Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 урок.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
112.13 Кб
Скачать

Урок 3

Тема: Франція: від монархії до республіки

Мета уроку:

  • Визначити причини, характер, рушійні сили та головні завдання Французької революції

  • охарактеризувати діяльність Установчих і Законодавчих зборів, наслідки повалення монархії, погляди жирондистів і монтаньярів;

  • проаналізувати зміст Декларації прав людини та громадянина, першу Конституцію Франції;

  • дати характеристику визначним особистостям цього періоду: Г. Мірабо, М. Лафайєту;

  • розвивати критичне мислення;

  • виховувати

Основні поняття: «Генеральні штати», «Установчі збори», «Бастилія», «Декларація прав людини і громадянина», «Конституція», «Законодавчі збори», «Національний Конвент», «республіка».

Історичні діячі: Людовік ХVІ, Г. Мірабо, М. Лафайєт.

Основні події:

  • 14липня 1789 р. - взяття Бастилії;

  • 26 серпня 1789 р. - прийняття Декларації прав людини та громадянина;

  • 4–11 серпня 1789 р. - ухвалення Засновницьким збором декретів про відміну феодальних повинностей;

  • 1791 р. - прийняття Конституції;

  • 1792 р. - страта короля; Франція оголошена республікою.

Обладнання: підручник, історичний атлас, додатковий матеріал.

План уроку:

  1. Початок революції.

  2. Декларація прав людини і громадя­нина.

  3. Конституція 1791 р.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

Перевірка ДЗ

  1. Таблиця «Французькі просвітителі»

  2. Якими ж були причини революційних подій у Франції?

  3. Чи була революція неминучою?

Причини революції

  1. Суперечності між розвитком ринкових відносин у країні та застарілим соціальним, економічним і політичним ла­дом феодальної Франції.

  2. Криза абсолютизму у Франції.

  3. Незадоволення широких мас населення пануванням фе­одальних порядків, поділом суспільства на стани, приві­леями дворян і духівництва.

  4. Франція була феодальною державою з абсолютною коро­лівською владою.

Характер революції - буржуазно-демократичний.

Рушійні сили революції - підприємці (буржуазія), селяни, ремісники, дрібні торговці, міська біднота.

Головне питання революції - Аграрне.

Завдання революції

  1. Ліквідувати застарілі феодальні порядки, які гальмували розвиток країни.

  2. Ліквідувати абсолютну монархію у Франції.

  3. Ліквідувати становий устрій, привілеї дворянства й духо­венства.

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Початок революції.

Складання хронологічної таблиці за розповіддю вчителя.

  • Не можна сказати, що влада не помічала наростаючої кризи. Король постійно змінював міністрів, намагався поповнити казну й навести лад у країні.

  • Міністри Тюрго, Мальзербом, Каллон, Брієн, Неккер по черзі намагалися запобігти загостренню кризи, провести реформи, але кожний з них зазнав поразки.

  • Всі стани об’єдналися навколо ідеї скликання Генеральних штатів.

    • Перший і другий стани хотіли покінчити із зазіханнями на їх виключні права.

    • Представники третього стану і ліберальне дворянство сподівалися перетворити Генеральні штати на представницький орган.

  • Король оголосив про скликання Генеральних штатів.

  • 5 Травня 1789 р. Генеральні штати почали свою роботу у Версалі.

  • Між депутатами перших двох і третього стану виникли суперечності з питання про порядок голосування. Компромісу не було досягнуто.

  • Тоді 17 червня 1789 р. депутати третього стану та 100 ліберальних депутатів від перших двох станів, що приєдналися до них, проголосили себе Національними зборами (пояснення – стор 16), розігнати які королю не вдалося.

  • 9 Липня Національні збори проголосили себе Установчими зборами (пояснення – стор 17)

  • Провідною силою в Установчих зборах стали прихильники конституційної монархії на чолі з Мірабо.

  • Король вирішив не допустити подальшого розвитку революції. Він підтягнув до Парижа війська і відправив популярного міністра Неккера у відставку. Почалися заворушення.

  • 14 липня городянам вдається захопити арсенал. Озброєний натовп рушив до Бастилії.

Робота з підручником – стор 18 «Взяття Бастилії» + питання

  • Абсолютизм був повалений, монархія стала конституційною. Король визнав Установчі збори.

  • У столиці влада перейшла до Комітету виборців, що створив Міську раду – Комуну Парижа.

  • Революція затвердила новий прапор Франції. До червоного і синього кольорів третього стану додався білий колір монархії — ці кольори означали примирення третього стану з королем.

  • Перші законодавчі декрети Установчих зборів приймаються 4-11 серпня 1789 р. У них проголошувалося скасування церковної десятини, феодальних повинностей (основні повинності селяни повинні викупляти), всі громадяни мали сплачувати податки.

  • Проте земельне питання у Франції не було вирішене. Умови викупу землі Установчі збори обіцяли встановити пізніше.

Дата

Подія

5 травня 1789 р.

Відкриття Генеральних штатів

17 червня 1789 р.

Депутати третього стану проголосили себе Національними зборами

20 червня 1789 р.

Клятва в залі для гри у м’яч

20 червня 1789 р.

Відмова короля визнати вимоги депутатів третього стану. Рішення депутатів третього стану не розходитися

9 липня 1789 р.

Ухвалення Національними зборами назви «Установчі»

14 липня 1789 р.

Штурм та захоплення Бастилії. Визнання королем законності Установчих зборів

4-11 серпня 1789 р.

Ухвалення перших декретів

  • Який орган проголосив своє право на ухвалення Конституції Франції? (Установчі збори)

  • Яку подію можна вважати початком революції у Франції.

  • Охарактеризуйте систему влади, яка склалася після захоплення Бастилії (монархія, обмежена)

  • Як ви вважаєте, чи могли прийняті декрети сприяти збереженню громадянського миру і спокою у Франції?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]