Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практикум_каф..doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.61 Mб
Скачать

Модуль 1. Елементи організацій і процесу управління

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1. КОНЦЕПЦІЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ

Управління – це мистецтво, як медицина або композиторська діяльність, інженерна справа чи футбол. Але будь-яке мистецтво використовує організаційне знання, яке лежить в його основі (концепції, теорії, принципи, методи) і застосовує його з урахуванням реальної ситуації для досягнення бажаного практичного результату” (Гарольд Куні, президент міжнародної академії управління)

Наука і мистецтво управління мають свою неповторну естетику, співзвучну готиці і музиці: порив і політ фантазії, коли творче осяяння засноване на точному розрахунку і математично строгій гармонії” [14]

Чим далі, тим мистецтво стає більш науковим, а наука – більш художньою; розлучившись в основі, вони колись зустрінуться на вершині” (Г. Флобер)

Мета заняття:

Ознайомити студентів з науково-організаційними основами курсу “Основи менеджменту”, основними поняттями управління як науки і мистецтва, допомогти визначити в собі необхідні для здійснення управління якості, виявити свої обмеження і можливі шляхи їх усунення.

Опрацювавши дану тему, студенти повинні

ЗНАТИ:

  • теоретичні і методологічні аспекти менеджменту як науки;

  • що таке концепція системи менеджменту організацій;

  • закони, принципи, функції і методи управління;

  • підходи менеджменту.

ВМІТИ:

  • визначати предмет, мету і завдання менеджменту;

  • трактувати основні поняття менеджменту як науки;

  • розрізняти поняття “наука і мистецтво управління”.

ОЗНАЙОМИТИСЬ:

  • із принципами мистецтва управління (за Лі Якоккою);

  • із особливостями японського і американського менеджменту.

Зміст заняття:

1. Організаційна частина:

  • знайомство викладача і студентів

  • пояснення цілей навчального курсу

  • визначення об’єкта, предмета і методології вивчення курсу

  • ознайомлення студентів зі структурою, логікою і змістом курсу

  • предметна частина

  • домашнє завдання

2. Предметна частина:

  • психологічний тест “Чи здатні ви бути менеджером”

  • перевірка знань (бліц-опитування): науково-організаційні основи курсу "Основи менеджменту", предмет науки, мета і завдання курсу; теоретичний і методологічний фундамент менеджменту як науки; концепція системи менеджменту організацій; закони, принципи, функції і методи управління; підходи в менеджменті; менеджмент як мистецтво (за Лі Якоккою); особливості японського і американського менеджменту.

  • розгляд управлінської ситуації

  • вирішення практичного завдання

3. Домашнє завдання управлінська ситуація

Уявіть собі три такі сценарії:

1. Ви менеджер вищої ланки міжнародної нафтової компанії. Внаслідок недавнього виливу нафти, який трапився в іншій компанії, усі компанії галузі стали об'єктом перевірки на безпеку різних видів робіт. Ваш менеджер з безпеки склав звіт і проінформував вас, що фірма має одну потенційну проблему; він оцінив імовір­ність аварійного випадку протягом наступних п'яти років у 3%. Витрати на попередження випадку становитимуть близько 1,5 млн. дол.. Однак якщо ви нічого не зробите, і проблема загостриться, то витрати сягатимуть 10 млн. дол., а крім того, ваша фірма отримає погану репутацію.

2. Ви керуєте маленьким рестораном швидкого обслуговування. Власник тільки що наказав вам скоротити штат на двадцять годин у тиждень. Ви маєте два варіанти вибору. Першим кандидатом на звільнення є жінка пенсійного віку, яка працює не на повну ставку. Вона живе на обмежені доходи, виховує трьох онуків і дуже потребує грошей, які тут заробляє. Іншим кандидатом є студент коледжу, який також зайнятий неповний робочий день. Йому ще рік до отримання ступеня і він повинен працювати, щоб заплатити за навчання.

3. Ви вирішили пожертвувати 1000 дол. на гідну справу у вашій околиці з коштів малого підприємства, яким ви володієте. Зробивши власне дослідження, ви ви­явили, що найбільше потребують коштів: місцевий притулок для бездомних, мо­лодіжна футбольна команда, жіноча консультація та освітня програма для непись­менних дорослих.

ЗАВДАННЯ:

  1. Які навики, знання та інформація будуть потрібні вам при вирішенні поставлених проблем?

  2. Уявивши себе в ролі управлінця, проаналізуйте альтернативні варіанти і спробуйте вирішити три поставлені проблеми.

  3. Які можливі наслідки кожного із визначених вами варіантів?