
- •Тема 3. Вартість грошей у часі та її використання у фінансових розрахунках
- •400 Дол. Щорічно на 10 років під10% річних / звичайних /.
- •Тема 4. Ризик та доход
- •Тема 5. Вартість капіталу
- •Дані для розрахунку
- •Дані для розрахунку
- •Тема 6. Емісія цінних паперів підприємства
- •Тема 7. Формування власного капіталу підприємства
- •Тема 8. Фінансування за рахунок довгострокових позикових коштів
- •Тема 11. Дивідендна політика
- •Тема 12. Фінансування за рахунок короткострокових позикових коштів
- •Тема 13. Визначення потреби підприємства в зовнішньому фінансуванні
Дані для розрахунку
Актив |
Грош. од. |
Пасив |
Грош. од. |
Розрахунковий рахунок |
120 |
Довгострокова заборгованість |
1152 |
Записи |
360 |
Акціонерний капітал |
1728 |
Чисті основні засоби |
2160 |
||
Всього активи |
2880 |
Всього пасиви |
2880 |
Розвязок:
СВЗК = Kd (1- T)*Wd+Kp*Wp+Ks*Ws
CВЗК = 0,13*(1-0,3)*0,4+0+0,16*0,6=(0,13*0,7*0,4+0+0,16*0,6)*100%=13,24%
2880 – 100%
1152 – x
x = 40%
Wd = 100% - 40%=60%
Задача 2.Розрахуйте середньозважену вартість капіталу фірми, використовуючи наступні дані (зверніть увагу, ставка податку - 30%):
Дані для розрахунку
Джерела капіталу |
Балансова вартість компонентів капіталу |
Вартість капіталу |
1. Облігації, 1000 шт. з номіналом 1000 дол. |
1000000 |
8% |
2. Привілейовані акції, 5000шт. по 100 дол. |
500000 |
10% |
3. Звичайні акції, 400000 шт. по 5 дол. За кожну |
200000 |
12% |
Всього капіталу |
3500000 |
- |
Розвязок:
СВЗК = Kd*(1 - T)*Wd+Kp*Wp+Ks*Ws
СВЗК = (0,08*(1 – 0,3)*0,2857+0,1*0,1429+0,12*0,5714)*100%=9,88%
Тема 6. Емісія цінних паперів підприємства
Задача 1. Емісія звичайних акцій Статутний капітал фірми складається з 1800000 акцій номіналом 1$. За роки існування компанія випустила 1552000 акцій, але на даний момент в її розпорядженні знаходиться 63000 викуплених акцій. Емісійний капітал складає 5314000$.
а) скільки акцій компанія знаходиться в обігу на даний момент?
б) якби компанія могла реалізувати свої акції за ціною 20$, який максимальний обсяг коштів вона була б спроможна мобілізувати, враховуючи розмір її статутного фонду та кількість викуплених акцій, що знаходяться в розпорядженні компанії?
в) який буде розмір акціонерного капіталу та емісійного капіталу після здійснення фінансування?
Розвязок:
а) Акції компанії, що знаходяться в обігу: 1552000 – 63000 = 1489000
б) Не випущені акції: 1800000 – 1552000 = 248000
(248000 + 63000)*20 = 6220000
або 1800000 – 1489000 = 311000
311000*20=6220000
в) Емісійний капітал:
311000*20 – 311000*1=5909000
5909000+5314000=11223000
Акціонерний капітал = статутний + емісійний = 1800000 + 11223000 = 13023000
Задача 3. Переважне правоПан Гаврик має 300 акцій фірми "Конти". Ринкова ціна акції 75 дол. В теперішній час компанія пропонує акціонерам купити за 60 дол. одну нову акцію на кожні чотири наявні.
а) Визначити вартість кожного права.
б) Припустимо, що Гаврик П:
1.використає всі 300 прав;
2.використовує 80 прав та продасть інші 220 або
3.продасть 300 прав по ринковій ціні, яку ви обчислите.
Які будуть зміни в її фінансовому стані в кожному випадку окремо?
Розвязок:
1) Р сертифіката = (75 – 60)/ (4 + 1) = 3
Кількість акцій = 300/4 = 75
Р без переважного права = (75*4 + 60)/ (4 +1) = 72
Власний капітал = 300*75 = 22500
Додатковий капітал = 75*60 = 4500
Сукупний капітал = 22500 + 4500 = 27000 або 375*72 = 27000
Інвестор виграє за рахунок нових інвестицій, тому що збільшить свій.
2) Використано 80 прав:
Початковий капітал = 80*75 = 6000
Кількість акцій = 80/4 = 20
Додатково вкладений капітал = 20*60 = 1200
Сукупний капітал = 6000 + 1200 = 7200
Продаж 220 прав:
Виграш від продажу прав = 220*3 = 660
Ціна після закінчення пільгової підписки = (Рринкова*n +Pn)/(1 + n) = (75*4 + 60)/(1 +4) = 72
Продаж після закінчення підписки = 220*72 = 15840
Сукупний капітал = 660 + 15840 = 16500
Загальна сума капіталу або капітал в результаті операції = 16500 + 7200 = 23700
Або 320*72 + 660 = 23700
Задача 4. Переважне право Пропозиція прав. Звичайні акції компанії "Юнітрейд" на ринку оцінюються по72 дол. за акцію. Акціонери оповіщаються, що вони можуть купити одну акцію по 40 дол. за кожні сім, які є у них в наявності. В момент оповіщання ви мали 120 акцій.
а) За якою приблизно ціною буде продаватися на ринку кожне право?
б) Чому ця ціна буде придатною?
в) Який вплив здійснить видача прав на первісну ринкову ціну? Чому?
Розвязок:
Початковий капітал =300*75 = 22500
Виручка від продажу права = 300*3 = 900
Початковий капітал після закінчення дії пропозиції = 300*72 = 21600
Сукупні інвестиції = 21600 + 900 = 22500
За цих умов інвестор зберігає свій капітал, не виграє і не програє нічого.