
- •Елементи профорієнтаційної діяльності шкільного психолога
- •Методична розробка проведення занять спецкурсу „Шлях до професії.”
- •Заняття 1.
- •Заняття 2.
- •Заняття 3.
- •Заняття 4.
- •Заняття 5.
- •Заняття 6.
- •Заняття 7.
- •Заняття 8.
- •Заняття 9.
- •Заняття 10.
- •Особистий професійний план
- •Тест «чи знаєте ви про свої професійні схильності?»
Методична розробка проведення занять спецкурсу „Шлях до професії.”
Мета: підготувати учня до свідомого професійного самовизначення шляхом активного впливу на психологічну сферу особистості спеціальними профорієнтаційними аспектами; надати інформацію про можливості виробничого навчання та здобуття професії; формувати знання про психофізичні можливості, про наявні і перспективні здібності учнів.
Заняття 1.
Мета: ознайомити з метою та завданням курсу, виявити і враховувати профільно важливі якостей темпераменту.
Обладнання: картки для тестування, анкета „Визначення типу темпераменту”, „Ким бути”.
Хід заняття.
...Берись за то, к чему ты сроден,
Коль хочешь, чтоб в делах успешный был конец.
(І.О.Крилов)
Психолог: Кожен хоче щоб в його житті була гарна сім'я, успішна кар’єра, багато друзів та багато іншого. Людина щаслива тільки тоді, коли повністю розкриває свої можливості, коли реалізує все те, що в ній закладено. Як саме впевнитись що ти не помилився, вибрав правильний шлях в житті, зробити правильний вибір між захопленням та призначенням у своєму житті?
Герой М.Твена капітан Стромфілд розповідав нам, що в потойбічному світі вище Шекспіра і Гомера був уславлений кравець із Теннессі. Виявляється, на Землі не оцінили його могутній поетичний талант, і тільки в раю він одержав по заслузі.
Всі питання: як обрати професію, чи підходе вона вам, чи будете ви задоволені економічно, морально, естетично своїм вибором, чи не будете картати себе за неправильний вибір, чи можливо покластися на долю і не втручатися, – ми разом будемо намагатися відповідати на них і саме знаходити ту єдину нішу в житті якій не шкода буде присвятити всього себе.
Так само, як у будівництві якість фундаменту визначає архітектоніку усього будинку, так і темперамент значною мірою зумовлює динамічні і похідні психічної діяльності особистості, такі як темп, швидкість, ритм, інтенсивність, енергійність, емоційність.
Чому насамперед необхідно знати про тип свого темпераменту?
(відповіді учнів)
1. Інструктаж та визначення темпераментної структури. (темпераментної формули)
(Повідомлення про те, як типи темпераменту впливають на вибір професії.)
2. Інструктаж та анкетування „Ким бути?”
Підведення підсумків
Заняття 2.
Мета: виявити наявні риси характеру особистості та їх вплив при виборі та опануванні професії.
Обладнання: картки для тестування, опитувальник типів характеру.
Хід заняття.
„...характер – це те, в чому виявляється напрям волі; тому не зображують характеру ті з промов, в яких незрозуміло, чому хто-небудь віддає перевагу, або чого уникає...”
Аристотель
Інтерактивна бесіда:
Визначення поняття „характер”.
Основні риси характеру (в словнику С.Ожегова – більше 1500 слів для їх визначення.)
Групи рис х-ру:
переконання та ідеали;
відношення до людей, суспільства;
відношення до себе;
відношення до справи, праці.
Чинники, які впливають на формування характеру.
Як певні риси характеру допомагають при оволодінні професії.
Інструктаж та діагностика типів характеру (методика Айзенка).
Зіставлення типів х-ру з доцільними для них профілями.