
- •Лабораторна робота №14
- •Послідовність виконання роботи:
- •I. Здійснити логіко-дидактичний аналіз теми в шкі за схемою:
- •3) Фрагмент тематично-календарного плану вивчення теми.
- •III. Розробити дидактичні засоби, які використовуються під час опанування учнями знаннями та вміннями з даної теми:
- •Блоки введення-виведення:
- •IV. Розробити запитання і завдання для перевірки знань та вмінь учнів:
- •V. Розробити опорний конспект з даної теми. План-конспект уроку
- •Хід уроку
- •I. Мотивація вивчення теми
- •II. Повідомлення нових знань Теоретична частина
- •Введення – це процес копіювання інформації з зовнішніх пристроїв (клавіатури) в оперативну пам’ять еом.
- •Практична частина: оператори присвоювання, введення та виведення Оператор присвоєння
- •Вказівка введення даних
- •Вказівка виведення даних
- •III. Розв’язування вправ і задач
- •1. Написати програму виведення на екран вашого імені, прізвища та класу.
- •2.Виконати завдання відповідно до свого варіанту:
V. Розробити опорний конспект з даної теми. План-конспект уроку
Тема: «Поняття оператора. Різновиди операторів. Оператори введення й виведення даних. Структура й складові елементи програм, записаних певною мовою програмування»
Мета:
навчальна.
ознайомити учнів із поняттям оператора та структурою програми;
розвивальна.
навчити застосовувати оператори введення-виведення даних; розвинути вміння конструювати алгоритми розв’язання задачі за допомогою блок-схем з використанням операторів введення-виведення; створити уявлення про широке застосування операторів як форми логічно завершених виразів у повсякденній діяльності людини.
виховна.
розвивати навички для самостійної та колективної роботи.
Навчальне обладнання: ПК, роздатковий матеріал, збірник задач.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Питання для вивчення:
Поняття оператора. Різновиди операторів;
Оператори введення-виведення даних;
Структура й складові елементи програм.
Учні повинні знати:
основні складові елементи програми, записаної мовою програмування;
поняття оператора;
поняття введення та виведення даних;
визначення вхідних даних і результатів;
Учні повинні мати уявлення про:
структуру певної мови програмування;
призначення операторів;
Учні повинні вміти:
застосовувати оператори введення-виведення даних;
I. Мотивація вивчення теми
II. Повідомлення нових знань Теоретична частина
Програма складається з описової і виконуваної частин.
У описовій частині визначаються властивості (типи (розділ TYPE)) елементів даних – констант (розділ CONST), змінних (розділ VAR), підпрограм (розділи FANCTION та PROCEDURE).
Виконувана частина містить послідовність операторів (команд), які виконує ЕОМ.
Оператори – це структурні елементи програми, які служить для зміни стану пам’яті ЕОМ та для керування ходом виконання програми. Послідовність виконання операторів відповідає порядку їх запису у програмі. Початок виконуваної частини позначається службовим словом BEGIN, закінчення – END ( виконувана частина записується в операторних дужках ).
У загальному випадку у виконуваній частині можна виділити блок введення початкових даних, блок обробки, блок виведення результату.
Ведення даних у пам’ять ЕОМ можна здійснити оператором READLN( ім’я змінної ).
Виведення інформації з пам’яті ЕОМ здійснюється оператором WRITELN( ’повідомлення’, ім’я змінної (розглянемо на наступному уроці) .
Всі структурні частини програми (описові структури, оператори) розділяються символом.
Загальна структура Pascal-програми.
PROGRAM імя програми; {заголовок програми}
LABEL список міток; { розділ опису міток }
CONST список констант; { розділ опису констант}
TYPE список типів; { розділ опису типів}
VAR список змінних; { розділ опису змінних}
FUNCTION імя функції; { розділ опису підпрограм-функцій}
Опис тіла функції;
PROCEDURE імя процедури; { розділ опису підпрограм-процедур}
Опис тіла процедури;
BEGIN {виконува частина (тіло програми)}
оператор 1;
оператор 2;
…
оператор ;
END.
Виведення – це процес копіювання інформації з оперативної пам’яті ЕОМ у зовнішні пристрої (на екран дисплея).
Засоби виведення інформації мови програмування Pascal – команди write( список параметрів ) та writeln( список параметрів ). У якості параметрів команд виведення можуть використовуватись імена елементів даних (імена констант, змінних), конкретні значення, текстова інформація (текст потрібно виділяти апострофами). Елементи даних у списку розділяються комами. Інформація виводиться на екран у позицію, в якій встановлено курсор. Відмінність команд полягає у тому, що після виконання команди write( ) курсор встановлюється після останнього видрукуваного на екрані символа, а після виконання команди writeln( ) курсор встановлюється на початок нового рядка.
Дійсні числа на екран дисплею виводяться у експоненційному вигляді nE±p (n·10p), де n-мантиса числа (дійсне число діапазону 0<n<10), p-степінь числа (ціле число). У багатьох практичних випадках числа зручно відображати так, як прийнято на письмі. Для цього використовують команду форматованого виведення: write(x:n:m), де n,m-цілі числа, n визначае ширину поля виведення, m – кількість видрукованих символів після коми.