Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
педагогіка.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
224.94 Кб
Скачать

10.Використання елементів методичної системи «Розвиток критичного мислення» на уроках читання

Технологія розвитку критичного мислення — це процес, організований учителем на уроці, за допомогою спеціальних методичних прийомів, направлений на активну діяльність учнів

по осмисленню,

застосуванню,

аналізу,

узагальненню,

оцінці інформації,

отриманої або створюваної шляхом спостереження, досвіду, рефлексії, міркувань або комунікації як керівництво до дії або формування переконання.

Методичних прийоми технології розвитку критичного мислення такі, як

«Складання таблиці ЗДХ».

«Написання сенкана»

«Складання кластера» 

«Переплутані логічні ланцюжки»

«Читання з позначками INSERT»

«Зигзаг»

«Намалюйте щастя»

« Написання діаманти»

Ранжирування

Метод Морфологічний ящик

.Денотатний граф

 Концептуальні таблиці

застосовують на різних етапах уроку для:

- актуалізації навчання

- мотивації учбової діяльності учнів

- засвоєння навчального матеріалу

- організації самостійної роботи  учнів.

Актуалізація навчання повинна забезпечувати відтворення  знань, умінь, і навичок, які повинні стати основою для засвоєння нових понять і аспектів; виявлення рівнів системності, інтегрованості мислення, його практичної спрямованості.

Оскільки прийоми розвитку критичного мислення несуть в собі акцент проблемної, вони підвищують мотивацію до пізнавальної діяльності, сприяють розумінню учбового матеріалу.

Самостійні творчі завдання, що виконуються як на уроці, так і поза уроком, дозволяють учням проводити самооцінку учбових досягнень, осмислено підходити до навчання. Це допомагає учневі виховувати в собі уважність до учбового матеріалу, самостійність у навчанні, відповідальність за результати своєї освіти.

У практиці початкової школи  технологія  розвитку критичного мислення почала використовуватися зовсім недавно. А з орієнтацією на нову мету шкільної мовної освіти — форму­вання й удосконалення вмінь і навичок учнів щодо володіння українською мовою в усіх сферах і видах мовленнєвої діяльності і, враховуючи те, що на Донеччині діти ростуть у російськомовному середовищі,  — постала необ­хідність розробити для 1-4-х класів  методику проведення   уроків української мови із застосуванням технології розвитку критичного мислення.різних типів:

уроку засвоєння нових знань;

уроку осмислення знань, формування на їх основі необхідних умінь і навичок;

комбінованого;

уроку узагальнення і систематизації знань.

Читання. 2 клас (російська мова навчання)

Тема.     Хороші звичаї. В. Хомченко. «Спасибі». «Смішинка-веселинка».

 Мета:    навчити вживати у мові слова ввічливості, розвивати й удосконалювати читацькі вміння учнів, збагачувати й активізувати словниковий запас учнів, формувати вміння говорити українською мовою; виховувати ввічливість, повагу до старших і однолітків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Методи: індуктивний, словесні (бесіда, розповідь), прийоми розвитку критичного мислення

Слова для засвоєння: ґудзик, радити, помітити, шанувати, соромно, дякувати, мусиш (должен), неважко.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

П. Актуалізація опорних знань.

Прийом розвитку критичного мислення «Переплутані логічні ланцюжки»

Гра «Чи так буває?». Учні відповідають «так» або «ні»:

кухар фарбує —косар лікує — лікар малює —маляр косить — художник варить —учитель будує —... Друкар пиляє —столяр друкує —

Ш.    Мотивація навчальної діяльності

1. Читання учителем оповідання В. О. Сухомлинського

Для чого кажуть "Спасибі"

Дрімучим лісом ішли Дідусь і Хлопчик. Було жарко, мандрівникам хотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Мандрівники нахилились, напилися. Дідусь сказав:

—Спасибі тобі, струмок. Хлопчик усміхнувся.

—Чому ти усміхаєшся, Хлопче? — запитав Дідусь.

—Навіщо ви, Дідусю, сказали струмкові «спасибі» ? Адже він не жива істота: не дізнається про вашу подяку, не почує ваших слів.

—Це так. Якби води напився вовк, він може й не дякувати. Але ж ми не вовки, а люди. А знаєш, для чого людина говорить «спасибі»? Знаєш, кого це слово вшановує, звеличує, підносить? Хлопчик замислився. Він ще ніколи не думав над цією мудрою істиною. Тепер же був час подумати: шлях через ліс ще довгий.

2. Бесіда за змістом прослуханого.

—Про кого і про що розповідається в цьому тексті?

—Чому здивувався хлопчик?

—Як пояснив свою поведінку дідусь?

—Який висновок міг зробити для себе хлопчик?

—Чому ж люди кажуть «спасибі» ?

3. Оголошення теми і мети уроку.

Прийом розвитку критичного мислення «Таблиця ЗДХ»

Вчитель вивішує на дошку пусту таблицю з 3 колонок_

Знаю по темі

Дізнався під час уроку

Хочу дізнатися в майбутньому

 

 

 

На етапі мотивації фронтально заповнюємо І колонку

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

а) спостереження й аналіз мовних явищ

•  Розповідь учителя з елементами бесіди.

У кожного народу протягом життя виробилися правила ввічливості (вежливости). Найперше - це побажання один одному доброго здоров'я, доброго дня. Ці побажання знайшли своє вираження у словах-вітаннях, це слова — побажання здоров'я. Які ви знаєте слова-вітання?

—Які слова вживають люди, коли звертаються один до одно з проханням? А що кажуть потім?

• Читання вчителем оповідання В. Хомченка «Спасибі» (с. 40). Бесіда за змістом тексту.

б) висновки, формулювання правил ввічливої співрозмови

в) робота з підручником;

• Словникова робота. Засвоєння нових слів:

Ґудзик — пуговица;

радила бабуся — советовала бабушка.

• Читання вчителем оповідання В. Хомченко. «Спасибі».

г) перевірка розуміння нового матеріалу.

— Який настрій викликала у вас ця історія? Чому вам сподобалася Надійка?

V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності

а) формування вмінь користування знаннями у процесі використання різноманітних вправ

• Напівголосне читання оповідання «Спасибі»

• Читання оповідання за особами.

• Читання прислів'я.

 Шануй людей — і тебе шануватимуть.

б) Самостійна робота

•  Читання мовчки «Смішинки-веселинки» (с. 40),

•  Робота в парах читання «Смішинки веселинки» вголос.

в) Фізкультхвилинка.

Хто ж там, хто ж там

Так втомився

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

г) розвиток мовлення;

• Бесіда за малюнками, вміщеними у підручнику (с. 41).

д) творча робота над віршем «Чарівні слова» (с. 41).

Прийом розвитку критичного мислення « Передбачування»

Вчитель пропонує дітям передбачити головну думку вірша, прослухавши тільки його назву. В подальшій роботі над віршем переконуються у своїх переконаннях.

• Декламування вчителем вірша

• Читання вірша учнями.

• Прийом розвитку критичного мислення «Психомалюнок».

—Намалюйте ви собі уявляєте чарівні ключики «Дякую», «Спасибі». Індивідуальна робота над психомалюнком, презентація робіт .

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда з учнями.

Про що йшла мова на уроці? Що вам сподобалося?

Які чарівні слова ви знаєте?

Чому люди говорять ці слова один одному?

Як Надійка навчилася пришивати ґудзики?

2) Заповнення таблиці ЗДХ «Що дізналися на уроці», «Про що хочу дізнатися»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ