Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
VERBUM 2013.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
443.39 Кб
Скачать

основа

Інфекта

суфікс

-BA- I-II

-EBA- III-IV

основа

Інфекта

+ +

ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ

Imperfectum indicativi

ACTIVI

PASSIVI

singularis

pluralis

singularis

pluralis

accusāre 1 звинувачувати

accusa -ba-m

accusa -ba-mus

accusa -ba-r

accusa -ba-mur

accusa -ba-s

accusa -ba-tis

accusa -ba-ris

accusa -ba-mini

accusa -ba-t

accusa -ba-nt

accusa -ba-tur

accusa -ba-ntur

delēre 2 руйнувати

dele- ba-m

dele- ba-mus

dele- ba-r

dele- ba-mur

dele- ba-s

dele- ba-tis

dele- ba-ris

dele- ba-mini

dele- ba-t

dele- ba-nt

dele- ba-tur

dele- ba-ntur

legĕre 3 читати

leg- eba-m

leg- eba-mus

leg- eba-r

leg- eba-mur

leg- eba-s

leg- eba-tis

leg- eba-ris

leg- eba-mini

leg- eba-t

leg- eba-nt

leg- eba-tur

leg- eba-ntur

audīre 4 слухати

audi- eba-m

audi- eba-mus

audi- eba-r

audi- eba-mur

audi- eba-s

audi- eba-tis

audi- eba-ris

audi- eba-mini

audi- eba-t

audi- eba-nt

audi- eba-tur

audi- eba-ntur

FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI

МАЙБУТНІЙ ЧАС ПЕРШИЙ

ДІЙСНОГО СПОСОБУ АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ

(що буде робити?)

особові закінчення

A: sing. o(m); s; t / pl. mus; tis, nt

P: sing. or(r); ris; tur / pl. mur; mini; ntur

суфікс

-B - (I-II)

-A III-IV- 1 ос.одн.

-E III-IV (інші особи)

основа

інфекта

+ +

ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ

Futurum I (primum) indicativi

ACTIVI

PASSIVI

singularis

pluralis

singularis

pluralis

accusāre 1 звинувачувати

accusa- b-o

accusa- bi-mus

accusa- b-or

accusa- bi-mur

accusa- bi-s

accusa- bi-tis

accusa- be-ris

accusa- bi-mini

accusa- bi-t

accusa- bu-nt

accusa- bi-tur

accusa- bu-ntur

delēre 2 руйнувати

dele- b-o

dele- bi-mus

dele- b-or

dele- bi-mur

dele- bi-s

dele- bi-tis

dele- be-ris

dele- bi-mini

dele- bi-t

dele- bu-nt

dele- bi-tur

dele- bu-ntur

legĕre 3 читати

leg- a-m

leg- e-mus

leg- a-r

leg- e-mur

leg- e-s

leg- e-tis

leg- e-ris

leg- e-mini

leg- e-t

leg- e-nt

leg- e-tur

leg- e-ntur

audīre 4 слухати

audi- a-m

audi- e-mus

audi- a-r

audi- e-mur

audi- e-s

audi- e-tis

audi- e-ris

audi- e-mini

audi- e-t

audi- e-nt

audi- e-tur

audi- e-ntur

Поєднувальні голосні i перед m,s,t; e перед r; вживаються у дієслові ІІІ дієвідміни; u перед nt у дієсловах ІІІ та ІV дієвідміни при творенні теперішнього часу дійсного способу активного та пасивного стану.

У дієсловах І і ІІ дієвідміни при творенні майбутнього першого часу дійсного способу активного та пасивного стану.

СХЕМА ТВОРЕННЯ ЧАСІВ СИСТЕМИ ІНФЕКТА

ДІЙСНОГО СПОСОБУ АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ

основа інфекта

(4 форма – re, ĕre)

ЧАС

praesens indicativi

activi et passivi

imperfectum indicativi

activi et passivi

futūrum I (primum) indicativi

activi et passivi

теперішній час

дійсного способу активного і пасивного

стану

минулий час недоконаного виду

дійсного способу активного і пасивного стану

майбутній час (перший)

дійсного способу активного і пасивного стану

ПИТАННЯ

Що робить?

Що робив?

Що буде робити?

СУФІКС

+ -ba- 1-2 дієвідміна

+ -eba- 3-4 дієвідміна

+ -b- 1-2 дієвідміна

+ -a- (1 ос. однини)

-e- (інші особи)

3-4 дієвідміна

+ ОСОБОВІ ЗАКІНЧЕННЯ

активного (А) і пасивного (Р) стану

A

P

A

P

A

P

Sing.

Sing.

Sing.

Sing.

Sing.

Sing.

1. –o

1. –or

1. –m

1. –r

1. –o(m)

1. –orI

2. –s

2. –ris

2. –s

2. –ris

2. –s

2. –ris

3. –t

3. –tur

3. –t

3. –tur

3. –t

3. –tur

Plur.

Plur.

Plur.

Plur.

Plur.

Plur.

1. –mus

1. –mur

1. –mus

1. –mur

1. –mus

1. –mur

2. –tis

2. –mini

2. –tis

2. –mini

2. –tis

2. –mini

3.-nt

3.-ntur

3. –nt

3.-ntur

3. –nt

3.-ntur

NB! ПОЄДНУВАЛЬНІ ГОЛОСНІ

I –перед m, s, t (A,P)

3 дієвідміна

I –перед m, s, t (A,P)

1-2 дієвідміна

e- перед r (P)

3 дієвідміна

e- перед r (P)

1-2 дієвідміна

u- перед nt (A,P)

3-4 дієвідміна

u- перед nt (A,P)

1-2 дієвідміна

При творенні часів системи інфекта дійсного способу активного стану необхідно правильно визначати дієвідміну дієслова.

ВПРАВИ

14. Доповніть відмінювання дієслів необхідними суфіксами і закінченнями при необхідності використайте поєднувальні голосні.

PRAESENS INDICATIVI ACTIVI

promulgo, āre 1 оприлюднювати

singularis

pluralis

promulgo

promulga__________

promulga -s

promulga__________

promulga__________

promulga__________

respondeo, ēre 2 відповідати

singularis

pluralis

responde________

responde________

responde________

responde________

responde________

responde________

laedo, ĕre 3 ушкоджувати, ображати

singularis

pluralis

laedo

laed-i____________

laed-i_________

laed-i_____________

laed-i_________

laed-u____________

dissolvo, ĕre 3 розривати

singularis

pluralis

dissolv_________

dissolv…_________

dissolv…_________

dissolv…_________

dissolv…_________

dissolv…_________

munio, īre 4 укріплювати

singularis

pluralis

muni_________

muni_________

muni…_________

muni_________

muni…_________

muni…_________

PRAESENS INDICATIVI PASSIVI

venio, īre 4 приходити

singularis

pluralis

veni_________________

veni____________________

veni_________________

veni____________________

veni___________________

veni_____________________

promulgo, āre 1 оприлюднювати

singularis

pluralis

promulgor

promulga__________

promulga -ris

promulga__________

promulga__________

promulga__________

respondeo, ēre 2 відповідати

singularis

pluralis

responde________

responde________

responde________

responde________

responde________

responde________

laedo, ĕre 3 ушкоджувати, ображати

singularis

pluralis

laedo

laed-i____________

laed-i_________

laed-i_____________

laed-i_________

laed-u____________

IMPERFECTUM INDICATIVI ACTIVI

puto, āre 1 думати, вважати

singularis

pluralis

puta_______m

puta__________mus

puta_______s

puta__________tis

puta_________t

puta___________nt

tego, ĕre 3 закривати, ховати

singularis

pluralis

teg_______m

teg__________mus

teg_______s

teg__________tis

teg_________t

teg___________nt

studeo, ēre 2 старанно працювати, займатися

singularis

pluralis

stude_______m

stude__________mus

stude_______s

stude__________tis

stude_________t

stude___________nt

IMPERFECTUM INDICATIVI PASSIVI

puto, āre 1 думати, вважати

singularis

pluralis

puta ba r

puta__________ _____

puta_______ris

puta__________mini

puta_________ _______

puta___________nt_____

tego, ĕre 3 закривати, ховати

singularis

pluralis

teg_______ _______

teg__________mur

teg_______ _________

teg__________ __________

teg_________ _______

teg___________ _________

contineo, ēre 2 знаходитися

singularis

pluralis

contine_______r

contine__________ ________

contine_______ ______

contine__________ _________

contine_________tur

contine___________ _________

FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI ACTIVI

obtineo, ēre 2 володіти, населяти

singularis

pluralis

obtine_______o

obtine__________mus

obtine_______ ______

obtine__________tis

obtine_________t

obtine___________ _______

dico, ĕre 3 говорити

singularis

pluralis

dic_______ ______

dic__________mus

dic_______s

dic__________ ______

dic_________t

dic___________nt

voco, āre 1 кликати

singularis

pluralis

_________ ba ______

voca__________ ______

voca_______s

voca__________tis

voca_________ ______

voca___________nt

FUTURUM I (PRIMUM) INDICATIVI PASSIVI

obtineo, ēre 2 володіти, населяти

singularis

pluralis

obtine_______or

obtine__________mur

obtine_______ ______

obtine__________ ________

obtine_________tur

obtine___________ ________

dico, ĕre 3 говорити

singularis

pluralis

dic_______ _________

dic__________ __________

dic_______ ___________

dic__________mini

dic_________ __________

dic___________ ____________

voco, āre 1 кликати

singularis

pluralis

voca_______or

voca__________ _____________

voca________ _________

voca_________ ____________

voca_________ _________

voca___________ ___________

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]