
- •Педагогічний аналіз виховного заходу
- •Підготовка до аналізу виховного заходу
- •I. Аналіз етапу попередньої педагогічної ситуації та формулювання мети
- •Алгоритм аналізу
- •Анкета для вивчення інтересів та думок учнів
- •II. Аналіз етапу планування виховного заходу
- •Алгоритм аналізу
- •Алгоритм аналізу
- •IV. Аналіз етапу проведення заходу
- •Алгоритм аналізу
- •Карта відвідування виховного заходу
- •V. Аналіз етапу підведення підсумків
- •Алгоритм аналізу
- •Алгоритм аналізу виховного заходу
- •Примірний план підготовки позакласного заходу
- •Пам'ятка № 5 Що повинен уміти компетентний педагог?
- •Пам'ятка № 6 Педагог повинен остерігатися:
Алгоритм аналізу
1. Виясніть, які завдання по вихованню, навчанню та розвитку учнів поставлені класним керівником, педагогом-організатором, вихователем групи продовженого дня, педагогом додаткової освіти на даному етапі.
2. Проаналізувати шляхом бесіди з педагогами, яким чином і наскільки успішно вирішувалися ці завдання.
3. Виявити, як була здійснена управлінська сторона етапи: чи знає сам педагог основні вимоги до організаційної діяльності, чи керується він цими вимогами, яка роль і місце в організації заходу відведені педагогу, учням; наскільки це виправдано і обґрунтовано.
4. Виясніть, яку участь в організації заходу взяли учні, що зроблено педагогом для їх активізації, прояву ініціативи і творчості: як підібрані організатори і виконавці, наскільки глибоко вони проінструктовані, який рівень поділу праці між організаторами, як здійснюється процес формування у них організаторських навичок.
5. Провести бесіду з учнями-організаторами та виконавцями та з'ясувати, чому вони навчилися при підготовці та організації, які навички придбали.
6. Установіть, чи виконаний план підготовки заходу, і які аспекти спільної мети по вихованню учнів на організаційному етапі.
7. Проаналізуйте причини високої (низької) якості здійснення даного етапу і визначте, як це вплинуло в подальшому на хід заходу.
IV. Аналіз етапу проведення заходу
Даний етап є центральним та покликаний сприяти реалізації головної мети заходу та його завдань. Цей етап характеризується тим, що при проведенні заходу, яскраво видно всі достоїнства і недоліки, пов'язані з його підготовкою та організацією. Відвідування та безпосереднє спостереження за ходом заходу дає великі можливості для їх правильної оцінки.
Алгоритм аналізу
Відвідати виховний захід і шляхом спостереження вивчити якість його підготовки і проведення, ефективність виховного впливу на учнів. Для спостереження рекомендується використовувати карту відвідування виховного заходу (таблиця 2).
Таблиця 2
Карта відвідування виховного заходу
Дата та час Група (клас): Класний керівник (П.І.Б.): Вид виховного заходу: Обґрунтування вибору даного виду та змісту діяльності (відповідність заняття основними напрямками виховної роботи школи, рівню розвитку класного колективу, віковим особливостям учнів). Тема: Мета: Завдання: Всього ________ учнів у класі, на заході присутні __________ учнів. |
||||
Структура заходу |
Результати спостережень |
|||
використані |
характеристика використаних методів та прийомів виховання |
зауваження та пропозиції до аналізуючого заходу |
||
методи виховання |
прийоми педагогічного впливу |
|||
Організаційна частина |
|
|
|
|
Основна частина |
|
|
|
|
Заключна частина |
|
|
|
|
2. При спостереженні та заповненні карти зверніть увагу на наступні моменти:
а) підготовка приміщення до проведення заходу, обладнання та оформлення;
б) переконливість, чіткість розкриття перед учнями мети і завдань проведеного заходу;
в) усвідомленість мети студентами (учнями);
г) виконання комплексної мети виховного заходу (як вирішені виховні, освітні і розвиваючі завдання);
д) причини недоліків (достоїнство) заходу, можуть бути у таких моментах, як:
• відповідність форми проведення виховного заходу його мети та змісту;
• відповідність методів, прийомів й засобів виховання поставленої мети, їх дієвість, спрямованість на розвиток особистості;
• організаційна чіткість здійснення заходу, зв'язок з попередніми етапами;
• педагогічна майстерність педагога: аналітична підготовленість, наявність організаторських навичок, ерудиція, вміння орієнтуватися у складних педагогічних ситуаціях, гнучко використовувати весь арсенал методів виховання, вміння поєднувати застосування системи виховних впливів на колектив й одночасно на окрему особистість тощо.
3. Зробити загальний висновок та висновок на основі спостереження про позитивні й негативні сторони проведення заходу, його недоліки і їх передбачувані причини, продумати пропозиції про можливі шляхи подолання недоліків та розвитку позитивного досвіду.