Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
177.02 Кб
Скачать

МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ

ПРО ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я

Вересень

Тема. БУДОВА ТІЛА ЛЮДИНИ

Мета: ознайомити дітей з частинами тіла людини, їх назвами.

Визначити функціональне значення органів тіла, їх взаємозв'язок в організмі. Повторити загальні правила догляду за тілом. Дати до­шкільникам поняття про дитячі хвороби, поведінку під час хвороби і засоби народної медицини.

Методичні рекомендації

І тиждень

Спостереження в навколишньому. Закріпити вміння дітей роз­різняти і називати окремі частини тіла, визначати за розміром і зовнішнім виглядом частин тіла стать і належність людини до відпо­відного вікового періоду (дитина, дорослий, стара людина).

На заняттях і під час індивідуальної роботи. Мовленнєве спілкування — учити дітей описувати дорослу людину, дівчинку, хлоп­чика, визначати спільні та відмінні риси у зовнішньому вигляді.

Читання книги "Велика енциклопедія для дошкільників" (с. 302-303).

Розглядання ілюстрацій, картин, атласів із зображенням тіла людини. За допомогою наочності закріпити назви частин тіла. На голові: чоло, брови, очі, повіки, вії, ніс, рот, губи, зуби, вуха, шия. На тулубі: спина, живіт, руки, ноги. На руках: плече, лікоть, пальці, долоня, кисть. На ногах: коліно, стопа, п'ята, пальці ніг.

Загадки.

Що існує в світі, в яке все влазить? (Голова)

Горщик розумом багатий, сім дірочок у нім видати. (Голова)

Все життя обганяють одне одного, а обігнати не можуть. (Ноги)

На одному камені дві змії лежать. (Лоб, брови)

Прислів'я, приказки.

Не вмивши обличчя, за стіл не сідають.

Аби голова на в'язах, а розум буде.

Шия з намистом, а голова зі свистом.

Похваліть мене, мої губоньки.

Голова без розуму, що млин без води.

Знати по мові, що у кого в голові.

Заняття №1

Тема. З чого складається тіло людини?

Програмовий зміст. Ознайомити дітей з частинами тіла люди­ни. Вчити описувати зовнішній вигляд кожної частини тіла. Дати знання про стать людини. Уточнити назви окремих частин тіла. Виявити функціональне значення органів тіла. Пояснити дітям необхідність виконання ранкової гімнастики і дотримання рухово­го режиму для підтримання бадьорості організму.

Словник: чоло, брови, очі, повіки, вії, ніс, губи, вуха, шия, зап'яс­тя, стопа, руховий режим, бадьорість, довгожителі.

Матеріали: картини, ілюстрації, атлас із зображенням тіла лю­дини, загадки, вірші, картки зі схематичним зображенням вправ ранкової гімнастики, картинки із зображенням дівчинки і хлопчика, дидактична гра "Склади чоловічка", олівці, фломастери.

Хід заняття

1. Запропонувати дітям розглянути 1-2 предмети з навколиш­нього оточення (стільчик, квітку). З чого вони складаються?

2. З яких частин складається тіло людини? Діти називають частини свого тіла, наприклад: нога має коліно, стопу, п'яту, пальці. Потім із зав'язаними очима діти мають доторкнутися до окремих частин тіла і впізнати їх.

3. Відгадати загадки про окремі частини тіла. Запропонувати дітям розповісти про значення органів тіла.

4. Бесіда про користь щоденної зарядки для організму людини.

5. Виконати гімнастичні вправи за допомогою карток-схем.

6. Як за зовнішнім виглядом визначають стать людини? Опи­сати дівчинку і хлопчика.

Дидактична гра "Склади чоловічка".

Запропонувати дітям скласти зображення людини, використовуючи різні геометричні фігури (круг, квадрат, трикутник, прямокутник), розфарбувати його.

Валеохвилинки "Познайомимося з частинами тіла".

"Що є на голові?" Діти дивляться у дзеркало і розповідають, які органи тіла розташовані на голові. Вихователь допомагає.

"Давайте познайомимося з ніжками", — пропонує вихователь і разом з дітьми повторює назви частин ноги: коліно, стопа, п'ята, пальці ніг.

"З чого складаються дитячі ручки?" Діти повторюють назви частин руки: плече, лікоть, пальці, долоня, кисть.

Дослід "Виконання завдань з виключенням дії різних аналіза­торів і частин тіла".

Мета: визначення їх важливості для людини.

Хід досліду

• розглянути картинку із зав'язаними очима;

• пройтися по груш, на одній нозі;

• зав'язати шнурок однією рукою;

• прослухати і повторити пісню із затуленими вухами;

• пережувати цукерку, не розкриваючи рота;

• спробувати дихати, затиснувши ніс пальцями;

• повторити речення, стиснувши губи і не рухаючи язиком.

Читання.

І. Глєбова "Про тебе" (1-ша частина), О. Олесь "У нашого хлоп'ятонька", О. Благініна "Оленка".

Рухлива гра Хто краще стрибне .

II тиждень

Прислів'я про здоров'я, настрій.

Глянь на вид і про здоров'я не питай.

Здоров'я маємо - не дбаємо, а втративши - плачемо.

Було б здоров'я, а все інше наживем.

Доки здоров'я служить, то чоловік не тужить.

Зустріч з лікарем-педіатром.

Заняття №2

Тема. Дитячі хвороби, які вони є?

Програмовий зміст. Ознайомити дітей з різними станами орга­нізму: станом здоров'я і хвороби. Ввести поняття "інфекція", виз­начити її роль у захворюванні організму. Розповісти про існування суто дитячих хвороб і засоби запобігання їм. Виховувати уважне

ставлення до хворих людей, формувати вміння використовувати про­філактичні засоби, знаходячись біля хворого.

Словник: інфекція, стан хвороби, профілактика, дитяча хвороба.

Матеріали: картинки із зображенням хворих людей, марлеві пов'язки, лялька -"лікар", лялька -"хворий".

Хід заняття

1. Прихід ляльки -"лікаря" Піґулкіна. Його розповідь про ди­тячі хвороби: вітрянку, скарлатину, кір, краснуху.

2. Пояснити дітям, як за самопочуттям розпізнати, з чого по­чинається хвороба: морозить - піднімається температура, болить горло, голова, неприємне відчуття між лопатками, при деяких хворо­бах на тілі з'являються висипи.

3. Для того щоб не заразитися від хворого, необхідно одягати марлеву пов'язку, пити лише зі своєї склянки, не цілувати хворого.

Дидактична гра "Лялька захворіла".

Як за нею доглядати?

Бесіда "Як поводитися під час хвороби".

1. Пригадати, які існують дитячі хвороби, повторити їх назви.

2. Дати дітям поняття про те, що під час хвороби необхідно лежати в ліжку, виконувати всі призначення лікаря.

3. Пояснити, що пити дуже багато рідини необхідно для того, щоб "вимити" інфекцію.

Дослід "Визначення стану здоров'я людини за виразом обличчя".

Хід досліду

Запропонувати дітям розгорнути фотографії або малюнки, на яких зображені люди з веселим, сумним, тривожним, страдницьким, спокійним виразами обличчя. Розпізнати, де зображена хвора, а де — здорова людина.

Валеохвилинка "Зелені лікарі" (фітотерапія).

Запропонувати дітям пригадати, чим лікує їх мама, крім таб­леток. Розширити уявлення про "зелених лікарів" і використання їх:

• коли з'являються симптоми хвороби, можна зробити намисто з чищеного часнику і повісити його на шию чи на край ліжка. Таким чином будуть вбиватися хвороботворні мікроби. Понюхати, як пахне часник;

• відвар ромашки має протизапальну дію;

• якщо дитина кашляє, можна випити відвар мальви, березових

бруньок і липового цвіту. Розглянути лікарські рослини;

• дуже корисний сік чорної редьки з медом;

• щоб заспокоїтися, корисно випити м'ятні або валеріанові краплі. Запропонувати дітям понюхати краплі, спробувати їх на смак.

Сюжетно-рольові ігри: "Аптека", "Лікарня".

Читання.

І. Світличний "Ведмежа хвороба", М. Стельмах "Чого лис не­здужає?", К. Чуковський "Айболить" (уривки), А. Камінчук "Півникове горе".