Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
VERBUM 2013.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
443.39 Кб
Скачать

Часи системи інфекта

  • При відмінюванні дієслів не вживають особові займенники.Особа дієслова визначається за особовим закінченням.

У латинській мові дві серії особових закінчень системи інфекта:

закінчення активного стану (activum) та закінчення пасивного стану (passivum)

activum

(активний стан)

passivum

(пасивний стан)

singularis

однина

pluralis

множина

singularis

однина

pluralis

множина

1. – o (m)

mus

1.- or (r)

- mur

2. – s

tis

2.- ris

- mini

3. – t

nt

3.- tur

- ntur

ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄСЛОВА „БУТИ”

SUM, FUI, - , ESSE

У ЧАСАХ СИСТЕМИ ІНФЕКТА

ДІЙСНОГО СПОСОБУ

АКТИВНОГО СТАНУ

praesens

indicativi activi

imperfectum

indicativi activi

futurum I (primum)

indicativi activi

singularis

pluralis

singularis

pluralis

singularis

pluralis

sum

sumus

eram

eramus

ero

erimus

es

estis

eras

eratis

eris

eritis

est

sunt

erat

erant

erit

erunt

PRAESENS INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС ДІЙСНОГО СПОСОБУ

АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ

(що робить?)

особові закінчення

A: sing. o; s; t / pl. mus; tis, nt

P: sing. or; ris; tur / pl. mur; mini; ntur

основа

інфекта

+

ЗРАЗОК ВІДМІНЮВАННЯ

Praesens indicativi

ACTIVI

PASSIVI

singularis

pluralis

singularis

pluralis

accusāre 1 звинувачувати

accus –o (a+o)

accusa -mus

accus-or

accusa -mur

accusa-s

accusa -tis

accusa -ris

accusa -mini

accusa -t

accusa -nt

accusa -tur

accusa -ntur

delēre 2 руйнувати

dele- o

dele- mus

dele-or

dele- mur

dele- s

dele- tis

dele- ris

dele- mini

dele- t

dele- nt

dele- tur

dele- ntur

legĕre 3 читати

leg- o

leg- i- mus

leg-or

leg- i- mur

leg-i- s

leg- i- tis

leg-e- ris

leg- i- mini

leg- i- t

leg-u- nt

leg- i- tur

leg- u- ntur

audīre 4 слухати

audi- o

audi- mus

audi-or

audi- mur

audi- s

audi- tis

audi- ris

audi- mini

audi- t

audi- u-nt

audi- tur

audi- u- ntur

Поєднувальні голосні i перед m,s,t; e перед r; вживаються у дієслові ІІІ дієвідміни; u перед nt у дієсловах ІІІ та ІV дієвідміни при творенні теперішнього часу дійсного способу активного та пасивного стану.

У дієсловах І і ІІ дієвідміни при творенні майбутнього першого часу дійсного способу активного та пасивного стану.

IMPERFECTUM INDICATIVI ACTIVI ET PASSIVI

МИНУЛИЙ ЧАС НЕДОКОНАНОГО ВИДУ

ДІЙСНОГО СПОСОБУ

АКТИВНОГО І ПАСИВНОГО СТАНУ

(що робив?):

особові закінчення

A: sing. m; s; t / pl. mus; tis, nt

P: sing. r; ris; tur / pl. mur; mini; ntur

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]