Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практикум_каф..doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.61 Mб
Скачать

Домашнє завдання Лідер, якого я знаю

Використовуючи факти і події свого життя, студент описує поведінку людини, яка, на його думку, у певних ситуаціях виявляла лідерські якості у взаємодії з іншими людьми. Бажано, щоб при цьому був зроблений висновок і дане обґрунтування щодо того, яка із традиційних або ситуаційних моделей лідерства краще пояснює поведінку цього лідера. Як лідери можуть бути не тільки менеджери або начальники, але і батьки, друзі, вчителі, викладачі, тренери тощо.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 17. УПРАВЛІННЯ КОНФЛІКТАМИ, ЗМІНАМИ І СТРЕСАМИ

Конфлікт – це протиборство для одноосібного володіння спільним для багатьох результатом, і кожен учасник цієї боротьби переконаний у своєму праві монопольного володіння” [14]

Компроміс – це мистецтво розділити пиріг так, щоб кожен повірив, що йому дістався найбільший шматок” [ 13]

Ніщо не вічне, крім змін” (Гераклід)

Більшість індивідуумів знаходяться в опозиції до будь-яких змін. Опір залежить від характеру і ступеня змін і від того, як вони проводяться. Для здійснення змін важливе значення має ступінь сприйнятливості організаційних структур до новацій” (Принципи організаційної інерції)

Коли темпи змін зовні перевищують темпи змін всередині, кінець компанії не за горами” (Джек Уелч)

Мета заняття:

Ознайомити студентів із особливостями управління конфліктами, змінами і стресами.

Опрацювавши дану тему, студенти повинні

ЗНАТИ:

  • що таке конфлікт, причини його виникнення;

  • типи конфліктів в організаціях;

  • модель процесу конфлікту;

  • методи управління конфліктною ситуацією;

  • особливості управління організаційними змінами;

  • причини виникнення стресу і механізми його подолання.

ВМІТИ:

  • давати тлумачення основним поняттям і термінам;

  • на практиці вирішувати проблеми, пов’язані з управлінням змінами, знаходити рішення конфліктних ситуацій, долати наслідки стресу.

ОЗНАЙОМИТИСЬ:

  • з мистецтвом знаходити компромісні рішення.

Зміст заняття:

1. Організаційна частина:

  • пояснення цілей практичного заняття

  • ознайомлення студентів зі структурою практичного заняття

  • предметна частина

  • домашнє завдання

2. Предметна частина:

  • психологічні тести (на ставлення до інновацій, “Як ви дієте в конфліктних ситуаціях?”)

  • перевірка знань (бліц-опитування): природа конфлікту в організації; типи конфліктів; причини конфлікту; модель процесу конфлікту; управління конфліктною ситуацією (структурні методи, міжособистісні стилі вирішення конфліктів); управління організаційними змінами; організаційний розвиток; посилання і цінності організаційного розвитку; участь в організаційному розвитку; природа стресу і механізм його подолання.

  • розгляд управлінської ситуації

3. Домашнє завдання тест на ставлення до інновацій

Вступ. Зміни та інновації є важливими для організацій. Наведені нижче методи оцінки допоможуть виявити вашу готовність сприймати інновації і брати в них участь.

Інструкція. Визначте, наскільки наведені нижче твердження є правдивими або щодо вашої практичної поведінки, або щодо намірів. Для відповідей використайте таку шкалу:

Шкала оцінок:

5 – майже завжди справджується;

4 – часто справджується;

3 — не справджується;

2 – зрідка справджується;

1 – майже ніколи не справджується.

1. Я відкрито обговорюю зі своїм керівником план подальших дій.

2. Я випробовую нові ідеї і підходи до вирішення проблем.

3. Я окремо аналізую речі чи ситуації для того, щоб виявити, як вони спрацьо­вують.

4. Мені подобається працювати в умовах невизначеності й незвичності.

5. Я відкрито обговорюю умови своєї оплати праці з керівником.

6. На мене можна розраховувати у разі пошуку нового використання техніки і технології.

7. Серед своїх колег я буду одним з перших, хто випробує нову ідею чи техно­логію.

8. Я користуюся можливістю бути посередником у зв'язках між іншими під­розділами і моєю робочою групою.

9. Я демонструю оригінальність.

10. Я готовий зайнятися проблемою, яка в інших викликала великі труднощі.

11. Я забезпечую найважливіший компонент нового вирішення.

12. Я готую письмові оцінки пропонованих ідей.

13. Я налагоджую контакти з експертами зі сторони.

14. Я використовую особисті контакти у процесі розподілу завдань.

15. Я виділяю час для розробки власних улюблених ідей чи проектів.

16. Я заощаджую ресурси для впровадження ризикового проекту.

17. Я терпимо ставлюся до людей, які не дотримуються організаційних процедур.

18. Я відверто висловлюю свою думку на зборах колективу.

19. Я працюю в групах, щоб вирішити складну проблему.

20. Якби запитали моїх співробітників, то вони б сказали, що я – вигадник.

Ключ. Щоб визначити ваші бали, просто додайте числа, які стосуються ваших відповідей на 20 пунктів. Чим вища сума балів, тим краще ви сприймаєте інновації. Ви можете порівняти свої бали з балами інших, щоб побачити, яка у вас позиція на фоні групи студентів.

Бали

Процентиль (відображає відсоток людей, у яких очікується менше балів, ніж у вас)

39

5

53

16

62

33

71

50

80

68

89

86

97

95