
- •Шағын жинақты бастауыш мектептегі педагогикалық үдеріс теориясы мен технологиясы
- •Оқу құралы Алматы, 20!0
- •І тарау. Шағын жинақты мектепте оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық негіздері Шағын жинақты бастауыш мектептің тарихы мен қазіргі жайы
- •Шағын жинақты бастауыш мектептегі пәндерді оқыту барысын ұйымдастырудың ерекшелігі
- •Шжбм-ге арналған оқу-әдістемелік және басқа оқыту құралдарына сипаттама
- •А) Тік төртбұрыштың ауданын табу үшін ------------------------
- •Іі тарау. Шағын жинақты бастауыш мектеп оқушыларының білім, білік және дағдыларын меңгеру барысын ұйымдастыру шжбм-дегі математика сабағы, оның түрлері және олардың ерекшеліктері
- •Шжбм-тегі сабақтардың өзара үйлесуі
- •Математика мен қазақ тілі арасындағы байланыстар:
- •Математика мен дүниетану арасындағы байланыстар:
- •Шағын жинақты бастауыш мектепте сабақты ұйымдастыру
- •Өзіндік жұмыс, оның түрлері және пәндерді оқытуда өзіндік жұмысты ұйымдастырудың әдістемесі
- •Шжбм жағдайында пәндерді оқыту барысында оқушылардың іс-әрекетін басқарудың қазіргі заманғы педагогикалық технологиялары
- •Ііі тарау. Шағын жинақты бастауыш мектепте пәндерді оқыту барысында қолданылатын қосымша материалдар
- •1. Шағын комплектілі бастауыш сыныптардағы математикадан бағалау межесі
- •2. Әр пәндік және бір пәндік сабақ кестесінің үлгілері:
- •3. Шжбм-тегі қазақ тілі және математикадан сабақ жоспарларының үлгілері
- •Біріктірілген 1 және 2 сыныптардың күнделікті сабақ жоспары:
- •1** Ұйымдастыру кезеңі.
- •2** Өткен материалмен жұмыс
- •5. Оқу пәндерінен қолданылатын материалдар (Слайдтар түрінде)
- •Құзыреттілікке бағдарланған жағдаяттық тапсырмалар
- •1. Дыбыс пен әріп туралы алған біліміңді пайдалана отырып, жағдаяттан шығып көр.
- •Тіл дамыту тапсырмалары
- •Логикалық ойлау тапсырмалары
- •Ақпараттық ізденіс тапсырмалары
- •Шағын жинақты бастауыш мектептегі қазақ тілі сабақтарында сөз мағынасымен жұмыс істеу әдістемесі
- •2. Бастауыш сынып оқушыларының сөздік қорын жетілдіру жұмыстары бірнеше маңызды мәселелерді шешеді:
- •3. Бастауыш сыныпта сөз мағынасымен жұмыс 4 бағытта жүргізіледі:
- •4. Сөз таптарын оқыту барысындағы сөз мағынасымен жұмыс
- •5. Сөз тіркесін оқыту барысындағы сөз мағынасымен жұмыс
- •6. Сөйлемді оқыту барысындағы сөз мағынасымен жұмыс
- •Шағын жинақты бастауыш мектепте «мәтін» тақырыбын оқыту
- •5. Пайымдау мәтіні
- •6. «Мәтін» тақырыбы бойынша мынадай жаттығулар орындатылады:
- •7. Жаттығулар
- •2. Мәтін тақырыбы мен негізгі ойға сәйкес келмейтін бөлікті алып тастап, мәтінді қайта құр.
- •45. Мәтінді көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып көшіріп жазып, ондағы сөйлемдердің бір-бірімен қалай байланысып тұрғанын анықта.
- •5. Ағашқа мәтіннің бұдан басқа да белгілерін жаз.
- •Шағын жинақты бастауыш мектепте «есеп және оны шешу кезеңдері» тақырыбын оқыту әдістемесі (слайдтар түрінде)
- •2.Есептің түрлері
- •Жай есептің түрлері:
- •7. Бастауыш сыныптарда қарастырылатын құрама есептер
- •8. Есепті талдау үлгісі:
- •3. Көрнекіліктер
- •4. Есептеудің кестелік жағдайлары
- •5. Есептеудің ауызша жағдайлары
- •6. Жазбаша есептеулер
- •6. Тестің үлгілері:
- •Тестің келесі үлгісі:
- •6. Бақылау жұмысының үлгілері
- •7. Сыныптан тыс жұмыстарда қолданылатын тапсырма түрлері:
- •2. Қазақтың ауызша есептері
- •3. Математикалық фокустар:
- •Пайдаланылған әдебиет тізімі
Біріктірілген 1 және 2 сыныптардың күнделікті сабақ жоспары:
1 сынып |
2 сынып |
6 санын қосу және азайту |
Білімді тиянақтау |
Мақсаты |
|
Санға 6-ны қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру, қосылғыштардың біреуі 6 болатын өрнектер құрастыра білуге және тез есептеуге дағдыландыру |
Ондықтан аттап жазбаша қосу және азайту тәсілдерін көрсетіп беру, оны есептеулер жүргізуде қолдануға машықтандыру; есеп құрастыру және шығару, түрлендіру. |
Сабақтың түрі; аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері; әңгіме, көрнекілік, оқулықпен жұмыс.
Көрнекілігі: карточкалар, геометриялық фигуралар, тест тапсырмалары.
Сабақтың барысы:
Ескерту: ** - мұғалімнің басшылығымен жүргізілетін жұмыс.
* - оқушылардың өзіндік жұмысы.
1 сынып |
2 сынып |
1** Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар, қазір математика сабағы, мен сендерге жұмбақ оқимын, шешіп көріңдер.
а) Бір шеңберді бір шеңбер
Көтеріп тұр білсеңдер.
Бұл не? (8 саны)
ә) Бүкірлеумін, имекпін
Мойынындай үйректің
Оқымасаң, білмесең
Мені аласын күнде сен. ( 2 саны)
2** Өткен материалмен жұмыс
а) Сандарды оқы, жаз:
Тақтада мынадай сандар жазылған?
Бір таңбалы сандарды 1 сынып, екітаңбалы сандарды
2 сынып оқушылары жазады.
0, 1, 14, 26, 3, 80, 18, 5, 91, 7.
(жазу барысында әр сынып оқушыларыда дауыстап, қандай санды жазғанын айтып отырады).
ә) көркем жазу сәті
6. . . . . . . . . 1 66 . . . . . . . . . . 61
3. * + 6, - 6 өрнектер жазыңдар. |
3**. Жаңа материалмен жұмыс. - Балалар № 1 жаттығуға қарайық не берілген? - түсіндірмелер және кесте. - Осы түсіндірмелер және кестені пайдаланып, жазбаша есептеу тәсілдерін үйренейік. |
4**. Қандай қосындылар жаздық. 0 + 6 2 + 6 4 + 6 1 + 6 3 + 6 6 + 4 6 + 0 6 + 2 6 + 1 6 + 3 Енді мәнін табайық - Неше қосынды болды? - 10 қосынды. - Басқа қосынды жаза аламыз ба? (жоқ) |
|
5**. а) Оқулықпен жұмыс. № 3 жаттығуға қарайық а) 0-ден болатын өсу ретімен жазайық. 0, 5, 10. 1-ден бастап, 4 сан аттай жазайық. 1, 6; 2, 7; 3, 8; 4, 9; ә) Кему ретімен жазайық 10, 5, 0. 9, 4; 8, 3; 7, 2; 6, 1; |
5*. № 2 жаттығуды талдап жіберейік. (Тақтаға плакат ілінеді. Онда жазбаша есептеудің алгоритмі жазылған.) Сандарды баған түрінде жазып орындап көрейік.
|
6**. Сергіту сәті Бір, еік, үш, Дем аламыз жинап күш. Қандай есеп болса да, Шығарамыз біз. |
|
әр оқушының тапсырмаларын алып, тексеремін. |
- Берілген өрнектердің мәнін тауып көрелік. - Алдымен сандарды қалай жазатынымызды еске түсірейік. - Бірінің астына бірін келтіріп, жазамыз. - Осылай етіп, барлық мысалдарды өздерің орындаңдар. |
8.** Әр оқушының білім деңгейлерін тексеруге арналған тест тапсырмалары беріледі. |
|
№ 1 тест
а) 5 ә) 6 б) 7 в) 4 |
№ 1 тест
а) 20 ә) 25 б) 30 в) 35 |
№2 тест х + 0 = 5 а) 5 ә) 4 б) 3 в) 6 |
№2 тест х + 2 = 24 а) 22 ә) 24 б) 25 в) 26 |
№2 тест Нүктені тап. а) ○ ә) б), в) . |
№2 тест Шаршыны тап а) ○ ә) б), в) . |
9. ** Сабақты қорыту
- Балалар біз сабақта не өттік?
- Математика сабағы сендерге ұнады ма?
10.** Бағалау:
Әр оқушы тапсырманы орындағанына қарай геометриялық фигуралар («5» - бесбұрыш, «4»-төртбұрыш, «3» –үшбұрыш, «2»-дөңгелек) таратылған. Фигуралардың санына қарай оқушылардың білімі бағаланады.