Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТИ УРОКІв для 3 класів.1 сем.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
1.61 Mб
Скачать

III . Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка розвиває почуття ритму, музичний слух, образне мислення, усі види пам’яті, уваги, голосу.

- Виконання розспівки за співом учителя;

- виконання розспівки з рухами.

Вч. Розучіть самостійно пісню по нотах. Визначте зерно – інтонацію, що вибудовує всю мелодію.

IV. Пісня «Щедрик», Повторення пісні «Ой хто, хто Миколая любить», Українська колядка «Уставай же, брате»

Вч. Ми вже дізналися, що мелодія може вирости із «зерна-інтонації». Прикладом може бути наступна пісня.

Караоке. Пісня «Щедрик»

Цей твір настільки сподобався українському композиторові Миколі Леонтовичу, що він створив обробку для хору і прославив українську народну пісню „Щедрик” на увесь світ.

Повторення пісні «Ой хто, хто Миколая любить»

Виражальні інтонації (настрої, почуття чи думки людини про події) ми можемо виразити при виконанні української народної пісні «Ой хто, хто Миколая любить».

Спробуймо це зробити! Пригадаємо її та виконаємо.

Демонстрація пісні

За допомогою твору, що зараз прозвучить, ми можемо виразити своє ставлення до одного з найближчих свят.

Слухання. Українська колядка «Уставай же, брате»

Розповідь про Різдво Христове, колядки

Щорічно, 7 січня всі християни відзначають одне з найбільших релігійних свят - Різдво Христове. Як стверджує християнське вчення, Діва Марія народила сина і сповила його в яслах. Від того і кут, в якому на свято тримають кубельце з кутею та узваром, в народі ще називають «яслами». Це свято супроводжується деякими обрядовими дійствами. Співання колядок є обов’язковим елементом цих подій.

Колядки – старовинні обрядові різдвяні пісні, в яких розповідається про народження Ісуса Христа.

Колядка «Уставай же, брате» побудована на урочисто-наспівних народних інтонаціях.

Розучіть цей твір.

Розучування колядки «Уставай же, брате»

V. Висновок.

Вч. Сьогодні ми з’ясували, що інтонації в музиці можуть бути зображальними та виражальними.

Урок 15.

ТЕМА : Єдність виражальних та зображальних інтонацій у музичних творах.

Мета уроку :

Навчальні : Єдність виражальних та зображальних інтонацій ;

- засоби музичної виразності .

Виховні: Виховувати любов та інтерес до музики.

Розвиваючі: Розвиток вокально – хорових навичок.

Наочні посібники: А. Лобова «Музичне мистецтво»

3 клас, портрети В. Кирейка,, В. Косенко.

Музичний матеріал В. Кирейко «Награвання Лукаша» з опери «Лісова пісня», В. Косенко «Дощик», укр. нар .пісня «Уставай же, брате»

Т. Н. З : магнітофон.

ХІД УРОКУ :

I. Організація учнів до уроку .

Музичне вітання.

Вступне слово вчителя.

Вч. Ми вже знаємо, що інтонація – це основа музики, і від її яскравості залежить яскравість музики. Інтонації в музиці можуть бути зображальними та виражальними.

До зображальних інтонацій відносять ті, що зображують різноманітні звуки, шуми та явища навколишнього світу, а до виражальних – ті, що передають настрої, почуття та думки людини.

ІІ. Слухання. П’єса В. Косенка

Вч. Спробуйте уявити себе художниками, якім потрібно намалювати картину на запропоновану музику! Заплющіть очі, слухайте та подумки малюйте.

Аналіз прослуханого твору. В. Косенко «Дощик»

Вч. Видатний український композитор Віктор Косенко назвав твір для фортепіано, який ми щойно прослухали, «Дощик». Твір умовно можна поділити на три частини. Композитор показав, що дощик, як і людина, може бути веселим і сумним. Віктор Косенко вирішив повторити першу частину. Напевне, він хотів підкреслити, що в житті повинен перемагати веселий настрій. Для цього композитор використав різні засоби музичної виразності. Зокрема, зміну темпів (швидкий – повільний – швидкий), зміну штрихів (стакато – легато – стакато); а також високий регістр поступається середньому, змінюється характер мелодії.

У цьому творі зображальні інтонації знаходяться у нерозривній єдності з виражальними.

Слухання. В. Кирейко. Опера «Лісова пісня» («Награші Лукаша»)

Вч. Послухайте наступний твір, та спробуйте почути поєднання зображальних і виражальних інтонацій у ньому.

Аналіз прослуханого твору

Вч. Ви послухали „Награші Лукаша”, уривок з опери видатного українського композитора Віталія Кирейка «Лісова пісня». Він створив цю оперу за мотивами однойменного твору Лесі Українки.

Можна легко уявити, як молодий, обдарований музичним талантом Лукаш, закоханий у лісову красуню Мавку, сидить біля дерева та й награє свої улюблені мелодії на сопілці та відчути в задушевній сопілковій мелодії почуття тонкої людської натури.