Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Laboratorni_zanyattya_z_pedagogiki (1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
114.69 Кб
Скачать

Лабораторне заняття №1 (2 год.)

ТЕМА: Методологія та методи науково-педагогічного дослідження.

МЕТА. Формувати у студентів уміння конструювати науково-педагогічне дослідження; підбирати адекватні методи до проблеми дослідження; розробляти програму педагогічного експерименту.

Хід заняття

ЗАВДАННЯ:

1. Згідно обраної проблеми, визначити об'єкт, предмет, мету, завдання і методи дослідження /згідно етапів дослідження/. Обґрунтувати теоретичну і практичну значущість дослідження.

2. Запропонувати систему методів дослідження та обґрунтувати доцільність їх використання.

3. За матеріалами лабораторної роботи оформити звіт.

Орієнтовні проблеми сучасної педагогічної науки і практики:

- розвиток творчого потенціалу особистості;

- пізнавальна активність учнів;

- диференціація навчально-пізнавальної діяльності учнів;

- розвиток самостійності учнів;

- проблема професійного вибору учнів;

- діагностика рівня вихованості учня;

- діагностика індивідуальних особливостей учнів;

- структура учнівського колективу;

- особистість і колектив;

- проблема правової культури учнів;

- проблема взаємодії школи і сім'ї у вихованні школярів;

- формування естетичної культури учнівської молоді.

Література:

  1. Бабанський Ю.К. Проблемы повышения эффективности педагогических исследований. Дидакт. аспект. - М.: Педагогика.- 1982.

  2. Ващенко Т. Діагностика моральних цінностей особистості // Рідна школа. - №2.- 1996.

  3. Изучение личности школьника и классного коллектива. - Нежин, 1988.

  4. Крушельницька О.В. Методологія та організація наукових досліджень: Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2003. - 192 с.

  5. . //Рідна школа.-№8.-1996.

  6. Шандрук С. Діагностика загальної обдарованості //Рідна школа. - Курсові роботи з педагогіки. Методичні рекомендації для студентів /За ред. Коваленко Є.І., Благініна В.М., Падун Н.О. - Ніжин, 2002.

  7. Практикум з педагогіки /За редакцією Дубасенюк О.А., Іванченко А.В.-К.,1996.-с.26-42.

  8. Фурман А.В., Гура Т. Психодіагностика розумових здібностей школярів.- №4.-1995.

Лабораторне заняття №2,3 (4 год.)

Тема: Реалізація змісту освіти в загальноосвітній школі.

Мета: Виявити особливості змісту освіти сучасної школи, сформувати у студентів уміння аналізувати основні документи, у яких визначено зміст загальної середньої освіти, познайомитись із досвідом окремих шкіл у визначенні змісту освіти та впровадженням сучасних принципів реформування змісту загальної середньої освіти.

Завдання:

1.Опрацювати рекомендовану літературу та познайомитись з сучасними принципами та критеріями відбору змісту освіти в Україні а також з шляхами та досвідом створення навчальних планів, навчальних програм, підручників та посібників національної школи.

2.Розглянути та проаналізувати базовий навчальний план, варіанти типових навчальних планів різних типів сучасних навчальних закладів (школи, гімназії, ліцею), користуючись при цьому збірниками наказів (див.літературу).

3.Використовуючи статті з журналів визначити основні групи освітніх компетенцій та дати їм характеристику (див.літер.№

4.Дати відповіді на питання:

-В яких документах унормований зміст освіти?

-Які документи лежать в основі створення робочого навчального плану закладу освіти?

-Яку структуру мають базовий, типовий та робочий навчальні плани?

-Охарактеризуйте інваріативну (державний компонент) та варіативну (шкільний компонент) частини типового навчального плану різних типів навчальних закладів.

-Проаналізуйте варіанти навчальних програм та підручників з фаху та дайте відповіді на питання:яка структура навчальної програми, підручника? Перерахуйте вимоги до написання підручника. Чим відрізняється підручник від посібника?

Література:

Основна:

2. Типові навчальні плани. Інформаційний збірник наказів міністерства освіти і науки України. – 2001. - № 9, 2003. - № 10, 2005. - № 10, 2006. - №1.

3.Закон України «Про освіту». – К., 1996.

4.Закон України “Про загальну середню освіту” //Початкова школа. – 1999. - №8

5.Державний стандарт базової і повної середньої освіти //Освіта України. – 2004. - №5. – 20 січня.

7.Компетентність випускника школи //Завуч. – 2005. - №2, с. 30-31.

8.Ключевые компетенции как компонент личностно-ориентированой парадигмы образования //Народное образование. – 2003. -№2, с. 58-64.

Додаткова :

1.Національна доктрина розвитку освіти //Освіта України. – 2002. – 11-18.07

3.Навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2001/2002 – 2004/2005 навчальні роки //Освіта України. – 2001. - №18-19

4.Фурман А. Розвиваючий підручник: підходи до розуміння і створення //Рідна школа. – 1995. - №6

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]