- •10. Визначте основну форму дієслова, назвіть основу
- •11. Від першої форми утворіть неозначену форму дієслова (infinitivus), перекладіть першу форму. Цифрою позначена дієвідміна дієслова
- •Часи системи інфекта
- •Інфекта
- •Інфекта
- •15. Визначте особу, число, час дієслів. Перекладіть особову форму.
- •16. Надані дієслова запишіть у таблицю за часами відповідно до їхньої форми.
Часи системи інфекта
При відмінюванні дієслів не вживають особові займенники.Особа дієслова визначається за особовим закінченням.
У латинській мові дві серії особових закінчень системи інфекта:
закінчення активного стану (activum) та закінчення пасивного стану (passivum)
activum (активний стан) |
passivum (пасивний стан) |
||
singularis однина |
pluralis множина |
singularis однина |
pluralis множина |
1. – o (m) |
– mus |
1.- or (r) |
- mur |
2. – s |
– tis |
2.- ris |
- mini |
3. – t |
– nt |
3.- tur |
- ntur |
ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄСЛОВА „БУТИ”
SUM, FUI, - , ESSE
У ЧАСАХ СИСТЕМИ ІНФЕКТА
ДІЙСНОГО СПОСОБУ
АКТИВНОГО СТАНУ
praesens indicativi activi |
imperfectum indicativi activi |
futurum I (primum) indicativi activi |
|||
singularis |
pluralis |
singularis |
pluralis |
singularis |
pluralis |
sum |
sumus |
eram |
eramus |
ero |
erimus |
es |
estis |
eras |
eratis |
eris |
eritis |
est |
sunt |
erat |
erant |
erit |
erunt |
PRAESENS INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС ДІЙСНОГО СПОСОБУ
АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ
(що робить?)
особові закінчення
A:
sing.
o;
s; t / pl. mus; tis, nt
P:
sing.
or;
ris; tur / pl. mur; mini; ntur
основа
інфекта
+
ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ
Praesens indicativi |
|||
ACTIVI |
PASSIVI |
||
singularis |
pluralis |
singularis |
pluralis |
accusāre 1 звинувачувати |
|||
accus –o (a+o) |
accusa -mus |
accus-or |
accusa -mur |
accusa-s |
accusa -tis |
accusa -ris |
accusa -mini |
accusa -t |
accusa -nt |
accusa -tur |
accusa -ntur |
delēre 2 руйнувати |
|||
dele- o |
dele- mus |
dele-or |
dele- mur |
dele- s |
dele- tis |
dele- ris |
dele- mini |
dele- t |
dele- nt |
dele- tur |
dele- ntur |
legĕre 3 читати |
|||
leg- o |
leg- i- mus |
leg-or |
leg- i- mur |
leg-i- s |
leg- i- tis |
leg-e- ris |
leg- i- mini |
leg- i- t |
leg-u- nt |
leg- i- tur |
leg- u- ntur |
audīre 4 слухати |
|||
audi- o |
audi- mus |
audi-or |
audi- mur |
audi- s |
audi- tis |
audi- ris |
audi- mini |
audi- t |
audi- u-nt |
audi- tur |
audi- u- ntur |
Поєднувальні голосні i перед m,s,t; e перед r; вживаються у дієслові ІІІ дієвідміни; u перед nt у дієсловах ІІІ та ІV дієвідміни при творенні теперішнього часу дійсного способу активного та пасивного стану. У дієсловах І і ІІ дієвідміни при творенні майбутнього першого часу дійсного способу активного та пасивного стану. |
IMPERFECTUM INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI
МИНУЛИЙ ЧАС НЕДОКОНАНОГО ВИДУ
ДІЙСНОГО СПОСОБУ
АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ
(що робив?):
особові закінчення
A:
sing.
m;
s; t / pl. mus; tis, nt
P:
sing.
r;
ris; tur / pl. mur; mini; ntur
