Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція 8-9 (Уроки матем. Підготовка вчителя до...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
111.62 Кб
Скачать

5. Структура уроків різних типів.

Кожен тип уроку має свою структуру, тобто склад (з яких елементів або етапів складається), послідовність (в якій послідовності ці елементи входять у навчального заняття), зв'язок (як вони пов’язані між собою).

В. Онищук ввів поняття мікро- і макроструктури уроку. Макроелементи визначаються завданнями уроку певного типу. Такими, на його думку, є етапи засвоєння знань: сприймання, осмислення, узагальнення, систематизація. До мікроелементів структури уроку належать засоби і способи розв’язання дидактичних завдань на кожному його етапі. Отже, визначаючи структуру уроку, вчитель повинен враховувати тему і зміст, найдоцільніші методичні засоби і прийоми, конкретні умови, в яких проводитиметься урок, рівень підготовленості учнів тощо. Майже в усіх типах уроків наявні такі структурні елементи: організаційна частина, мотивація навчальної діяльності, перевірка знань учнів, стимулювання навчальної діяльності, актуалізація опорних знань, пояснення нового матеріалу, діагностика правильності засвоєння учнями знань, закріплення нового матеріалу, повідомлення домашнього завдання, підбиття підсумків уроку. У початкових класах немає уроків, повністю присвячених вивченню нового матеріалу. Новий матеріал невеликими порціями розглядають майже на кожному уроці, тому найпоширенішими у 1 – 4 класах є комбіновані уроки. Крім них практикуються уроки закріплення знань, умінь і навичок, уроки систематизації та узагальнення знань та уроки проведення контрольних робіт.

Хід уроку має бути відображений у плані-конспекті уроку і достатньо забезпечений дидактичними матеріалами.

Структура комбінованого уроку.

Тема. (з великої букви).

Мета: (триєдина).

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит, наочність.

Література: методичні посібники, фахова періодика.

Хід уроку.

І Організація початку уроку (2 хв).

** Привітання.

** Перевірка готовності до уроку.

** Психологічний настрій на урок.

ІІ Контроль, корекція та закріплення знань учнів (...хв).

* Перевірка домашнього завдання.

* Усна лічба.

* Опитування учнів.

* Хвилинка каліграфії.

ІІІ Вивчення нового матеріалу (...хв).

** Актуалізація опорних знань (підготовча робота).

** Оголошення теми уроку.

** Сприймання, усвідомлення та осмислення нового матеріалу.

** Первинне закріплення.

ІV Розвиток математичних знань (...хв).

V Підсумок уроку. Домашнє завдання (5 хв).

** Підсумок уроку.

** Рефлексія.

* Повідомлення домашнього завдання.

** Оцінювання.

ПРИМІТКА:

1) * -- мікроелементи уроку можуть бути необов’язковими і розміщуватись в будь-якому порядку;

2) **-- обов’язкові мікроелементи уроку, але їх послідовність може змінюватись;

3) між мікроелементами уроку наявний логічний зв’язок, який базується на мотивації та висновках по певним видам навчального матеріалу;

4) фізхвилинка (1 або 2) може бути проведена між будь-якими мікроелементами уроку, але приблизно всередині уроку (або через 10хв та 20хв після початку);

5) підсумок уроку підводиться відповідно до досягнення навчальної мети;

6) домашнє завдання подається з коротким інструктажем;

7) оцінювання знань та умінь учнів проводиться відповідно до критеріїв виставлення певної оцінки (оціночних суджень) з мотивацією;

8) „Розвиток математичних знань” - виконання вправ, розв’язування задач на конкретизацію, систематизацію і узагальнення знань.