Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція 8-9 (Уроки матем. Підготовка вчителя до...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
05.01.2020
Размер:
111.62 Кб
Скачать

Тема. Уроки математики, вимоги до них. Особливості уроків математики в початкових класах; специфіка уроку математики з дітьми шестирічного віку. Підготовка вчителя до уроку: визначення завдань уроку, вибір методів, засобів і форм організації діяльності учнів.

План.

  1. Урок як основна форма організації навчання. Класифікація уроків математики.

  2. Вимоги до уроків.

  3. Особливості уроків математики.

  4. Підготовка вчителя до уроку.

  5. Структура уроків різних типів.

Мета.

Ознайомити студентів з типами, структурою і особливостями уроків математики в початковій школі, з вимогами до них; показати, в чому проявляється майстерність вчителя при продумуванні та плануванні уроків, розвивати навички роботи з методичною літературою та фаховою періодикою, виховувати самостійність, професійні якості вчителя.

Література.

  1. Богданович М. В., Козак М. В., Король Я. А. Методика викладання математики в початкових класах: Навч. пос. – 3 вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006;

Р. ІV, § 12 - 16, ст. 42 – 43, 46 – 55, 56 – 77, 79 - 92.

  1. Фіцула М. М. Педагогіка: Навчальний посібник. Видання 2-ге, виправлене, доповнене. – К.: „Академвидав”, 2006; Р. 2, § 2. 5, ст. 190 – 202.

  2. Савченко О. Я. Дидактика початкової школи: Підручник для студентів педагогічних факультетів – К.:Абрис, 1997; Р. 6, § 6. 1 – 6. 7.

  3. Волкова Н.П. Педагогіка: Навч. посіб. Вид. 2-ге, перероб., доп. – К.: Академвидав, 2007; Р. 3, § 3. 8, ст. 374 – 393.

  4. Журнали „Початкова школа”

Студент повинен знати:

вимоги до уроків математики у початковій школі;

особливості уроків;

методику підготовки вчителя до уроку.

Студент повинен вміти:

класифікувати уроки згідно з дидактичною метою;

аналізувати уроки математики у початковій школі щодо доцільності методів, прийомів, засобів навчання та форм організації;

застосовувати теоретичні знання в подальшій педагогічній діяльності.

Основні поняття: урок, класифікація уроків математики, структура та вимоги до уроків, особливості уроків, методика підготовки вчителя до уроку.

1. Урок як основна форма організації навчання. Класифікація уроків математики.

Урок є основною формою організації навчальної діяльності в сучасній школі.

Урок — логічно закінчена, цілісна, обмежена у часі частина навчально-виховного процесу, яку проводить учитель з групою учнів постійного складу за розкладом.

Удосконалення навчально-виховного процесу потребує підвищення якості уроку, пошуку ефективних форм і методів роботи. Від якості кожного уроку, системи уроків з теми та всього курсу в цілому залежить успіх навчання..

Виникла класно-урочна система навчання під впливом тих вимог, які ставили суспільство до школи й освіти наприкінці XVI ст. Великий чеський педагог Ян Амос Коменський вперше обґрунтував організаційні форми класно-урочної системи навчання дітей. Він сформулював об’єктивно необхідні дидактичні вимоги, додержання яких давало можливість учителю добитись в навчанні дітей кращих результатів і в значно коротші строки, ніж це було в школах середньовіччя.

Дидактичні принципи навчання, сформульовані Коменським, лягли в основу методики викладання основ наук, зокрема, й математики. З часом методи викладання її вдосконалювалися і науково осмислювались завдяки розвиткові медицини, фізіології і психології.

Палким прихильником класно-урочної системи навчання був видатний педагог К .Д. Ушинський, який обґрунтував загально-дидактичні і психологічні основи уроку. Особливо цінним є його вчення про типи й структуру уроку, про підготовку вчителя до уроку, про педагогічний такт, чим здебільшого зумовлюється і дисципліна учнів.

Тривалість уроку в загальноосвітньому навчальному закладі становить:

  • у 1 класі – 35 хвилин;

  • у 2 – 4 класах – 40 хвилин.

У дидактиці є різні підходи до класифікації уроків залежно від ознак, узятих за основу. Найбільш вдалою є класифікація, в основу якої покладено дидактичну мету і місце уроку в загальній системі уроків (Б. Єсипов, М. Махмутов, В. Онищук). За класифікацією В. Онищука розрізняють такі типи уроків:

  1. урок засвоєння нових знань;

  2. урок засвоєння вмінь і навичок;

  3. урок застосування знань, умінь і навичок;

  4. урок узагальнення і систематизації знань;

  5. урок перевірки, оцінювання та корекції знань, умінь та навичок;

  6. комбінований урок.

Хід уроку має бути відображений у плані-конспекті уроку і достатньо забезпечений дидактичними матеріалами.

2. Вимоги до уроку.

Урок має відповідати організаційним, дидактичним, психологічним, етичним та санітарно-гігієнічним вимогам, які тісно пов’язані між собою, доповнюють одна одну (ці вимоги детально розглядались в курсі педагогіки). Розглянемо вимоги до уроку математики в початковій школі.

1. Чітка цілеспрямованість уроку.

В уроці реалізується освітня, виховна і розвивальна мета навчання математики.

  • Освітня мета полягає в засвоєнні учнями математичних понять (про число і дії, задачу, величини і вимірювання, про геометричні фігури тощо) та формуванні в них специфічних вмінь та навичок. Обсяг і рівень засвоєння знань визначається навчальною програмою для кожного класу. Крім того формуються загально-трудові знання, вміння і навички, а саме: організаційні, загально-пізнавальні, загальномовленеві та контрольно-оціночні.

  • Виховна мета передбачає формування в учнів уявлення про світ в цілому, про розвиток пізнання і перетворення світу, місце людини в ньому. Важливим завданням вчителя є виховання гуманних якостей всебічно розвиненої особистості, чуйності, доброти, турботливості та дієвої любові до всього живого. У процесі навчання математики виховуються вольові якості - наполегливість, акуратність, самостійність, кмітливість, ініціатива, сумлінність. Задачі, що розв'язуються і складаються на уроці мають бути практичного та пізнавального характеру, що сприяє встановленню зв'язку з життям. Тематика задач повинна бути пов'язана з найбільш поширеними професіями, з різними формами господарювання в умовах сучасної України (фермерство, бізнес тощо).

  • Розвивальна мета полягає в тому, щоб добитися розвитку в учнів пізнавальних здібностей (сприймання, пам’яті, мислення, мовлення, уяви), мотивів і потреб навчання, творчих можливостей та емоційної сфери.

З самого початку уроку і до кінця вчитель повинен чітко йти до поставленої мети, наполегливо домагаючись її здійснення.

2. Достатнє організаційне і матеріальне забезпечення уроку.

Все необхідне для чіткої організації уроку повинно бути своєчасно і у достатній мірі підготовлено: навчальні матеріали, підручники, зошити, наочність, технічні засоби, креслярські інструменти, крейда тощо. Необхідно, щоб до початку занять учні були на своїх місцях і готові до роботи.

3. Оптимальний психологічний режим уроку.

Це означає створення такої психологічної атмосфери на уроці, при якій краще всього протікає навчальна робота, тобто створення такого настрою, при якому учні охоче, енергійно в той же час спокійно і рівно працюють протягом всього уроку. Цьому сприяють спеціальні засоби психологічної зарядки (залучення казкових персонажів, героїв мультфільмів; нетрадиційні форми проведення уроків: подорожі, польоти у космос, використання казкових сюжетів тощо), а також доброзичливе відношення, повага до учнів, віра у їх можливості.

4. Оптимальний темп і ритм роботи на уроці.

5. Теоретична і практична повноцінність змісту.

6. Правильне застосування та поєднання різних форм організації пізнавальної діяльності учнів (класної, групової .індивідуальної).

7. Достатнє закріплення та повторення нового матеріалу.

8. Оперативне з’ясування ступеня оволодіння знаннями, рівня сформованості умінь і навичок.

9. Включення до уроку самостійної роботи, спрямованої на оволодіння новим матеріалом.

10. Чітке формулювання основних висновків.

На кожному уроці передбачається встановлення свідомої трудової дисципліни, живе спілкування вчителя з учнями, емоційне мотивування навчальної діяльності школярів.