
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II. Слухання. Пісня „Ще не вмерла Україна”
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні я.Степового«Зоре моя
- •V. Висновок .
- •Урок 2.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV . Виконання пісні я.Степового «Зоре моя вечірняя»
- •V . Висновок.
- •Урок 3
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II . Слухання пісня «Поле моє, поле» (на музику в. Філіпенка)
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування укр. Нар. Пісні «Вийшли в поле косарі»
- •V . Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II .Слухання. Українська народна пісня „Дівка в сінях стояла”
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Сіяв мужик просо”
- •V.Висновок.
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II .Слухання. Коломийка
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV . Розучування коломийки «Підійдемо до калини».
- •V. Висновок .
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой ходить сон”
- •V. Висновок.
- •Урок 7.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Рідна мова”
- •V . Висновок.
- •Урок 8.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок .
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Продовження розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •4. Висновок.
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Продовження розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок.
- •Урок 12 .
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування щедрівки „Слава нашим господарям”
- •V. Висновок.
- •Урок 14.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Чом, чом, чом, земле моя”
- •V. Висновок.
- •Урок 15.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування „Забілів від снігу гай”
- •V. Висновок .
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
V. Висновок .
Вч. Сьогодні ми дізналися, що українську музику можна умовно поділити на народну, професійну та професійну в народному дусі.
Урок 2.
ТЕМА УРОКУ : Троїсті музики.
Мета уроку :
Навчальна: вчити учнів уважно слухати музичні твори і вміти їх характеризувати;
- Українські мелодії троїстих музик.
- легенда про троїстих музик .
Виховна: Виховувати любов та інтерес до музики.
Розвиваюча: Розвиток вокально – хорових навичок.
Наочні посібники: А. Лобова «Музичне мистецтво»
4 клас, показ музичних інструментів
троїстих музик.
Музичний матеріал: Українські народні мелодії тро-
їстих музик. Я.Степовий «Зоре моя вечірняя»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
I. Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Вступне слово вчителя.
Вч. Музика – це особливий вид мистецтва. Вона тісно пов’язана з життям народу! І пісня в ній посідає важливе місце.
Пісня народжується під час праці й відпочинку, у хвилини радості і журби в серці народу. Вона вічна і завжди сучасна. Вона допомагає жити, вселяє віру в краще життя. Пісня – справжній скарб українського народу. Народні пісні та награвання - улюблений вид музичної творчості українського народу.
Розповідь про троїстих музик
Народні пісні й награвання — улюблений вид музичної творчості українського народу.
У давнину виконавцями народних пісень і танцювальних мелодій були прості люди, які не тільки співали, але й виконували різні мелодії на музичних інструментах.
Це були невеликі групи музикантів у складі трьох виконавців – скрипаля, цимбаліста і бубняра. Такі групи музикантів називали троїстими музиками.
Легенда про троїстих музик
Гуцули склали легенду про троїстих музик.
(На фоні звучання троїстих музик звучить легенда)
Три легені – скрипаль, цимбаліст і сопілкар – закохалися в одну дівчину. Вибираючи собі нареченого, красуня запропонувала їм прилюдно змагатися у грі: чиє виконання визнають найліпшим – за того вийде заміж.
Кожен із парубків грав на своєму інструменті найулюбленішу мелодію. Та виконання було таким майстерним, що жоден не одержав переваги. Тоді дівчина звеліла їм грати одну й ту саму пісню, але й цього разу надзвичайно важко було виявити найкращого…
Залишилося останнє: грати легеням разом. Та від сумісної гри народилася нечувана досі чарівна музика і народ вирішив – не слід розлучати легенів. А музику ту назвали троїстою.
Відомості про сучасний склад троїстих музик
У наш час, залишивши за собою традиційну назву, українські інструментальні ансамблі значно розширили свій склад. Струнні інструменти представлені скрипкою, басолею або контрабасом, цимбалами, інколи – бандурою.
Духові інструменти представлені флейтою, кларнетом, сопілкою, зрідка – трубою.
Клавішні інструменти в українських ансамблях представлені баяном.
Ударні інструменти - барабаном разом із мідними тарілками чи барабаном із бубном.
Усі вони зустрічаються в народних ансамблях у різноманітніших поєднаннях. Проте є інструменти, без яких укомплектування неможливе – це скрипка і цимбали.
Зверніть увагу на своєрідне звучання троїстої музики та спробуйте визначити, які інструменти її виконують.
II .Слухання. Музика у виконанні троїстих музик.