
- •Розділ і. Теоретичні основи методики навчання диференціальних рівнянь в педагогічних університетах
- •Диференціальні рівняння як складова вивчення математики в педагогічних вищих навчальних закладах
- •Психолого-педагогічні основи навчання вивчення диференціальних рівнянь
- •Теоретичні основи вивчення диференціальних рівнянь Навчальна програма вивчення курсу «Диференціальні рівняння» для студентів фізико-математичного факультету вищих навчальних педагогічних закладів
- •I. Загальні відомості
- •II. Перелік дисциплін, знання яких необхідне для вивчення курсу
- •III. Цілі і завдання дисципліни
- •IV. Методи навчання та інформаційно-методичне забезпечення
- •V. Форми оцінювання
- •VII. Література до курсу:
- •Дидактичні і методичні вимоги до академічної лекції
- •Основні вимоги до практичних та семінарських занять
- •Основні вимоги до контролю та корекції
- •Тестові завдання закритої форми
- •Тестові запитання відкритого типу
- •Розділ іі. Методика навчання диференціальних рівнянь в педагогічних університетах
- •2.1. Розробка лекцій, практичних робіт, опорних конспектів
- •Методичні особливості вивчення змістовного модуля I «Основні поняття теорії диференціальних рівнянь. Рівняння з відокремлюючими змінними»
- •Теми лекцій, практичних занять та завдання для самостійної роботи для змістовного модуля I
- •Логічна структура вивчення змістовного модуля I
- •Розв’язані відносно похідної (з відокремлюючими змінними)
- •Короткий довідник з теми «Диференціальні рівняння I порядку»
- •Розробка лекцій до змістовного модуля і Лекція 1
- •План лекції
- •Список літератури
- •Текст лекції
- •Лекція 2
- •План лекції
- •Список літератури
- •Текст лекції
- •Лекція 3
- •План лекції
- •Список літератури
- •Текст лекції
- •Лекція 4
- •План лекції
- •Список літератури
- •Текст лекції
- •2. Рівняння Бернуллі
- •Лекція 5
- •План лекції
- •Список літератури
- •Текст лекції
- •Р озробка практичних занять для змістовного модуля і Практичне заняття 1
- •План заняття
- •Список літератури
- •Хід заняття
- •Практичне заняття 2
- •План заняття
- •Список літератури
- •Хід заняття
- •Практичне заняття 3
- •План заняття
- •Список літератури
- •Хід заняття
- •Практичне заняття 4
- •План заняття
- •Список літератури
- •Хід заняття
- •Семантичний конспект до змістовного модуля I
- •2.2. Контроль та корекція
- •Індивідуальні творчі завдання до змістовного модуля I
- •Модульна контрольна робота змістовного модуля I
- •Висновки
- •Використана література
Р озробка практичних занять для змістовного модуля і Практичне заняття 1
Тема: «Диференціальні рівняння з відокремлюючими змінними»
Мета:
вироблення вмінь та удосконалення навичок розв’язувати загальні диференціальні рівняння з відокремлюючими змінними;
вироблення вмінь зводити диференціальне рівняння до рівняння з відокремлюючими змінними;
розвиток продуктивного мислення;
виховання математичної культури.
При вивченні теми студенти повинні:
знати: означення диференціального рівняння з відокремлюючими змінними, методи їх розв'язування;
уміти: застосовувати знання для розв'язування рівняння з відокремлюючими змінними, зводити рівняння до рівняння з відокремлюючими змінними;
здатні: розв'язувати загальні рівняння з відокремлюючими змінними.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал (таблиці), картки із самостійною роботою, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Час: 2 год.
План заняття
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань (термінологічний диктант).
III. Вироблення вмінь та навичок.
IV. Контроль.
Список літератури
Pudy A.E., Rakov S.A. Mathematical Analysis. Differential Equations.
Давидов М.О. Курс математичного аналізу: Підручник: У 3 ч. Ч. 2. Функції багатьох змінних і диференціальні рівняння. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Вища школа, 1991 – 336 с.
Матвеев Н.М. Сборник задач и упражнений по обыкновенным дифференциальным уравнениям.
Самойленко Ф.М., Кривошея С.А., Перестюк Н.А. Дифференциальные уравнения, примеры и задачи.
Филиппов А.Ф. Сборник задач по обыкновенным дифференциальным уравнениям.
Хід заняття
I. Привітання із студентами, повідомлення мети й завдань заняття, перевірка присутніх.
II. Мета етапу: визначення рівня засвоєння теоретичного матеріалу студентами та рівня підготовки до практичного заняття.
Термінологічний диктант. Викладач називає терміни, які студенти вивчали на першій та другій лекції, вони записують відповіді. Після закінчення – взаємоперевірка (сусід перевіряє у сусіда), правильні відповіді на проекторі.
Перший варіант
|
Другий варіант
|
5. Яке диференціальне рівняння називається рівнянням з відокремлюючими змінними? |
III. Мета етапу: вироблення вмінь та удосконалення навичок розв’язувати загальні диференціальні рівняння з відокремлюючими змінними.
Розв'язування задач та вправ.
1. Знайти
загальний розв'язок рівняння:
Розв'язування.
- загальний
розв'язок рівняння.
2. Знайти
сім’ю розв’язків рівняння
.
Розв'язування. Розглянемо рівняння
(1)
Його
права частина f
(х0;
у0)
неперервна при у
0,
тобто у верхній півплощині, включаючи
вісь, Ох
(область D'1).
Функція
неперервна
при у>0,
тобто у верхній півплощині, виключаючи
вісь Ох
(область D1).
Рівняння (1) має сім'ю розв'язків:
,
,
,
(2)
де С – довільна стала. Формула (2) називається загальним розв'язком рівняння (1). Тоді у = (х+с)2, при чому х+с>Q. В півплощині у>0 функція у = (х+с)2 є розв'язком початкового рівняння.
3.
Знайти загальний інтеграл диференціального
рівняння (відповідь представити у
вигляді
)
Розв'язування.
Знайти загальний інтеграл диференціального рівняння.
Розв'язування.
Вводимо
заміну
Знайти загальний інтеграл диференціального рівняння
Розв'язування.
Нехай
Вводимо
заміну
IV. Мета етапу: перевірка базових вмінь та навичок студентів знаходити загальний інтеграл функції (з курсу математичного аналізу).
Самостійна робота (за варіантами). Перевіряється викладачем, результати оголошуються на наступному занятті.
1. Обчислити невизначені інтеграли:
А)
Б) 2. Знайти площу фігури, яка обмежена графіками функцій.
|
1. Обчислити невизначені інтеграли:
А)
Б)
2. Знайти площу фігури, яка обмежена графіками функцій.
|
Домашнє завдання: за підручником [1] розв’язати на ст. 11 (P.L. 1.1.) № 1 (10-15), № 2 (9-12).