Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТИ УРОКІв для 3 класів.1 сем.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
1.61 Mб
Скачать

III . Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка розвиває почуття ритму, музичний слух, образне мислення, усі види пам’яті, уваги, голосу.

- Виконання розспівки за співом учителя;

- виконання розспівки з рухами.

Вч. Звучання музичних інструментів , чоловічих, жіночих, дитячих голосів відрізняються забарвленням звуку – тембром.

Проспівайте вправу. Визначте подібність і відмінність у звучанні музичних фраз.

Виконання вправи.

IV . Розучування пісні „Хто чергові?”

Демонстрація пісні Д. Кабалевського „Хто чергові?”

Вч. У цьому музичному творі ми теж почули інтонації. Вони були питальними і стверджувальними.

В інтонаціях пісні „Хто чергові?” відчувається виразність мови дітей, які розповідають про обов'язки чергового в класі. У музиці були посилення та послаблення звучання, сильні та слабкі долі, наголоси, паузи.

Розпочнімо розучувати цю невеличку пісеньку про будні шкільного життя.

Розучування пісні „Хто чергові?”

V . Висновок .

Вч. Сьогодні у творчості видатного польського композитора Фрідеріка Шопена зустрілися такі найважливіші властивості музики, як пісенність, танцювальність і маршовість.

Урок 10.

ТЕМА : Інтонації .

Мета уроку :

Навчальна : інтонації в мові ;

- інтонації в музиці ;

- скоромовка питальні, стверджувальні звуконаслідувальні інтонації.

Виховна : Виховувати любов та інтерес музики .

Розвиваюча : Розвиток вокально - хорових навичок .

Наочні посібники: А. Лобова «Музичне мистецтво»

3 клас, портрет С.Прокоф’єва, В.Сокальського.

Музичний матеріал: С.Прокофєв «Базіка», В,Со-кальський «Пташка», Д.Кабалевський «Хто чергові ? »

Т. Н. З : магнітофон.

ХІД УРОКУ,

I. Організація учнів до уроку .

Музичне вітання.

Вступне слово вчителя.

Вч. Мова є одним з основних засобів людського спілкування. Ми знаємо мову розмовну (наприклад, українську, англійську, німецьку) та мову музичну. Кожна з них може існувати самостійно, але вони мають багато спільного.

Розповідь про інтонацію .

Прочитайте вірш, наведений нижче спочатку виразно, а потім – не дотримуючись ніяких знаків. Чи буде різниця?

Висне небо синє, синє та не те.

Світить та не гріє сонце золоте.

Темная діброва стихла та мовчить,

Листя пожовтіле з дерева летить.

Різниця є. Вона полягає в інтонації. Коли вірш прочитали без інтонації, він і не сприймався.

Інтонації є різні... У розмовній мові вони бувають розповідними, окличними, питальними. Якщо інтонації відсутні, не завжди можна зрозуміти, про що йдеться.

А що відбувається в музичній мові? Там теж є інтонації чи без них можемо обійтися?

Відповісти на них ми зможемо самостійно, після прослуховування наступного музичного твору.

Слухання вірша А. Барто

Інколи буває, що інтонація слів, які хтось говорить, дуже схожа на музичну! Музика може бути наближена до мовних інтонацій... Наприклад, щоб зрозуміти наступний музичний твір, потрібно уважно прослухати вірш Агнії Барто.

Прослухайте вірш і вигадайте назву для нього.

Агнія Барто назвала свій вірш «Болтунья» (українською мовою «Базіка»)

ІІ . Слухання. С. Прокоф’єв. „Базіка”

Прослухайте, як цей вірш втілив у музиці видатний російський композитор Сергій Прокоф’єв і поміркуйте, який своєрідний прийом мовлення ви почули.

Бесіда про скоромовки

Цей прийом мовлення називають скоромовкою. Дівчинка намагається показати себе розсудливою, однак стрімка жартівлива скоромовка характеризує її як базіку.

Поряд із нашою дівчинкою з’явилася ще одна дуже цікава і своєрідна героїня. Хто ж вона?

Слухання музики

Це ж пташка! Український композитор Володимир Сокальський у своєму фортепіанному творі використав звуконаслідувальні інтонації для зображення образу пташки.

Відомості про інтонацію

Музика є багато в чому близькою до розмовної мови. Як і в мові, так і в музиці є посилення та послаблення звучання, сильні та слабкі долі, наголоси, паузи та розділові знаки. Музична мова, як і розмовна, не може існувати без інтонацій.

До того ж, інтонація в музиці опирається на звук та його властивості. Музичну інтонацію, на відміну від мовної, записують точно за висотою і тривалістю.

Інтонація – один із найважливіших засобів виразності в літературних і музичних творах.