
- •Запровадження
- •Глава I. Теоретичні дослідження обдарованості в психолого-педагогічних працях
- •Глава II.Психолого-педагогические рекомендації в розвитку обдарованості
- •Глава I. Теоретичне дослідження обдарованості в психолого-педагогічних працях
- •1.1Психолого-педагогические основи вивчення поняттяодаренность
- •1.2 Особливості інтелектуальної обдарованості
- •Глава II.Психолого-педагогические рекомендації в розвитку обдарованості
- •2.1 Інтелектуальна обдарованість і нові методи її діагностики
- •2.2 Система занять із образотворчої діяльності обдарованих дошкільнят
- •2.3 Методичні рекомендації в розвитку обдарованості у сфері художньої діяльності
2.2 Система занять із образотворчої діяльності обдарованих дошкільнят
Система занять із образотворчої діяльності починається з заняття, метою якого є відбір талантів із усієї групи дітей.
Заняття №1 "Як пройти місто художників"
Мета заняття: для вихователя – ознайомитися з художніми можливостями дітей, їх інтересами, здібностями, образотворчим досвідом, свободою творчості полягає і проявом потенційно прихованих можливостей.
Матеріали й устаткування: два аркуша білої папери, простий олівець, гумку.
Хід заняття:
Заняття проводиться як гри. Вихователь починає розповідати історію. (Текст дивися при застосуванні 1).
Правила гри – кожному треба намалювати два малюнка – перепустка у місто художників, про осіб або тварин, роблять щось цікаве.
Діти починають працювати. Вихователь, узявши роль Велетня (персонаж оповідання) вказує дітям помилки і нагадує правил гри.
Вимоги до до малюнків дітей:
Має бути задум малюнка (тема, сюжет), правильне розташування зображення дома, промовистість зображення (дію, рух, стан).
Отже, за показником творчу активність дітей у цьому занятті встановлюються такі рівні:
Оригінальний – помітне прагнення передати в малюнках дію, руху або почуття зображуваних персонажів. Тема, сюжет розкрито (якість малюнка).
Незвичний – задум рідко повторюється на малюнках інших дітей. Помітно прагнення передати стан і рух героїв (якість малюнка).
Цікавий – задум повторюється на малюнках інших дітей групи, але окремі зображення передають руху, жестикуляцію, дії немає на малюнках рівня "звичайний".
Звичайний – задум часто повторюється і найчастіше зустрічається в дітей віком раннього віку. Без словесних пояснень малюнок незрозумілий. Не відбиті чітко дії й хворобливий стан персонажів.
Заняття №2 "Малюємо метеликів".
Мета заняття: перетворення перших навичок роботи з фарбами.
Вихователь навчає дітей викладати фарби на палітру, пояснюючи, що таке палітра і чого потрібна, навчання малювання без олівця.
Матеріали й устаткування: слайди, фотографії метеликів, гуаш, пензлики, папір, палітра, вода в стаканчиках.
Хід заняття:
Вихователь починає розмову про метеликів, якими бувають. Показ слайдів, фотографій реальних метеликів.
Вихователь свідчить, що візерунки на метеликів хто б малює, вони виходять вже з готовими візерунками – ось і ми візерунок те виходить сам: його намалює фарба. Робота дітей починається з розведення фарб на палітрі. Потім діти згортають аркуш паперу навпіл – це крила метелики. Набираємо на пензлик трохи фарби злужици на палітрі. Поставимо нею цятку правому крилі метелики. Спочатку жовтої фарбою, потім червоною, потім синьої. Після кожної фарби пензлик потрібно мити в баночці із жовтою водою. Потім праве крило метелики накриємо лівим,прогладим ручкою всю поверхню крила, порахуємо: 1, 2, 3, 4… Відкриваємо крила метелики, ось і малюнок. Фарба мусить бути добре розведеною, щоб візерунки закарбувалися і вийшли чіткими. Кожен етап вихователь супроводжує показом.
Заняття №3 ">Травинки"
Мета заняття: Навчання дітей правильно тримати пензлик, навчання одного з способів малювання без олівця.
Матеріали й устаткування: Ліст папери, фарби, пензлики, вода.
Хід заняття:
Спочатку діти малюють маленькі травинки – пензлик злітає відразу ж, як торкнеться папери. Потім трава підростає – пензлик м'яко ковзає по папери, і наприкінці руху "злітає". Післяпрорисовивания травинок зеленої фарбою на пензлик набираємо жовту. Не натискаючи на пензлик, легкими ударами – стусанами зобразимо мітелку на стеблинці – це квітка трави. Щоб травинка зігнулася, потрібно нахилити пензель під час руху на бік вигину. Щоб вийшли колінця стеблинки необхідно злегка вести пензлик від початкового точки, потім, зупинившись, злегка натиснути пензлик. Утворюється велика точка на стеблинці, після цього продовжити рух пензликом.
Заняття №4 "Характер фарб"
Мета заняття: навчити дітей асоціювати кольори й відтінки з емоціями.
Хід заняття:
Вихователь починає заняття з бесіди й показу карток. Уявіть собі, що це кольору, як ми самим, мають характером і настроєм. Який був при них характер, різний чи однаковий? Давайте вгадаємо, які їх добрі, сердиті, сумні, ласкаві, неспокійні.
Щоразу діти свідчить про ті чи інші кольору та характеризують їх. Після цього діти змішують фарби на палітрі і характеризують їх. Для змішування використовуються яскравих барв (жовта, червона) і темні (синя, зелена), окремо від нього біла і чорна. Протягом роботи вихователь розмовляє з дітьми про характер відтінків.
Заняття №5 "Малюємо квіти"
Мета заняття: Навчити дітей малювати пензликом безпрорисовивания олівцем квіти і стрічки.
Матеріали й устаткування: фарби, пензлики, самі аркуші паперу, фотографії квітів (лілії, хризантеми, плюща), палітра. Потрібно повторити закони змішування фарб.
Хід заняття:
Вихователь починає заняття з бесіди й перегляду фотографій квітів. Потім поетапно діти починають малювати: лілію, хризантему, плющ. Спочатку на палітрі робимо калюжку з жовтої фарби іподмешиваем до неї трохи червоною. Яка фарба вийшла?
Малюємо лілію.
Окресливши точкою середину майбутнього квітки, зображуємо шість пелюсток, малюємо їх так ніби широкісогнувшиеся травинки.Кисточка малює гачок і "злітає" завершуючи рух.
>Кисточку мити зайве. Тільки занурити спочатку у води і зробити зелену калюжку. Виходить фіолетова фарба і засобом "розтягування точки" зображуємо стебло.
Зображуючи короткі листочки, пензлик вмочають в зелену фарбу, і тим самимсобом малюємо листочки злегка загнуті вниз. Далі намалюємо на стеблинках 2-3 квітки відростка (бутони). Вони зображуються ясно-зеленою фарбою (розбавити можна водою чи білої фарбою).Кисточка рухається не "злітаючи", знизу вгору, потім, не полишаючи папери, повертається у вихідну точку.
Малюємо хризантему.
Вивчення нового руху – ковзання без "злету".Лепестки хризантем відрізняються формою від травинок, тому що в них гострі кінчики, а листя складної форми. На палітрі зробимо білу калюжку і додамо у ній трохи червоною фарби. Який колір виходить? Рожевий. Поставимо точку неподалік верхнього краю листи паперу, це завжди буде середина квітки.Кисточка повинна плавно, без ривків, покататися остаточнолепестка, зупинитися, і потім відірватися від папери. Нехай пелюстки вигинаються чи переплітаються.Помоем пензлик, зробимо зелену калюжку і зобразимо розтягуванням точки стебло хризантеми. Вони повинні злегка згинатися.Изобразим багато маленьких, вигнутих, з'єднаних друг з одним травинок. Вийде лист хризантеми.
Малюємо плющ.
Ознайомлення з новим прийомом – "широкий лист", появою природного "безладдя". Цього разу ми починаємо з розминки, щоб спробувати "забути себе", відчути себе рослиною (розминку дивися при застосуванні 1). Починаємо малювати. На палітрі розводимо зелену фарбу. Набираємо на пензлик. За принципом "розтягуванню точки" зображуємо стебло плюща, вільної, кривулястою лінією. Листя у плюща широкі. Щоб їх зобразити треба пензлик притиснути до паперу, трохи покрутити в пальцях, щоб шерстинки пензлики розпушилися, і далі пензлик "злітає". Намалюйте 2-3 аркуша. Нині ж – найголовніше. Усі листя різні за величині та відстаючі по-різному повернені. Якщо намалюю вузький, тонкий листочок, отже, він повернуть до нас боком – отако (показ моделі аркуша, як прямо, і боком). Листя можуть рости врізнобіч, один лист може загороджувати інший.Приготовив заздалегідь темно-зелену і жовту фарбу, діти малюють листочки, опускаючи пензлик то зелену, то жовту фарбу. Також розвівши рожеву фарбу з допомогою принципу дрібних "стусанів", малюють квіти.
Заняття №6 ">Гротаж"
Мета заняття: ознайомити дітей із іншим виглядом мистецтва –гротаж.
Матеріали й устаткування: самі аркуші паперу, свіча, гуаш, шкребок або гостра паличка, пензлики.
Хід заняття:
Під час показу вихователя діти роблять усе умісти з нею. Беруть щільну папір і старанно натирають парафіном (>свечей), потім лист рівномірно покривають гуашшю будь-якого кольору. Коли гуаш висохне, то паличкоюпроскоблить штрихи малюнка. Якщо парафіну папір покрити акварельними фарбами, то штрихи вийдуть кольоровими. Так намалювати будь-який малюнок, наприклад, нічний місто, блиск води, феєрверк, а як і малюнки на задану тему "осінній натюрморт". На даному занятті діти виконують малюнок на вільну тему.
Заняття №7. "Малюємо іграшку"
Мета заняття: ознайомити дітей із глиняній розписної іграшкою народних майстрів зДимково, навчити розводити гуаш на палітрі і з допомогою вільної роботи пензлем виконувати на папері нескладні елементидимковской розписи; навчити складати візерунки з цих елементів, використовуючи гармонійне поєднання 3-4 квітів.
Матеріали й устаткування: фотографіїдимковской іграшки, ілюстрації художника Попової в альбомі ">Глиняние розписні іграшки", аркуш із трафаретом іграшки, гуаш 3-4 кольору (синій, жовтий, червоний), два аркуша білої папери, палітра, пензля, вода.
Хід заняття:
Після підготовки для обіймання вихователь показує фотографії і глиняні іграшки, потім просить дітей розповісти, що вони бачать, проводить розмову (дивися додаток 1). Сьогодні й ми народними майстрами, але спочатку треба освоїти окремі елементи. Дивіться уважно, я покажу, як це робиться, і повторюйте по мене.
Спочатку розплодимо фарбу потрібній кількості на палітрі, потім починаємо писати на папері. Вчимося писати прямі смужки, потім хвилясті лінії, пензлем працюємо вільно, зліва-направо. Нині ж пишемо листочки. Робиться те дуже просто,примакиванием пензля до паперу. Потім пробуємо написати кружечки, овали. Це ж саме треба робити без тиску, кінцем пензля, вільно, в напрямі годинниковий стрілки, згори донизу, потім знизу вгору. Нарешті пробуємо зобразити ромбики та інші елементи. Нині ж хлопці давайте, порівняємо наші малюнки з візерунками. Чим відрізняються вони друг від друга? Який малюнок може бути візерунком? Візерунок – це кружечки, каблучки, листочки повторюються чи чергуються за кольором. Нині ж зобразимо візерунок на повний лист. Одне з варіантів візерунка вихователь демонструє з великої аркуші перед всієї групою. Нині ж кожен із вас подумає, який можна придумати цікавий візерунок і намалює його самотужки. Вихователь організує роботу дітей те щоб вона носила творчий характер. Вони самостійно становлять візерунки, використовуючи будь-які елементи, що їм подобаються. Творчий пошук дитини заохочується словом. Принаймні роботи малюнки дітей розкладаються на стінах і до них прикладається аркуш паперу, у середині якого вирізані елементидимковских іграшок. Потім діти вибирають саму ошатний іграшку.
Заняття №8 "Дерева восени".
Мета заняття: звернути увагу дітей на особливості ознак осені до природі, на красу форм забарвлення рослин, розвивати вони вміння писати пензлем, вчити заповнювати кольором весь малюнок.
Матеріали й устаткування: репродукція з картини І. Левітана "Золота осінь", ілюстрації з дитячого альбому Петра Чайковського "Пори року", великий аркуш паперу й всі необхідні для малювання предмети.
Хід заняття:
Після підготовки, вихователь повідомляє дітям, що вони малювати на задану тему "дерева восени". Але спочатку їм необхідні згадати свої контролю над природою. Минає розмова (дивися додаток 1). Діти виконують малюнок на повний лист, поклавши його горизонтально. Вихователь пропонує позначити землю вдвічі вже, ніж небо. Потім на палітрі підбирають колір піднебіння та завдають на лист згори донизу, далі малюють хмари. Діти, хто з кольорової папером, завдають лише хмари. Колір неба вже сьогодні існують. Потім вихователь показує, як за допомогою кольору позначити землю. Післяподсихания фону діти пишуть дерева без промальовування олівцем. Спочатку легкими рухами починають стволи дерев. Робимо це швидкими рухами згори донизу. Потім малюємо гілки.Располагаем їх симетрично, а навколо стовбура, щоб деякі гілки загороджували інші. Колір підбираємо на палітрі і пишемо широкими мазками пензля. Потім легкими плавними лініями починаємо гілки, гілочки і листя на деревах. Листочки малюються методомпримакивания пензля до паперу.Уточняются деталі кінчиком пензля. Після пояснення весь ілюстрований матеріал прибирається, що він не заважав дітям вживати свої особисті враження. Під час самостійної роботи дітей включається грамзапис п'єси "Жовтень" П.І. Чайковського. Під звуки тихою музики діти працюють.
Заняття №9. ">Дорисуй предмет".
Мета заняття: розвивати графічні навички, вчити розуміти конструктивні особливості форми, розвивати уяву і пам'ять.
Матеріали й устаткування: аркуші з зображенням кола радіусом 4 сантиметри, фарби, олівець, гумку, пензлики, палітра, вода.
Хід заняття:
Хлопці сьогодні до нас навчання прийшов гість, цеЧипполино. Он цікаву гру.Чипполино: "Хлопці, тепер покажу своє малюнок, вгадайте що це? Що хотів намалювати з допомогою цього кола, покажіть це своїх малюнках". Після захоплення,Чипполино підбиває підсумки: "Правильно, усе це й хотів намалювати. Просто такий хитрий, мені одного кола майже немає".
Заняття №10. ">Художники-волшебники".
Мета заняття: реалізація мальовничих колористичних завдань, придбання навичок роботи з сирої папері, навички вливання однієї фарби до іншої, отримання нових квітів.
Матеріали й устаткування: папір, вода, акварель, пензлики.
Хід заняття:
Ми всіхудожники-волшебники, творимо на папері дива. Нині мені вам покажу, як це робиться. На моєму столі два листи паперу, них змочений чарівної водою. На столах є вода в стаканчик. Я беру папір і пензлем намалюю трилепестка малинової фарбою, (квіти доручаються відраспливания), папір повинна перебуває на стадіїподсихания. Потім трилепестка фіолетовою фарбою. Бачите, як фарба зливається одна з іншого.Дорисуем листочки. От їм і вийшли чарівні квіти. Тепер давайте зробимо папір, що лежить ви на столі, чарівної. Візьмемо пензлик більшим, окунем їх у води ісмочим папір. Узявши пензлик, тримаємо руки над папером й твердимо: "Якщо, два, три папір чарівна, дивися". Нині ми можемо створити чарівні квіти.Нарисуем трилепестка жовтої, і потім три червоною, стебла і листочки зеленої фарбою. Ще сьогодні намалюємо ялинкову гілку з допомогою докладання ниточки до паперу (тонкої пензлики), робимо додаток оскільки ростуть голки на ялинці. Так само способом малюємо ялинку.
Заняття № 11 ">Иллюстрирование казки".
Це комплекс занять,т.к. за одну заняття діти не зможуть виконати якісно, і повно.
Мета заняття: навчити передавати пропорції людської постаті, навчити передавати емоції людини її характер з допомогою зображення міміки і жестів, навчити виділяти головна складова композиції з допомогою розміру, кольору, місцеположення.
Матеріал й статкування: простий олівець, гумку, акварель чи гуаш, аркуш паперу, палітра, вода. Наочні посібники: ілюстрації до казці "Гуси-лебеді", посібник "Втім, пропорції людської постаті", "Будова тіла гусака й захоплює політ птахи", "міміка чоловічків".
Хід заняття №1
Заняття починається з читання казки "Гуси-лебеді", показу ілюстрацій. Розмова за казкою і ілюстрації. Діти розподіляють епізоди між собою. По те вихователь проводить індивідуальну роботи з кожною дитиною виділення головного у епізоді, у тому, що зображено першому плані, і другому, виділення місця розташування, яких розмірів будуть зображувані предмети і замальовка. На даному занятті проходить замальовка епізоду олівцем.
Хід заняття №2
Вихователь працює із дітьми по промальовуванню людської фігур у русі. Наочний матеріал – "веселі чоловічки". Спочатку будується каркас то з допомогою простих ліній, передається рух людини. По те, по каркасу промальовується об'єм і деталі постаті. Після цього вчимося передавати емоції людини з допомогою зображення міміки. Для наочного матеріалу використовується "міміка чоловічків".Прорисовиваются частини особи, емоції відбиваються з допомогою брів, куточків губ. Далі чітка промальовування всього малюнка.
Хід заняття №3
Весь малюнок проробляється в кольорі. Спочатку діти зафарбовують фон: небо, земля, та інших. Потім малюються постаті людей. Після промальовуються деталі особи, візерунки на одязі, окремі дрібні деталі (листочки на деревах і клин гусаків). Заняття закінчено.
Заняття здійснюється з малої групою дітей чисельністю від трьох до шести людина. У цьому здійснюється індивідуального підходу до кожної дитини. Це зовсім неповний список занять, які можна використовуватиме навчання обдарованих. Слід також проводити ліплення іаппликации.[33]