
Заняття №___
Тема:
Мета:
Тип уроку:
Обладання:
Основні терміни:
Основні дати:
Хід уроку:
Організаційний момент:
Перевірка домашнього завдання:
Актуалізація опорних знань учнів:
Вивчення нового матеріалу:
План
. Раннє середньовіччя.
«Культура Німа більшості»
Роль церкви в період Раннього Середньовіччя.
Трубадури
Високе (класичне) Середньовіччя.
Зародження "міської культури".
Пізніше середньовіччя.
Закріплення нових знань.
Підсумки уроку:
Домашнє завдання:
1. Раннє середньовіччя.
1.1 «Культура Німа більшості»
Раннє Середньовіччя - час, коли в Європі відбувалися бурхливі і дуже важливі процеси, такі, як вторгнення варварів, що закінчилися падінням Римської імперії. Варвари селилися на землях колишньої імперії, асимілювалися з її населенням, створюючи нову спільність Західної Європи.
Нові західноєвропейці при цьому, як правило, приймали християнство, яке до кінця існування Риму стало його державною релігією. Християнство в різних його формах витісняло язичницькі вірування і цей процес після падіння імперії тільки прискорився. Це другий найважливіший історичний процес, який визначав обличчя раннього Середньовіччя в Західній Європі.
Третім суттєвим процесом було формування на території колишньої Римської імперії нових державних утворень, створювалися тими ж «варварами». Племінні вожді проголошували себе королями, герцогами, графами, постійно воюючи один з одним і підпорядковуючи собі більш слабких сусідів. Характерною особливістю життя в раннє Середньовіччя були постійні війни, грабежі і набіги, які істотно уповільнювали економічний і культурний розвиток.
У період раннього середньовіччя ідейні позиції феодалів і селян ще не оформилися і селянство, тільки народжується як особливий клас суспільства, в світоглядному відношенні розчинялося в більш широких і невизначених шарах. [1, стор 16]
Головна маса населення Європи того часу - сільські жителі, спосіб життя яких був цілком підпорядкований рутині, а кругозір до крайності обмежений. Консерватизм - невід'ємна ознака цього середовища.
Селянство і його життя майже зовсім не відображаються в соціальній картині світу, як мислилася вона в ту пору, і цей факт сам по собі досить симптоматичний. Суспільство, аграрне за своєю природою, що будувалася на експлуатації та підпорядкуванні широких верств сільського населення, як би дозволяло собі ідеологічно ігнорувати власне більшості.
Парадокс: простий люд, перш за все - селянство, зневажає і ігнорується панівним класом, разом з тим, в певному сенсі, домінувало в духовному житті раннього Середньовіччя. Сільське життя з її неквапливій розміреністю і періодичною зміною виробничих сезонів, була головним регулятором соціального ритму суспільства ([1], стор 63)
Церква не розділяла відкритої ворожості до селян. Її завдання полягало в тому, щоб по можливості згладжувати соціальні конфлікти і антагонізми. Звертаючись до сильних світу цього, вона волала до милосердя по відношенню до пригноблених і знедолених.
Це співчуття виникало в значній мірі з соціального вчення церкви, яка вивищує бідність, вважаючи її, ідеальним станом.
Щоправда, засудження багатства, настільки рішучу у творах церкви III-V століть, було кілька приглушено в літературі більш пізнього часу, коли церква стала найбільшим власником. Прославлення ж бідності проходить лейтмотивом через всі літературні пам'ятники Раннього Середньовіччя. Необхідно відзначити важливу рису середньовічної словесності - в суспільстві, переважна частина якого була неписьменна, писемність не
служила визначальним засобом людських комунікацій. Середньовічне суспільство в своїй товщі було суспільством безписемні. ([2], стор 19)
Протягом великого історичного періоду народні діалекти і мови Західної Європи, будучи засобами усного спілкування людей, не могли опанувати сферою писемності - вона залишалася цілком під владою латині - мови, який був успадкований від попередньої епохи європейської історії, що був офіційним і професійною мовою єдино освіченого та монополізував освіту шару суспільства - духовенства. Бути грамотним означало знати латинь. Відповідно, зберігалося, як істотне і значиме, усталене у пізньої античності поділ людей на litterati і illiterati, тобто на освічених, знають латинь, і на «ідіотів» - неписьменних, що задовольняються даним їм від народження грубим народною мовою. ([2], стор 16)
У V-IX ст всі школи в країнах Західної Європи перебували в руках церкви. Церква становила програму навчання, підбирала учнів. Головна задача була визначена як виховання служителів церкви. У церковних школах викладалися «успадковані» від античності, так звані «сім вільних мистецтв»: граматика, риторика, діалектика з елементами логіки, арифметика, геометрія, астрономія і музика.
Крім чернечих шкіл існувало також незначна кількість так званих «зовнішніх» шкіл, де навчалися юнаки, не призначені для церковної кар'єри. Проте це були, в основному, діти зі знатних родин.
Рівень викладання в різних школах був неоднаковий, відповідно, змінювався і рівень освіти людей. Після певного підйому VIII-IX ст розвиток розумової життя в X-початку XI ст помітно загальмувалася. Духовенство, в основному, було неграмотно, поширювалося невігластво. Занепали скрипторії - майстерні, існували при церквах, в яких переписувалися рукописи, а також церковні і монастирські бібліотеки. Книг було мало і коштували вони надзвичайно дорого, що закрило шлях до утворення навіть дітям з відносно забезпечених сімей.
У період раннього Середньовіччя активно розвивалася усна поезія, особливо героїчний епос, що було характерно, насамперед, для Англії і країн Скандинавії.
Проте, слід ще раз підкреслити, що все ж таки середньовічний європеєць, включаючи і вищі верстви суспільства, був переважно неписьменний. Жахливо низьким був рівень грамотності навіть священиків в парафіях.
Рівень же освіченості мирян був взагалі мінімальним. Маса парафіян слухала неписьменних священиків. При цьому сама Біблія була для рядових мирян запретна, її тексти вважалися занадто складними і недоступними для безпосереднього сприйняття простих парафіян. Тлумачити її дозволялося лише священнослужителям. Масова середньовічна культура - це культура безкнижна, «догутенбергова». Вона спиралася не на друковане слово, а на усні проповіді і вмовляння. Вона існувала через свідомість безграмотного людини. Це була культура молитов, казок, міфів і чарівних заклять. ([3], стор.31)
Разом з тим, значення слова, написаного і особливо - звучного, в середньовічній культурі було надзвичайно велике. Молитви сприймалися функціонально як заклинання, проповіді на біблійні сюжети - як керівництво до повсякденного життя, магічні формули - як спосіб вирішити проблеми. Все це також формувало середньовічний менталітет. Люди звикли напружено вдивлятися в навколишню дійсність, сприймаючи її як певний текст, систему символів, що містить якийсь вищий сенс. Ці слова-символи треба було вміти розпізнавати і отримувати з них божественний сенс. Цим, зокрема, пояснюються і багато особливостей середньовічної художньої культури, розрахованої на сприйняття саме такого, глибоко релігійного і символічного свідомості. Тому для середньовічної свідомості, середньовічного менталітету культура, перш за все, висловлювала сенс, душу людини, наближала людини до Бога, як би переносила в інший світ, у відмінний від земного буття простір. І простір це виглядало так, як описувалося в Біблії, в житіях святих. Відповідно до цього визначався і поведінку середньовічного європейця, вся його діяльність.