- •1. Предмет і завдання методики трудового навчання. Зміст трудового навчання в школі.
- •2. Зміст і методика вивчення проектування виробів в 5-7 класах.
- •3. Методика вивчення проектування виробів в 8-9 класах.
- •4. Методика формування вмінь застосування методу фантазування у створенні проектованого виробу в учнів 5 класу.
- •5. Методика формування знань та вмінь застосування методу комбінування у створенні проектованого виробу в учнів 6 класу.
- •V. Визначення завдань для учнів на урок.
- •VI. Вивчення нового матеріалу.
- •VII. Формування умінь та навичок учнів.
- •VIII. Рефлексія.
- •IX. Мотивація оцінок за урок, виставлення в журнал, щоденник.
- •6. Методика формування знань та вмінь застосування методу фокальних об'єктів у створенні проектованого виробу в учнів 7 класу.
- •7. Методика формування знань та вмінь застосування комбінаторики у створенні проектованого виробу в учнів 8 класу.
- •16. Методика навчання учнів 5 класу закріплення деталей аплікації, виконання швів «уперед голку», «назад голку».
- •17. Методика навчання учнів 6 класу технології виготовлення та оздоблення виробів вишивкою
- •18. Методика формування в учнів 6 класу понять про ткацьке переплетення, про полотняне переплетення.
- •19. Методика навчання учнів 6 класу проектування вишитих виробів.
- •20. Методика формування в учнів 6 класу вмінь виконання ручних з'єднувальних та оздоблювальних швів.
- •21. Методика навчання учнів 6 класу виготовлення та оздоблення виробів вишивкою
- •22. Методика навчання учнів 7 класу технології виготовлення виробів з волокнистих матеріалів плетених гачком (за зразком).
- •23. Методика навчання учнів 7 класу проектування та виготовлення виробів плетених гачком.
- •24. Методика формування в учнів 7 класу понять про моду, стиль: про урахування модних тенденцій у процесі проектування.
- •Хід заняття:
- •Гра «Умовні позначення»
- •Повідомлення теоретичного матеріалу.
- •Проблемне питання:
- •V. Практична робота.
- •VI. Підведення підсумків заняття.
- •25. Методика навчання учнів 7 класу технологія виготовлення виробів в'язаних спицями (за зразком).
- •26. Методика навчання учнів 7 класу проектування та виготовлення виробів в'язаних спицями.
- •27. Методика ознайомлення учнів 8 класу із конструкційними матеріалами та їх вибором, із матеріалами хімічного походження.
- •Властивості синтетичних волокон.
- •28. Методика формування знань, вмінь та навичок художнього конструювання в учнів 8 класу.
- •29. Методика формування знань в учнів 8 класу про основні типи креслярських ліній, розміри на кресленнях.
- •III. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
- •30. Методика формування в учнів 8 класу вмінь моделювання швейних виробів.
- •46. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія виготовлення швейних виробів (машинним способом)» в 5-6 класах.
- •47. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія писанкарства» в 7-9 кл.
- •48. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія вирощування рослин та догляд за ними» в 7-9 класах.
- •49. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія вишивання мережками» в 7-9 класах.
- •50. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія заготівлі та зберігання продуктів» в 7-9 класах.
- •51. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія плетіння з лози» в 7-9 класах.
- •52. Методика вивчення варіативного модуля «Технологія приготування страв. Традиції української національної кухні» в 7-9 класах.
- •83. Розробити зміст 3-х диференційованих завдань до заняття з теми «Пошиття виробу» у 8 класі.
- •84. Розробити план вивчення теми „ Визначення завдань з виконання проекту, для 9 клас) з використанням методу «мозкового штурму».
18. Методика формування в учнів 6 класу понять про ткацьке переплетення, про полотняне переплетення.
Мета: ознайомити учнів з видами текстильних волокон, їх властивостями, із різновидами ткацького переплетення, процесом виготовлення тканини; формувати навички вишивальної роботи; навчити відрізняти полотняне переплетення ниток у тканині, правильно добирати тканину та інструменти для вишивання; виховувати старанність, увагу, культуру праці.
Інструменти, матеріали, наочність: зразки тканин, колекції волокон, схеми ткацьких переплетень, ножиці, клей, різнокольоровий папір, лінійка, аркуш картону А4, лупа.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
• Перевірка присутніх на уроці.
• Перевірка наявності матеріалів та інструментів для уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
На сьогоднішній урок ви підготували клаптики тканини для складання колекції.
• Що ви можете сказати про їх зовнішній вигляд?
• Як ви вважаєте, від чого залежать властивості тієї чи іншої тканини?
• Як виготовляють тканину?
• Яку науку називають «матеріалознавством»? Що вона вивчає?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Матеріалознавство — це наука про матеріали будь-якої галузі виробництва. У школі на уроках трудового навчання ми будемо знайомитися з різними видами волокон, пряжею, виробництвом тканини, добирати тканину для вишивання та шиття.
ІV. Повідомлення теми уроку
V. Постановка завдань перед учнями
Знати: види текстильних волокон, процес виготовлення тканини. Уміти: розпізнавати тканини полотняного переплетення, правильно визначати в тканині напрямок основи і піткання (утоку), визначати лицьовий і виворітний боки тканини.
VІ. Вивчення нового матеріалу
1. Процес виготовлення тканини
Сировиною для виробництва тканини слугують волокна, які в результаті певних процесів (розрихлення, очищення, розчісування, витягування тощо) перетворюються на пряжу. Цей процес називають прядінням, а волокна — текстильними. Залежно від походження волокна бувають:
Готова пряжа потрапляє на фабрику, де з неї виготовляють тканину (процес — ткацтво).
2. Види переплетень. Полотняне переплетення
Тканина виготовляється шляхом переплетення двох ниток. Нитка, що йде вздовж тканини, назива ється ниткою основи, а нитка, що йде впоперек тканини — піткання. З обох боків тканини, уздовж нитки основи, іде пружок, завдяки якому тканина не обсипається.
Вид переплетення ниток суттєво впливає на властивості тканини:
• зовнішній вигляд;
• механічні;
• технологічні.
Переплетення ниток основи та утоку в тканинах може бути різноманітним: полотняне, саржеве, атласне (сатинове). Полотняне переплетення найбільш поширене та найпростіше.
Воно широко використовується у виробництві бавовняних, лляних, шовкових тканин. Такі тканини підходять для пошиття білизни, по них можна вишивати.
3. Тканина для вишивання
У ході вибору тканини для вишивання потрібно уважно розглянути її структуру. Тканина не завжди рівномірно зіткана і під час виконання великих робіт потрібно пам’ятати про це. Канва Аїда (№ 5, 4) може бути як білою, так і кольоровою. На Аїді № 4 потрібно вишивати всю поверхню, а на № 6, 7 — окремі узори. Для вишивання підходить тканина Панама (№ 3), змішана тканина для сорочок та блузок (№ 2, 8). Також можна використати лляну (№ 1) або напівлляну (№ 10) тканину. Працюючи з тканиною Страмін із подвійною ниткою (№ 9), вишивку наносять на всю поверхню.
VІІ. Практична робота
Розпізнавання тканин полотняного переплетення.
Складання колекції
Послідовність виконання:
• Узяти кілька зразків тканини, розтягнути. Визначити, у якому напрямі тканина витягується більше.
• Роздивитися зразки під лупою, порівняти товщину ниток основи, піткання. Визначити, яка нитка більш гладенька та рівненька.
• Узяти більший відріз тканини, різко розтягнути її, установити, у якому напрямі звук глухий, а в якому — дзвінкий.
• Розглянути тканину з пружком, визначити напрям нитки основи та утоку.
• Скласти колекцію тканин лише полотняного переплетення.
VІІІ. Підведення підсумків уроку
Тестування
1. Полотняне переплетення отримують у результаті переплетення
ниток основи та піткання через одну.
2. Пружок проходить уздовж ниток основи.
3. Тканина розтягується сильніше вздовж ниток основи.
4. За різкого розтягування тканини дзвінкий звук отримуємо в напрямі ниток піткання.
5. Тканина має три пружки.
6. Нитки основи товстіші за нитки утоку.
7. Нитки утоку йдуть уздовж тканини.
8. Тканини полотняного переплетення мають різний ткацький малюнок із двох сторін.
9. Тканини полотняного переплетення міцні, стійкі до зношування.
10. До тканин полотняного переплетення відноситься канва.
11. Бавовна відноситься до волокон рослинного походження.
12. Тканину виготовляють із пряжі.
13. Волокна мінерального походження існують у природі в готовому вигляді.
ІХ. Оцінювання роботи учнів на уроці
Х. Домашнє завдання
Повторити шви, вивчені в 5 класі. Принести швацьке приладдя.
ХІ. Прибирання робочого місця та приміщення
