Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
елементи профорієнтаційної діяльності.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
206.34 Кб
Скачать

Заняття 7.

Мета: визначити профільні та загальні професійні інтереси і схильності учнів за п’ятьма напрямками професій.

Обладнання: картки для тестування, таблиця „Типи професій”, таблиця-тест схильностей Климова.

Хід заняття.

1.Розгляд таблиці „Типи професій”.

тип

предмети праці

приклади професій

„Людина – природа”

різні живі організми, біологічні процеси

тракторист-машиніст, рибовод, зоотехнік, агроном

„Людина – техніка”

технічні системи, речові об’єкти, матеріали, види енергії

водій, токар, диспетчер, інженер

„Людина – людина”

люди

продавець, медсестра, секретар-друкарка, бортпровідник, вчитель

„Людина – знакові системи”

умовні знаки, цифри, формули, коди, природні або штучні мови

перукар-модельєр, карбувальник, різьбяр по каменю, фотограф

„Людина – художній образ”

твори літератури, мистецтва

2. Інструктаж та опрацювання тестової таблиці схильностей (мет. Є.Клімова)

3.Аналіз результатів.

Заняття 8.

Мета: визначити профільні та загальні професійні інтереси і схильності учнів за п’ятьма напрямками професій.

Обладнання: картки для тестування, тестова таблиця „Квадрат інтересів”.

Хід заняття.

Психолог: для уточнення, чи вірно ви визначили свій тип професії, скористаємося іншою методикою, яку можна назвати „Квадратом інтересів”.

  1. Інструктаж та опрацювання тестової таблиці „Квадрат інтересів”

  2. Аналіз та порівняння двох методик.

  3. Повідомлення учнів (медпрацівника) „Здоров'я та професія” (додаток)

4. Підведення підсумків

Заняття 9.

Мета: визначити ступінь зв’язку типу особистості учня зі сферою професійної діяльності.

Обладнання: картки для тестування, тест професійної спрямованості Голанда.

Хід заняття.

Психолог: люди прагнуть знайти середовище і професію, які дозволили б їм найкраще розкрити свої здібності, виразити свої інтереси, цінності, орієнтації. Д.Голанд виділяє шість типів особистості: реалістичний, інтелектуальний, соціальний, конвенційний, підприємницький, артистичний.

Успішність професійної діяльності, задоволеність нею і т.ін. залежить, насамперед, від відповідності типу особистості типові професійного середовища.

Таким чином, відповідність типів особистості типам професійного середовища є передумовою високих виробничих показників і задоволеності людини своєю працею.

  1. Інструктаж та опрацювання тесту професійної спрямованості (мет. Д.Голанда).

  2. Обробка результатів та їх інтерпретація.

  3. Повідомлення учнів „Професійна придатність”.

4. Підведення підсумків

Заняття 10.

Мета: визначити рівень прояву комунікативних та організаторських схильностей учнів (розвиненість потреб, мотивів інтересів, зацікавленості у спілкуванні, сформованість умінь і навичок комунікації, здатність до взаєморозуміння, взаємодії та саморегуляції у процесі спілкування).

Обладнання: картки для тестування та складання професійного плану, КОС – 2.

Хід заняття.

  1. Інструктаж та опрацювання листа запитань комунікативних та організаторських схильностей (мет. В.Синявського та Б.Федоришина).

  2. Обробка результатів та їх інтерпретація.

  3. Складання професійного плану (додаток).

  4. Дискусія „Основні причини помилок та ускладнень при виборі професії”.

додатки

АНКЕТА ЗДОРОВ'Я(за С. Н. Чистяковою).

  1. Прізвище, ім'я, по батькові.

  2. Рік народження.

  3. Чи вважаєте ви себе здоровою людиною?

  4. Скільки разів у році ви хворієте на простудні захворювання?

  5. Є чи у вас хронічні захворювання? Які саме? Вкажіть.

  6. Чи спостерігаєтеся ви в лікаря із приводу захворювання?

  7. Чи є у вас якісь порушення опорно-рухового апарата (кульгавість, порушення постави, відсутність пальця і т. д.)? Вкажіть, які.

  8. Чи відзначалася у вас алергійна реакція (на продукти харчування, пил, ліки, квітучі рослини і т. д.)? Відзначте, на що саме? 9.Є чи у вас скарги на хвороби: головні болі; поганий сон;

дратівливість;

болі в серці;

стомлюваність;

поганий апетит;

нудота, печія;

інші скарги (які саме).

  1. Чи є у вас порушення зору?

  2. Чи є у вас порушення слуху?

  3. Чи є у вас порушення мови?

  4. Чи турбує вас ваш стан здоров'я?

  1. Чи маєте ви які-небудь неприємні відчуття при фізичних навантажен­нях, заняттях спортом, трудовою діяльністю? Вкажіть, які (задишка, виражена утома, поколювання в області серця, болі в боці, запаморо­чення).

  1. Ваше звичайне самопочуття:

  • відмінне;

  • гарне;

  • недобре;

  • інше (яке саме).

  1. Чи знаєте ви про необхідність враховувати стан здоров'я при виборі майбутньої професії?

  2. Чи вважаєте ви, що вам потрібні рекомендації лікаря при виборі професії?