- •10. Визначте основну форму дієслова, назвіть основу
- •11. Від першої форми утворіть неозначену форму дієслова (infinitivus), перекладіть першу форму. Цифрою позначена дієвідміна дієслова
- •Часи системи інфекта
- •Інфекта
- •Інфекта
- •15. Визначте особу, число, час дієслів. Перекладіть особову форму.
- •16. Надані дієслова запишіть у таблицю за часами відповідно до їхньої форми.
основа
суфікс
-BA-
I-II
-EBA-
III-IV
основа
Інфекта
Інфекта
+ +
ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ
Imperfectum indicativi |
|||||||
ACTIVI |
PASSIVI |
||||||
singularis |
pluralis |
singularis |
pluralis |
||||
accusāre 1 звинувачувати |
|||||||
accusa -ba-m |
accusa -ba-mus |
accusa -ba-r |
accusa -ba-mur |
||||
accusa -ba-s |
accusa -ba-tis |
accusa -ba-ris |
accusa -ba-mini |
||||
accusa -ba-t |
accusa -ba-nt |
accusa -ba-tur |
accusa -ba-ntur |
||||
delēre 2 руйнувати |
|||||||
dele- ba-m |
dele- ba-mus |
dele- ba-r |
dele- ba-mur |
||||
dele- ba-s |
dele- ba-tis |
dele- ba-ris |
dele- ba-mini |
||||
dele- ba-t |
dele- ba-nt |
dele- ba-tur |
dele- ba-ntur |
||||
legĕre 3 читати |
|||||||
leg- eba-m |
leg- eba-mus |
leg- eba-r |
leg- eba-mur |
||||
leg- eba-s |
leg- eba-tis |
leg- eba-ris |
leg- eba-mini |
||||
leg- eba-t |
leg- eba-nt |
leg- eba-tur |
leg- eba-ntur |
||||
audīre 4 слухати |
|||||||
audi- eba-m |
audi- eba-mus |
audi- eba-r |
audi- eba-mur |
||||
audi- eba-s |
audi- eba-tis |
audi- eba-ris |
audi- eba-mini |
||||
audi- eba-t |
audi- eba-nt |
audi- eba-tur |
audi- eba-ntur |
||||
FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI
МАЙБУТНІЙ ЧАС ПЕРШИЙ
ДІЙСНОГО СПОСОБУ АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ
(що буде робити?)
особові закінчення
A:
sing.
o(m);
s; t / pl. mus; tis, nt
P:
sing.
or(r);
ris; tur / pl. mur; mini; ntur
суфікс
-B
- (I-II)
-A
–
III-IV-
1
ос.одн.
-E
–
III-IV
(інші
особи)
основа
інфекта
+ +
ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ
Futurum I (primum) indicativi |
|||
ACTIVI |
PASSIVI |
||
singularis |
pluralis |
singularis |
pluralis |
accusāre 1 звинувачувати |
|||
accusa- b-o |
accusa- bi-mus |
accusa- b-or |
accusa- bi-mur |
accusa- bi-s |
accusa- bi-tis |
accusa- be-ris |
accusa- bi-mini |
accusa- bi-t |
accusa- bu-nt |
accusa- bi-tur |
accusa- bu-ntur |
delēre 2 руйнувати |
|||
dele- b-o |
dele- bi-mus |
dele- b-or |
dele- bi-mur |
dele- bi-s |
dele- bi-tis |
dele- be-ris |
dele- bi-mini |
dele- bi-t |
dele- bu-nt |
dele- bi-tur |
dele- bu-ntur |
legĕre 3 читати |
|||
leg- a-m |
leg- e-mus |
leg- a-r |
leg- e-mur |
leg- e-s |
leg- e-tis |
leg- e-ris |
leg- e-mini |
leg- e-t |
leg- e-nt |
leg- e-tur |
leg- e-ntur |
audīre 4 слухати |
|||
audi- a-m |
audi- e-mus |
audi- a-r |
audi- e-mur |
audi- e-s |
audi- e-tis |
audi- e-ris |
audi- e-mini |
audi- e-t |
audi- e-nt |
audi- e-tur |
audi- e-ntur |
Поєднувальні голосні i перед m,s,t; e перед r; вживаються у дієслові ІІІ дієвідміни; u перед nt у дієсловах ІІІ та ІV дієвідміни при творенні теперішнього часу дійсного способу активного та пасивного стану. У дієсловах І і ІІ дієвідміни при творенні майбутнього першого часу дійсного способу активного та пасивного стану. |
СХЕМА ТВОРЕННЯ ЧАСІВ СИСТЕМИ ІНФЕКТА
ДІЙСНОГО СПОСОБУ АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ
основа інфекта (4 форма – re, ĕre) |
||||||
ЧАС |
||||||
praesens indicativi activi et passivi |
imperfectum indicativi activi et passivi |
futūrum I (primum) indicativi activi et passivi |
||||
теперішній час дійсного способу активного і пасивного стану |
минулий час недоконаного виду дійсного способу активного і пасивного стану |
майбутній час (перший) дійсного способу активного і пасивного стану |
||||
ПИТАННЯ |
||||||
Що робить? |
Що робив? |
Що буде робити? |
||||
СУФІКС |
||||||
|
+ -ba- 1-2 дієвідміна + -eba- 3-4 дієвідміна |
+ -b- 1-2 дієвідміна + -a- (1 ос. однини) -e- (інші особи) 3-4 дієвідміна |
||||
+ ОСОБОВІ ЗАКІНЧЕННЯ активного (А) і пасивного (Р) стану |
||||||
A |
P |
A |
P |
A |
P |
|
Sing. |
Sing. |
Sing. |
Sing. |
Sing. |
Sing. |
|
1. –o |
1. –or |
1. –m |
1. –r |
1. –o(m) |
1. –orI |
|
2. –s |
2. –ris |
2. –s |
2. –ris |
2. –s |
2. –ris |
|
3. –t |
3. –tur |
3. –t |
3. –tur |
3. –t |
3. –tur |
|
Plur. |
Plur. |
Plur. |
Plur. |
Plur. |
Plur. |
|
1. –mus |
1. –mur |
1. –mus |
1. –mur |
1. –mus |
1. –mur |
|
2. –tis |
2. –mini |
2. –tis |
2. –mini |
2. –tis |
2. –mini |
|
3.-nt |
3.-ntur |
3. –nt |
3.-ntur |
3. –nt |
3.-ntur |
|
NB! ПОЄДНУВАЛЬНІ ГОЛОСНІ |
||||||
I –перед m, s, t (A,P) 3 дієвідміна |
|
I –перед m, s, t (A,P) 1-2 дієвідміна |
||||
e- перед r (P) 3 дієвідміна |
e- перед r (P) 1-2 дієвідміна |
|||||
u- перед nt (A,P) 3-4 дієвідміна |
|
u- перед nt (A,P) 1-2 дієвідміна |
||||
При творенні часів системи інфекта дійсного способу активного стану необхідно правильно визначати дієвідміну дієслова.
ВПРАВИ
14. Доповніть відмінювання дієслів необхідними суфіксами і закінченнями при необхідності використайте поєднувальні голосні.
PRAESENS INDICATIVI ACTIVI |
||||||
promulgo, āre 1 оприлюднювати |
||||||
singularis |
pluralis |
|||||
promulgo |
promulga__________ |
|||||
promulga -s |
promulga__________ |
|||||
promulga__________ |
promulga__________ |
|||||
respondeo, ēre 2 відповідати |
||||||
singularis |
pluralis |
|||||
responde________ |
responde________ |
|||||
responde________ |
responde________ |
|||||
responde________ |
responde________ |
|||||
laedo, ĕre 3 ушкоджувати, ображати |
||||||
singularis |
pluralis |
|||||
laedo |
laed-i____________ |
|||||
laed-i_________ |
laed-i_____________ |
|||||
laed-i_________ |
laed-u____________ |
|||||
dissolvo, ĕre 3 розривати |
||||||
singularis |
pluralis |
|||||
dissolv_________ |
dissolv…_________ |
|||||
dissolv…_________ |
dissolv…_________ |
|||||
dissolv…_________ |
dissolv…_________ |
|||||
munio, īre 4 укріплювати |
||||||
singularis |
pluralis |
|||||
muni_________ |
muni_________ |
|||||
muni…_________ |
muni_________ |
|||||
muni…_________ |
muni…_________ |
|||||
PRAESENS INDICATIVI PASSIVI |
|
|||||
venio, īre 4 приходити |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
veni_________________ |
veni____________________ |
|
||||
veni_________________ |
veni____________________ |
|
||||
veni___________________ |
veni_____________________ |
|
||||
promulgo, āre 1 оприлюднювати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
promulgor |
promulga__________ |
|
||||
promulga -ris |
promulga__________ |
|
||||
promulga__________ |
promulga__________ |
|
||||
respondeo, ēre 2 відповідати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
responde________ |
responde________ |
|
||||
responde________ |
responde________ |
|
||||
responde________ |
responde________ |
|
||||
laedo, ĕre 3 ушкоджувати, ображати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
laedo |
laed-i____________ |
|
||||
laed-i_________ |
laed-i_____________ |
|
||||
laed-i_________ |
laed-u____________ |
|
||||
IMPERFECTUM INDICATIVI ACTIVI |
|
|||||
puto, āre 1 думати, вважати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
puta_______m |
puta__________mus |
|
||||
puta_______s |
puta__________tis |
|
||||
puta_________t |
puta___________nt |
|
||||
tego, ĕre 3 закривати, ховати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
teg_______m |
teg__________mus |
|
||||
teg_______s |
teg__________tis |
|
||||
teg_________t |
teg___________nt |
|
||||
studeo, ēre 2 старанно працювати, займатися |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
stude_______m |
stude__________mus |
|
||||
stude_______s |
stude__________tis |
|
||||
stude_________t |
stude___________nt |
|
||||
IMPERFECTUM INDICATIVI PASSIVI |
|
|||||
puto, āre 1 думати, вважати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
puta ba r |
puta__________ _____ |
|
||||
puta_______ris |
puta__________mini |
|
||||
puta_________ _______ |
puta___________nt_____ |
|
||||
tego, ĕre 3 закривати, ховати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
teg_______ _______ |
teg__________mur |
|
||||
teg_______ _________ |
teg__________ __________ |
|
||||
teg_________ _______ |
teg___________ _________ |
|
||||
contineo, ēre 2 знаходитися |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
contine_______r |
contine__________ ________ |
|
||||
contine_______ ______ |
contine__________ _________ |
|
||||
contine_________tur |
contine___________ _________ |
|
||||
FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI ACTIVI |
|
|||||
obtineo, ēre 2 володіти, населяти |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
obtine_______o |
obtine__________mus |
|
||||
obtine_______ ______ |
obtine__________tis |
|
||||
obtine_________t |
obtine___________ _______ |
|
||||
dico, ĕre 3 говорити |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
dic_______ ______ |
dic__________mus |
|
||||
dic_______s |
dic__________ ______ |
|
||||
dic_________t |
dic___________nt |
|
||||
voco, āre 1 кликати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
_________ ba ______ |
voca__________ ______ |
|
||||
voca_______s |
voca__________tis |
|
||||
voca_________ ______ |
voca___________nt |
|
||||
FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI PASSIVI |
|
|||||
obtineo, ēre 2 володіти, населяти |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
obtine_______or |
obtine__________mur |
|
||||
obtine_______ ______ |
obtine__________ ________ |
|
||||
obtine_________tur |
obtine___________ ________ |
|
||||
dico, ĕre 3 говорити |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
dic_______ _________ |
dic__________ __________ |
|
||||
dic_______ ___________ |
dic__________mini |
|
||||
dic_________ __________ |
dic___________ ____________ |
|
||||
voco, āre 1 кликати |
|
|||||
singularis |
pluralis |
|
||||
voca_______or |
voca__________ _____________ |
|
||||
voca________ _________ |
voca_________ ____________ |
|
||||
voca_________ _________ |
voca___________ ___________ |
|
||||
