету та уроків образотворчого мистецтва. Організація робочого місця учня. Проведення виставок робіт школярів.
- •1. Загальні вимоги безпеки :
- •3. Вимоги безпеки під час роботи :
- •4. Вимоги безпеки після закінчення роботи :
- •5.Висновок.
Структура уроку образотворчого мистецтва
Структура уроку образотворчого мистецтва залежить від видів художньої діяльності учнів на уроках.
Програма з образотворчого мистецтва передбачає такі основні види художньої діяльності:
сприймання;
практична художня діяльність (творча, репродуктивно-творча).
Сприймання включає в себе два взаємопов'язаних види діяльності.
Естетичне сприймання дійсності. Передбачає формування вміння бачити, емоційно відгукуватися та усвідомлювати красу, естетичні якості різноманітних явищ і об'єктів навколишнього світу.
Сприймання мистецтва. Передбачає формування навичок сприймання, оцінки та інтерпретації художнього образу у творах мистецтва (не лише образотворчого, а й інших), здатності до співпереживання (емпатії), здійснюється на матеріалі шедеврів національного та світового образотворчого мистецтва.
Практична художня діяльність (творча, репродуктивно-творча).
Практична художня діяльність у початковій школі (особливо 1-му та 2-му класах) має пропедевтичний характер і передбачає введення широкого спектру художніх технік та матеріалів.
Включає роботу на площині і в об'ємі, з пам'яті, за уявою, за зразком.
У практичній діяльності дітей має переважати імпровізаційний стиль (близький до роботи народних майстрів).
Формування художньої компетенції учнів відбувається у процесі засвоєння основ образотворчої грамоти, які у програмі об'єднуються у такі групи навчальних завдань: лінія, колір, форма, об'єм, простір, композиція, основні художні техніки та матеріали
Загальна структура уроку практичної художньої діяльності
Тема уроку.
2. Мета уроку: а) виховна; б) освітня; в) художньо-творча.
3. Обладнання: – для вчителя: а) образотворчий ряд; б)літературний ряд; в) музичний ряд. – для учнів (відповідно до теми).
4. Очікуваний результат.
5. Тип уроку. ХІД УРОКУ
І. Загальнокорекційний етап 1. Організаційна підготовка учнів до праці (привітання). 2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення). 3. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. 4. Підготовка (пропедевтична) частина (підготовка для сприймання нового матеріалу, актуалізація знань, установлення зв’язків між старим та новим матеріалами).
ІІ. Основний етап 1. Пояснення нового матеріалу. 2. Педагогічний малюнок. 3. Практична діяльність.
ІІІ. Заключний етап 1. Аналіз (обговорення) робіт учнів (створення відповідного стану учнів). 2. Пояснення домашнього завдання (усне). 3. Приведення організму у спокійний стан. 4. Приведення у порядок робоче місце. 5. Створення установки на відпочинок.
Типи та структура уроків образотворчого мистецтва (за видами художньо-практичної діяльності)
Структура уроку малювання з натури.
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Сприймання і аналіз твору мистецтва.
2.Вступна бесіда.
3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4.Активне сприймання предметів, аналіз їх ознак.
5.Показ композиційних варіантів.
6.Показ послідовності виконання малюнка.
7.Аналіз зразка учителя (по 6 принципах).
8.Вправа.
9.Інструкція до роботи графікою і аквареллю.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.Індивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
Фізхвилинка.
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
2.Оцінювання робіт і мотивація оцінок.
3.Виставка кращих робіт.
4.Видача домашнього завдання.
5.Прибирання робочих місць.
6.Організаційне закінчення уроку.
Структура уроку малювання на теми.
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Сприймання і аналіз твору мистецтва.
2.Вступна бесіда.
3Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4.Бесіда за сюжетом, вибір епізоду (тільки для ілюстрування літературних творів).
5.Показ композиційних варіантів виконання малюнка:
а) неправильні варіанти;
б) правильні варіанти.
6.Показ малюнка елементів композиції (дерева, постаті людей тощо).
7.Показ послідовності виконання лінійного малюнка.
8.Інструкція до роботи графікою і аквареллю.
9.Закріплення нового матеріалу.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.Індивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
Фізхвилинка.
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
2.Оцінювання робіт і мотивація оцінок.
3.Виставка кращих робіт.
4.Видача домашнього завдання.
5.Прибирання робочих місць.
6.Організаційне закінчення уроку.
Структура уроку декоративного малювання
(вивчення народного промислу).
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Сприймання і аналіз твору мистецтва (предметів декоративно – прикладного мистецтва).
2.Вступна бесіда (зміст, характеристика відповідного промислу).
3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4.Показ характерних форм відповідного народного промислу.
5.Показ елементів відповідного народного промислу.
6.Показ послідовності виконання малюнка.
7.Інструкція до роботи графікою, кольором.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.ндивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
Фізхвилинка.
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
2.Оцінювання робіт і мотивація оцінок.
3.Виставка кращих робіт.
4.Видача домашнього завдання.
5.Прибирання робочих місць.
6.Організаційне закінчення уроку.
Структура уроку декоративного малювання
(самостійне складання візерунку).
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Сприймання і аналіз твору мистецтва (предметів декоративно – прикладного мистецтва).
2.Вступна бесіда (види і типи орнаментів, використання орнаменту в побуті).
3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4.Показ композиційних схем орнаменту.
5.Показ реальних рослинних і тваринних форм та прийомів стилізації їх.
6.Показ послідовності виконання малюнка.
7.Інструкція до роботи графікою, кольором.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.Індивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
Фізхвилинка.
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
2.Оцінювання робіт і мотивація оцінок.
3.Виставка кращих робіт.
4.Видача домашнього завдання.
5.Прибирання робочих місць.
6.Організаційне закінчення уроку.
Структура уроку ліплення.
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Сприймання і аналіз твору мистецтва.
2.Вступна бесіда (зміст, форми і види скульптури за призначенням, розповідь про відомі скульптури, роботу скульптора, матеріали скульптури тощо).
3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4.Показ послідовності виконання роботи:
а) аналіз зразка вчителя;
б) показ конструктивних частин виробу;
в) розповідь про послідовність виконання виробу, в якій поєднується показ конструктивних частин з визначенням прийомів ліплення.
5.Інструкція до роботи з пластиліном.
6.Вправи на прийоми ліплення.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.Індивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
Фізхвилинка.
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
2.Оцінювання робіт і мотивація оцінок (оцінювання проводимо методом роздаткових карток).
3.Виставка кращих робіт.
4.Видача домашнього завдання.
5.Прибирання робочих місць.
5.Організаційне закінчення уроку.
Структура уроку колективної роботи (позакласне заняття).
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (8 – 10 хвилин).
1.Вступна бесіда з мотивацією проведення колективної роботи.
2.Оголошення теми, задач уроку.
3.Показ ескізу готової колективної роботи (педагогічний малюнок на дошці, зразок виконання).
4.Показ малюнка елементів композиції.
5.Розподіл обов’язків в колективі дітей.
ІІІ. Практична робота (20 – 25 хвилин).
1.Фронтальна робота.
2.Індивідуальна робота.
3.Контроль за часом.
4.Контроль за поставою учнів.
5.Нагадування мотивації проведення роботи
ІV. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Закріплення матеріалу теми.
3.Оцінювання робіт і мотивація оцінок.
4.Виставка колективних робіт.
5.Видача домашнього завдання.
6.Прибирання робочих місць.
7.Організаційне закінчення уроку.
Особливості проведення уроку колективної роботи.
Малюнок діти виконують на ½ альбомного аркуша, або потрібний елемент композиції переносять на основу аплікаційним методом.
Основу вчитель виконує заздалегідь.
При проведенні уроку слід чітко визначити обов’язки в класі, враховувати індивідуальні особливості дітей.
Структура уроку-бесіди.
І. Організація класу (1 – 2 хвилини).
1.Привітання.
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (25 – 30 хвилин).
1.Мотивація до активного сприйняття нового матеріалу.
2.Актуалізація опорних знань, умінь.
3.Активізація навчально – пізнавальної діяльності.
4.Оголошення теми, мети уроку.
5.Розкриття головних понять теми з демонстрацією репродукційного матеріалу, слайдів, роздаткового матеріалу.
6.Закріплення нового матеріалу:
а) усне опитування;
б) замальовки за темою уроку: композиційні схеми, архітектурні схеми, силуети споруд тощо.
ІІІ. Заключна частина ( 5 хвилин).
1.Узагальнення знань та умінь.
2.Оцінювання і мотивація оцінок.
3.Виставка колективних робіт.
4.Видача домашнього завдання.
