
- •Розділ I. Теоретичний аспекти проблеми професійного самовизначення школярів
- •Академічні оцінки за останній семестр (рік)
- •Розділ II. Реалізація профорієнтаційної діяльності психологічної служби герцаївського району
- •Методичні рекомендації, щодо проведення профорієнтаційних тренінгових занять з учнями
- •Програма тренінгових профорієнтаційних занять з учнями Заняття №1. Визначення навичок та здібностей
- •Заняття №2. Визначення інтересів
- •Заняття №3 Визначення цінностей
- •Заняття №4 . Визначення критеріїв вибору професії
- •Заняття № 5. Визначення варіантів професійного вибору
- •Заняття № 6. Працевлаштування
- •Пояснювальна записка
- •Заняття № 1 Шлях професійного самовизначення
- •Заняття № 2 Світ професій
- •Заняття № 3-4 Особливості психічних процесів та їх роль у професійній діяльності
- •Інтелектуальна зупинка
- •Пізнавальна зупинка
- •Навчальна зупинка
- •Творча зупинка
- •Заняття № 5 Мої інтереси й вподобання
- •Заняття № 6-7 Індивідуально – психологічні особливості та професійне самовизначення
- •Зв'язок темпераменту і характеру
- •Заняття № 8 Класифікація професій
- •Заняття №9 Стратегія досягнення професійного успіху
- •Заняття № 10 Золоте правило психології праці: типові помилки при виборі професії
- •Заняття № 11 Мотиви вибору професії
- •Заняття № 12 - Вибір професії
- •Заняття № 13 я обираю професію!!!
- •Заняття №1 «Професійний вибір»
- •Заняття №2 «Важливість праці»
- •Заняття №3 «Важливість професії»
- •Заняття № 4 «Світ професій»
- •Заняття № 5 «Вимоги професій»
- •Заняття №6 «Самостійне рішення»
- •Профорієнтаційна діагностика
- •Психокорекція здібностей, нахилів учнів
- •Профорієнтаційні ігри
- •Заняття 1 «Шляхи самовизначення»
- •Заняття 2 «Знайомство із світом професій»
- •Заняття 3 «Темперамент і професії»
- •Заняття 4 «Створення професійної перспективи»
Заняття № 10 Золоте правило психології праці: типові помилки при виборі професії
Мета: ознайомити учнів з поняттям професійної придатності, обговорити типові помилки, яких припускаються при виборі професії; ознайомити з медичними протипоказаннями щодо вибору професії; довести відповідність змісту й умов праці, фізичним можливостям людини.
Інформаційне повідомлення (5 хв.) Вибір професії — складний і відповідальний крок у житті людини. Зробити правильний вибір — значить знайти своє місце в житті.
Процес узгодження людини із професією неабияк важливий. Ваш невеликий життєвий досвід, недостатні знання про свої психофізіологічні особливості й особистісні риси, і в той же час необхідність прийняття важливих рішень відносного свого майбутнього створюють труднощі для професійного самовизначення вас як особистості. Сьогодні ми обговоримо типові помилки учнів при виборі професії.
Організаційний момент Мозковий штурм «Думки про легке життя» (15 хв.)
Мета: обговорити типові помилки при виборі професії.
«Чи є люди, які мріють про «легке життя»? Як ви думаєте, яке життя вони вважають «легким»…?» Завдання: написати кілька професій, вибравши які, ви будете мати «легке життя». Чому життя буде легким? Яких зусиль треба буде докласти, аби бути успішним у цій професії? (Підвести до висновку: у будь-якій професії для успіху потрібні певні зусилля, знання, уміння.)
Психолог. Кожна група професій висуває свої вимоги до особистісних рис людини. Під «професійною придатністю» розуміють сукупність психічних і психофізіологічних особливостей людини, необхідних і достатніх для досягнення суспільне прийнятної ефективності праці в тій або іншій професії. У це поняття входить також задоволення, пережите людиною в процесі самої праці й при оцінці її результатів. Виявлення придатності людини до професії вимагає особливої форми профорієнтації — професійного відбору.
Профвідбір — це «система засобів, що забезпечують прогностичну оцінку взаємної відповідності людини й професії в тих видах діяльності, які здійснюються в нормативне заданих небезпечних умовах, що вимагають від людини підвищеної відповідальності, здоров'я, високої працездатності, точності виконання завдань, стійкої емоційної регуляції.
У переважній більшості професій однаково успішно можуть працювати люди з різними психофізіологічними характеристиками. Професійна придатність при цьому формується в ході оволодіння професією, а не дана людині споконвічно як якась уроджена риса.
Загалом необхідно враховувати погодженість у структурі особистості трьох факторів: «хочу — можу — треба» .Особливе значення в цьому випадку має ситуація, коли існує розбіжність між інтересами й здатностями («хочу» і «можу»). При ухваленні рішення в такій ситуації варто врахувати: стабільність інтересу; тренованість певних здатностей; відповідність обраної професії потребам ринку праці.
Вправа «Закінчи речення» (15 хв.)
Мета: допомогти учасникам усвідомити зв'язок між вибором професії і станом здоров'я.
Тренер говорить учасникам, що при виборі професії необхідно враховувати і стан здоров'я. Учасники отримують незакінчені речення і повинні індивідуально їх дописати так, як вони вважають правильним.
Речення:
Проблеми із зором протипоказані для професії...
При хворобах шлунково-кишкового тракту небажано обирати професії...
Хворі органи дихання не дозволять тобі обрати професію...
Здоровий опорно-руховий апарат —необхідна умова при виборі професії...
Захворювання нижніх кінцівок не дозволить тобі обрати професію...
Професія стоматолога і захворювання.. не сумісні.
Після індивідуальної роботи проводиться спільне обговорення, під час якого учасники можуть виправити та доповнити власні речення. Отже, кожен, хто обирає професію, повинен з'ясувати, чи відповідає стан його здоров'я вимогам професії. Тому, щоб уникнути розчарування, найкраще заздалегідь проконсультуватися з лікарем. («Обираючи професію, враховуй переважний тип темпераменту, стан свого здоров'я».)
Практичне завдання(5 хв.)
Мета: продовжувати формувати усвідомлений підхід до вибору професії з урахуванням особистісних рис людини.
Учасникам пропонується написати імена 1—2 знайомих, із професійним вибором яких вони не згодні. Назвати прийнятну для цих знайомих професію. У парах обговорити причини вибору.
Основні помилки при виборі професії:
розподіл на «престижні» і «непрестижні»;
ототожнення навчального предмета із професією;
перенесення ставлення до людини на професію;
вибір професії під чиїмсь впливом, тиском;
неправильне уявлення про особливості праці у цій професії;
думки про легке життя.
Обміркувати питання про майбутню професію дуже важливо. Обміркувати — це значить поставити собі багато запитань і спробувати знайти відповіді на них.
Що значить правильно обрати професію?
Які джерела інформації про професію ви знаєте?
Чи впливає навчання в школі на вибір професії? Як?
Практичне завдання(10 хв.)
Мета: обговорити вплив ставлення до навчальних предметів на вибір професії.
Напишіть всі улюблені шкільні предмети. Напишіть професії, пов'язані із цими предметами (правий стовпчик). Напишіть всі неприємні вам шкільні предмети. Напишіть професії, пов'язані із цими предметами (лівий стовпчик). В обох стовпчиках відзначте ті професії, які хотіли б або могли б опанувати.
Під час обговорення з'ясувати, як впливає ставлення до шкільного предмета на вибір професії (ведучий може проаналізувати власний вибір); як чинити при бажанні вибрати професію, пов'язану з неприємним або улюбленим навчальним предметом; що ще необхідно враховувати при виборі професії.
Вправа «Престижні й непрестижні професії» (10 хв.)
Мета: обговорення типових помилок при виборі професії.
Ведучий пускає по рядах аркуш із проханням написати «престижні» (з одного боку аркуша) «непрестижні» (з іншої боку) професії. Можна написати у два стовпчики на дошці.
Обговорення
Чому ви вважаєте ці професії «престижними» або «непрестижними»?
Чи може суспільство обійтися без цих професій?
Психолог. Зробити гарний вибір професії — це значить вибрати роботу, що, по-перше, потрібна людям, по-друге, може бути вам доступною і до снаги, і, по-третє, може приносити вам радість і задоволення.
Вибір професії відбиває певний рівень особистих прагнень. Усвідомити їх дуже важливо: чого хочу, очікую від майбутньої професії? Яку професію вважаю «престижною» або «непрестижною»? Чому? Сьогодні ми обговоримо питання «престижних — непрестижних» професій.
Прес-конференція (10 хв.) із представниками «престижних» професій( 2—3 «запрошених»— з урахуванням думок учнів про «престижні» професії).
Мета: формувати повагу до людей, корисних суспільству, незалежно від виконуваної ними професійної діяльності.
Учні виступають у ролі кореспондентів, журналістів, теле і радіоведучих.
Вони ставлять запрошеним запитання про «престижні» і «непрестижні» професії; з'ясовують причини ставлення до професій як до «непрестижних»; обговорюють особисте ставлення запрошених до «непрестижних» професій. (Підвести до висновку про складнощі в кожній професії, про поступове професійне і посадове зростання, про особистий внесок у нього).
Рефлексія. Підбиття підсумків заняття. (5 хв.)
Чи може кожна людина обрати вид діяльності на свій смак? Чи варто погоджуватися на роботу, що не подобається, але добре оплачується? Для чого люди взагалі працюють? Ці питання хвилюють багатьох людей; адже з давніх-давен праця є джерелом існування людини. У житті кожної людини вибір виду трудової діяльності й місця роботи — серйозний і відповідальний крок, адже від цього залежить її добробут, можливість реалізації її інтересів, перспективи творчого зростання, нові дружні й ділові контакти.