Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Посібник Роль психологічної служби у професійно...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
21.33 Mб
Скачать

Заняття №4 . Визначення критеріїв вибору професії

Мета заняття: навчитися виділяти значимі критерії вибору професії, аналізуючи свій життєвий досвід.

Завдання заняття:

  • аналізувати свій життєвий досвід, виділяти критерії вибору професії за допомогою вправ;

  • учитися виділяти головне, цінне для себе у виборі професії.

Хід заняття

Вступне слово (5 хв)

Ведучий вітається з учасниками і повідомляє про тему заняття. Потім з'ясовує, як вони розуміють поняття «критерій». Що люди мають на увазі, коли говорять: «Мені подобається, тому що...»? Звертає увагу учнів на те, що сьогодні вони будуть працювати з блоком критерії вибору в індивідуальній картці.

Очікування (5 хв)

Запитання учням: Що ви очікуєте від сьогоднішнього заняття? Від самого себе?

Вправа «Перша проба на роль» (15 хв)

Інструкція: "Не лише психологам, але й усім іншим добре відомо, яке значення має перше враження, що справляє на нас новий знайомий, для стилю і рівня нашого подальшого спілкування. Ви ще зовсім мало знаєте одне одного, одначе, якась думка про кожного з вас за першим враженням у вас вже склалася. Тому я пропоную вам обмінятися цими найпершими враженнями, але в межах певної тренінгової процедури. Кожний по черзі сідатиме на цей стілець - назвімо його «стільцем презентації», а решта учасників групи спробує відповісти на декілька запитань щодо цієї людини.

Стілець необхідно ледь-ледь висунути з кола.

Запитання ці не мають на меті примусити вас виявити неабиякі здібності до гостроти розуму і вгадувати реальні характеристики людини, її особистісні якості. Я пропоную вам уявити себе кінорежисерами, якім належить знімати якийсь фільм. Для фільму, звичайно, треба підібрати акторів, придатних для виконання тієї чи іншої ролі. Вам треба лише визначити, яка роль за зовнішніми ознаками людини та особливостями поведінки, які ви встигли помітити, більшою мірою їй відповідають. Роль може бути реальною, тобто з відомих творів. А може, Ви знімаєте новий фільм, за власним сценарієм? Тоді опишіть, будь ласка, що це за герой, на роль якого здатна претендувати людина на «стільці презентації», її вік, захоплення, фах, інші її характеристики. Будь ласка, хто перший?

«Отже, перший з учасників сидить на «стільці презентації». Поаплодуємо йому за сміливість. Шановні кінорежисери! Уважно подивіться на цю людину. Яку роль ви могли б запропонувати їй зіграти у ваших фільмах?»

Рефлексія думок і переживань проводиться лише після того, як усі члени групи побували на «стільці презентації». Важливо, щоб кожен висловився, На кільки запропоновані йому ролі збігаються з власним уявленням про себе та свої «життєві ролі». Чи були, на їхній погляд, точні влучення? Які ролі «побачені» н їхньому виконанні кінорежисерами, викликали здивування або навіть протест? Що відчувала людина, сидячи на «стільці презентації»?

Чи важко, будучи кінорежисером, визначити роль, що найбільш підходить для кожної людини? У яких випадках це вдавалося досить легко? Чому?

Мета вправи — самопізнання на основі отримання зворотнього зв'язку.

Вправа «Аукціон професій» (40 хв)

Учні об'єднуються в 5 груп за результатами тесту «ОПГ». Кожній групі кидається опис професій за класифікацією Є.Клімова .

Рольова гра

Учням відводиться час на вивчення інформації про професію та на вживання у роль.

Потім відбувається аукціон професій. По черзі від кожної групи учні представляють свою професію. Слухачі задають питання за змістом представленої професії і записують собі на аркуш паперу критерії вибору даної професії, які їх приваблюють.

Деякі приклади можливих варіантів:

  • можливість оволодіти професією в короткий термін і заробляти гроші *

  • можливість самому обирати, яким способом досягти результат в роботі**

  • комфортні умови праці

  • конкретність завдань, що і як робити

  • можливість заробляти великі гроші

  • престижність професії

  • значна потреба в фахівцях на ринку праці

  • відсутність значної кількості конкурентів, які претендують на вакантні місця

  • можливість з часом відкрити власну справу

  • можливість приділяти багато часу для себе

  • якомога більше контактів, навіть з не дуже «зручними» людьми

  • спілкування з людьми не надто багато.

Коментар для тренера:

* Для деяких видів діяльності період професійного становлення є досить тривалим, наприклад, у юристів, психологів, лікарів, менеджерів тощо. В перші роки професійної діяльності розраховувати на високу оплату праці не доводиться.

** Найчастіше на посаду менеджера, психолога беруть спеціалістів, які вже мають проект дій, як досягти необхідний результат.

Підсумки (5 хв)

Ведучий пропонує всім учасникам по колу висловити власні думки та враження з приводу заняття і відповісти на запитання: Як Ви почувалися сьогодні на занятті і чому? Що нового дізналися про себе, про інших?

Заняття завершується тим, що кожний учасник підводить свої особисті підсумки вправ і обирає з числа критеріїв 6 найбільш важливих для нього і вписує в індивідуальну картку вибору професії, блок критерії вибору в порядку зменшення значимості.